Ne každý, nebo lépe řečeno, jen málokdo má to štěstí, aby si mohl domácí pracovnu zařídit v samostatném pokoji. V panelákových bytech je to téměř nemožné a lépe jsou na tom pouze majitelé rodinných domů. No dá se na to jít i jinak. Pracovnu si totiž můžeme zřídit i v obýváku.
Pracovna v obýváku má svá specifika. Jde zejména o to, že se lidé používající tento pokoj musí navzájem dohodnout a nelézt si na nervy. Představte si, že se váš partner chce večer podívat na jedinou televizi v bytě, kde dávají dobrý fotbal, zatímco vy si musíte splnit určité pracovní povinnosti do zaměstnání právě v obýváku, kde jste si zřídili pracovní kout. Není třeba se přitom hádat, stačí se jen dohodnout na intenzitě zvuku a být k sobě navzájem tolerantní.
Pracovní kout by se neměl příliš lišit od zbytku interiéru, protože by mohl působit rušivě. Ideálním řešením je samostatná nábytková sestava, takzvaná home office. Vytváří dojem součásti komplexu skříní a ostatního zařízení v místnosti. Velkou výhodou je, že v případě potřeby lze home office kdykoliv uzavřít, což se hodí zejména během nečekané návštěvy.
Součástí pracovního koutu je obvykle stolek, židle, příruční stolek a skříňová sestava. Ideální pracovní plocha by měla mít rozměry 70 x 140centimetrů. Takzvané příruční stolky slouží jako odkládací prostory na telefon, tiskárnu nebo fax. Práce s počítačem vyžaduje správné rozložení technických zařízení, které umožňuje speciálně upravený počítačový stolek s místem na média či s vysouvatelnou plochou na klávesnici. Zde je třeba dbát na správné držení těla, proto se vyrábějí stoly s nastavitelnou výškou a úhlem pracovní plochy.
Velmi důležité je také správné osvětlení, abychom zabránili zhoršení zraku. Rovnoměrné a vhodné osvětlení pracovního koutu dosáhneme spojením lokálního a centrálního světla. Protože nezbytnou součástí mnoha domácích pracoven jsou i počítače, neměli bychom zapomínat na lokální osvětlení - lampu. Její světlo můžeme nasměrovat tak, aby nás neoslňovalo při práci.
Pracovní kout, je místo, kde vyvíjíme duševní a intelektuální námahu. Proto bychom se měli snažit zařídit si ho tak, aby nám při práci pomáhal a vytvářel potřebnou harmonii. Měli bychom tedy pečlivě zvolit i jeho barvy. Zelená, modrá a žlutá barva navozují podmínky pro duševní uvolnění, červená a oranžová zase mají oživující a povzbuzující účinek. Podmínkou ale je, abychom se příliš nelišili od celkové barevnosti interiéru.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu