Každá místnost potřebuje jiné světlo

Každá místnost má specifické nároky na osvětlení. Jiné světlo je třeba v ložnici, jiné v koupelně, jiné v obýváku a tak dále. Podívejme se na to trochu blíže. 

V kuchyni 

Ideálním způsobem je umístění osvětlení do dna horních skříněk. Takové pracovní osvětlení nemůže nikoho osvětlovat a zároveň mu nic nestojí v cestě a ani uživatel si nemůže svým vlastním tělem stínit. Komfortním, ale velmi rozumným řešením je také osvětlení vnitřního prostoru skříněk, přičemž se však nejčastěji prosvětlují skříňky horní. Na spodní a hůře obsluhovatelné se zcela nepochopitelně zapomíná. 

Pro samotný pohyb v kuchyni je ještě třeba i centrální manipulační či komunikační světlo, nejlépe umístěné na stropě nad středem kuchyňské sestavy. Pro doladění atmosféry stojí za to pouvažovat například i nad tmavým, případně ještě jedním "náladotvorným", například nástěnným světlem. 

 

V koupelně 

Koupelna má kvůli zvýšené vlhkosti zcela jiné podmínky osvětlení než ostatní místnosti. Svítidla proto musí mít dostatečné krytí. Koupelna se vzhledem na vzdálenost k vodě rozděluje na několik zón. Ochranné krytí svítidel se označuje písmenky IP a mají hodnoty od 41 do 66. Čili čím blíže k vodě, tím vyšší číslo. Například v sprchovém koutě byste měli mít svítidlo označené IP 66. 

Do koupelny bychom si měli vybírat jednoduché párové osvětlení. První jako celkové osvětlení místnosti a druhé jako světlo u zrcadla nad umyvadlem. Praktické osvětlení obličeje by mělo být ze tří stran, pokud to není možné, tak alespoň ze dvou, aby se na tváři nevytvářely stíny. 

Co se týče celkového osvětlení koupelny, dobrá je například soustava vestavěných světel ve stropě, nebo také podstropní nástěnné světelné římsy v kombinaci s vhodně rozmístěnými lampičkami. Nejsou od věci ani různé závěsné nebo tyčové systémy. Odborníci v podstatě doporučují raději použít několik slabších svítidel, než jedno velmi silné.

 

V obývacím pokoji 

Dominantou každé místnosti, tedy i obývacího pokoje, by mělo být centrální osvětlení, které je schopno osvětlit celou místnost. Doplňková světla plní funkci výrazného osvícení, například při čtení, psaní či pracovních činnostech. Všechna světla v místnosti by měla být vzájemně sladěna, a to nejen funkčně, ale i esteticky. 

Do obývací místnosti, k televizoru se doporučují svítidla se stínidlem, kterým se dá regulovat intenzita světla a úspěšně šetřit energie. To se nám podaří i v případě bodového osvětlení. Pokud jsme zvyklí na svém oblíbeném místě na gauči odpočívat při knize, nezapomeňme ani na nástěnnou, či stolovou lampu s jasným světlem. 

 

V dětském pokoji 

Dětský pokoj by měl být osvětlen celkově a intenzivně. Proto je vhodné místnost vybavit kvalitním stropním svítidlem. Při tomto řešení nehrozí nebezpečí, že by děti zakopávaly o kabely, elektrické dráty nebo prodlužovací šňůry. Zásuvky ve zdi zabezpečte ochranným krytem a elektrická svítidla vybavte bezpečnostními zástrčkami s částečně zapuštěnými kontakty. 

Pokud slouží dětský pokoj zároveň jako pracovna pro starší děti, celkové osvětlení je vhodné doplnit funkční lampou. V případě potřeby se dají zaměřit na stůl nebo jinou pracovní plochu, aniž by jejich kabely překážely menším dětem při hře. 

 

V pracovně 

Rovnoměrné a vhodné osvětlení pracovního koutu dosáhneme spojením lokálního a centrálního světla. Protože nezbytnou součástí mnoha domácích pracoven jsou i počítače, neměli bychom zapomínat na lokální osvětlení - lampu. Její světlo můžeme nasměrovat tak, aby nás neoslňovalo při práci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla....
více…

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte...
více…

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I...
více…

Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít...
více…

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních...
více…

Jak na osvětlení interiéru?

Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje...
více…

Jaké osvětlení si vybrat?

Klasické, halogenové, či úsporné žárovky? Úsporné zářivky je vhodné používat v místnostech, kde se jimi...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Jak vybrat nástěnné hodiny podle moderních trendů

Při plánování interiéru je třeba myslet na celou řadu detailů. A jedním z nich je i výběr časoměřiče. Ano,...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…