Jak nám pomohou funkční zóny při dispozičním řešení interieru?

Každý obytný prostor, ať už jde o byt nebo dům, může být rozdělen do takzvaných funkčních zón. Ty nám mohou pomoci při správném dispozičním řešení a smysluplném zařizování našeho prostoru. 

Tři podmínky 

Aby dispozice a uspořádání bytu bylo opravdu funkční a účelné, musí splňovat tři základní podmínky:

-musí umožňovat bezproblémovou komunikaci, pohyb po bytě a jeho místnostech, příchod a odchod z bytu. 

-musí umožnit provádění požadovaných činností, čili například vaření, spaní, hygienické a společenské činnosti každé bydlící osobě jednotlivě a všem společně.

-musí splňovat nároky bydlících na ukládání osobních věcí, které pro bydlení potřebují. 

 

Dělení na funkční zóny 

Abychom lépe pochopili dispoziční možnosti a potřeby prostoru, můžeme rozdělit byt na funkční zóny. Toto rozdělení se však netýká jen bytu jako celku, ale i každé jedné místnosti zvlášť. 

V zásadě můžeme hovořit o třech funkčních zónách - zóna komunikační, zóna činností a zóna úložná. 

 

Komunikační zóna 

Tato zóna je základní osou celého dispozičního řešení prostoru. Rozvětvuje se do jednotlivých místností, kterými prochází a dotýká se až vnějších otvorů. 

Jde o prostor, který musí stále zůstat volný, nesmí v něm být uloženy žádné předměty, které by překážely vašemu pohybu po bytě, protože tato zóna je určena výslovně jen pro tento druh pohybu a přístup k úložným prostorům, jako jsou poličky či skříně. 

 

Zóna činností 

V tomto případě jde o soubor zón, které jsou v jednotlivých místnostech. Jsou to vlastně části prostoru, které jsou vyhrazeny pro provádění různých činností. 

 

Úložná zóna 

Tato zóna navazuje na obě předchozí. V podstatě jde také o soubor zón v jednotlivých místnostech. Jsou to prostory určené k ukládání věcí, které jsou nezbytné pro vykonávání činností v bytě, nebo věcí, které máme v bytě jako svůj osobní majetek. 

Pokud úložná zóna navazuje na zónu komunikační, slouží zpravidla pro všeobecné ukládání. Když je přístupná ze zóny činností, pak slouží k ukládání předmětů, které s touto činností přímo souvisejí. 

 

Jak jsme již zmínili, rozdělení do zón je určeno nejen pro celkový prostor, ale i pro jednotlivé místnosti. Bez vyřešení jejich velikosti, polohy a vzájemné vazby by byl prostor v místnosti v lepším případě chaotický a v horším případě nefunkční.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus