Je těžké představit si bezpečnostní opatření, které by vás absolutně na sto procent ochránilo před zloději. Ti se téměř vždy nakonec do vyhlédnutého domu dostanou. No když se tak nedej bože stane a zloději se k vám dostanou, je dobré, když za sebou máte partnera, který vám způsobené škody nahradí. Tím partnerem je pojišťovna.
Již v pojištění domácnosti by náhrada škody vzniklé při vykradení bytu měla být zahrnuta. Přestože produkty nabízené pojišťovnami jsou více méně stejné, v jistých bodech se mohou lišit a přesně na těchto rozdílech záleží. Tak například některé pojišťovny mají krytí škod způsobených vloupáním a vandalismem již v základním balíku, jiné ne. Trochu odlišné jsou i jejich přístupy při krytí různých rizik a při odškodňování vzniklých škod.
V závislosti na výši krytí, které se odvíjí od hodnoty pojištěného majetku, pojišťovna žádá určitý stupeň zabezpečení objektu. Je dobré mít dům nebo byt zajištěn běžným alespoň zamykacím systémem prvního stupně, čili bezpečnostním zámkem a bezpečnostními dveřmi. Rovněž všechna okna a balkónové dveře musí být uzavíratelné zevnitř tak, aby se zabránilo vniknutí do budovy z venku.
Při vyšších pojistných částkách je už třeba i zařízení s alarmem, v některých případech může být podmínkou pojišťovny i propojení chráněného objektu na pult centrální ochrany.
Stupeň zabezpečení budovy neovlivňuje částku, kterou klient pojišťovně platí a pojišťovna to při uzavírání pojistky ani neprověřuje. Důležité je, aby byla budova dostatečně zajištěna v době, kdy vznikne pojistná událost. Pokud totiž pojišťovna zjistí, že v době vloupání nebyl dům nebo byt dostatečně zajištěn, řeší to krácením pojistného plnění.
Většina pojištění pokrývá v pojištění pouze krádež vloupáním. Pro pojišťovnu to znamená, že peníze vyplatí pouze tehdy, pokud zloději překonali překážku, tedy rozbili okno, vypáčili zámek apod. Pokud se zloděj do bytu či domu dostal například otevřeným oknem, klient má smůlu, peníze od pojišťovny nedostane.
Oblíbeným artiklem zlodějů bytů je spotřební elektronika. Pokud máte doma počítač, nový televizor, hi-fi věž a jiné podobné spotřebiče, měli byste uvažovat o jejich připojištění. Pojišťovny si v rámci pojištění domácnosti stanoví na elektroniku limity, které obvykle nepřesahují 30% částky, na jakou je pojištěná celá domácnost. Podobně je to i s jinými vzácnými předměty, jako jsou obrazy, starožitnosti nebo šperky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu