Zajímavým prvkem interiéru mohou být skleněné radiátory

Líbí se vám sklo? Pokud ano, máte jedinečnou příležitost ozvláštnit svůj domov o další zajímavý kousek, skleněné radiátory, které se stanou nepřehlédnutelným prvkem každého interiéru. 

 

Přestože sklo je považováno za křehký materiál, nemusíte mít obavy, radiátory se vyrábějí z bezpečnostního kaleného skla. Jsou vhodné do obytných místností i do koupelny, kterou dokážou spolehlivě vytopit. Využít je můžete i na temperování, sušení nebo předehřátí ručníků. 

 

Typy skleněných radiátorů 

Současný trh nabízí dva typy skleněných radiátorů: vodní nebo elektrické. Vodní skleněný radiátor tvoří kovové topné těleso a skleněný kryt z kaleného bezpečnostního skla. V tepelném výměníku obíhá malé množství vody, díky čemuž se skleněný radiátor zahřeje velmi rychle. Teplota skleněného krytu nepřekročí hodnotu 43°C. I přes nižší teplotu vody (45 - 50°C) je proto účinnější než standardní typy radiátorů. 

Vodní skleněné radiátory se vyrábějí ve čtyřech základních velikostech a v různých barevných provedeních. Pokud vám nevyhovují standardní rozměry, výrobci nabízejí možnost výroby na zakázku dle vámi zadaných rozměrů. 

Elektrické skleněné radiátory tvoří topný prvek, termostat, přívodní kabel, přední panel ze dvou vrstev tvrzeného skla. Skleněné panely jsou pokryty speciální fólií, která zabrání rozsypání skla na střepiny. Při případném rozbití dojde k přerušení elektrického obvodu. Skleněný panel je v nabídce v různých provedeních - čiré, potištěné nebo zrcadlové sklo. 

Skleněné elektrické radiátory jsou určeny k pevné instalaci na stěnu s připojením přívodního vodiče do instalační krabice. Neregulovatelné typy radiátorů mají předem nastavenou teplotu 65°C, stejně jako klasické radiátory. Regulovatelné typy obsahují čtyři různé tepelné programy, pomocí kterých můžete měnit a přizpůsobovat teplotu v místnosti podle potřeby. Ovládají se pohodlně dálkovým ovladačem s dosahem 20metrů, kterým můžete ovládat všechny radiátory v objektu.

 

Výhody 

Skleněné radiátory umožňují snížit náklady na topení, protože dokážou vyhřát místnost za krátkou chvíli. Ideální jsou ve spojení s kondenzačními kotli nebo tepelnými čerpadly, není problém je zapojit již do stávajícího systému vytápění. Skleněný radiátor je vhodný do všech typů interiérů, moderních i starších, díky malé tloušťce šetří místo. Vytváří zdravé teplo s vyhovující vlhkostí. 

Další výhodou je možnost výroby atypických rozměrů a návrh vlastního designu. Díky snadno snímatelnému panelu můžete měnit vzhled radiátoru a přizpůsobovat ho interiéru dle vlastních představ. Instalace je rychlá a čistá, není problém je demontovat a nově instalovat při případném stěhování. 

 

Na stěně nebo na zemi… 

Nejrozšířenějším způsobem instalace je montáž na zeď. Rám radiátoru se uchytí na stěnu několika šrouby, a na něj se jednoduše nasadí skleněný panel. Kromě nástěnných typů jsou v nabídce prostorové, které stojí volně na zemi jako lavice. Osvědčily se zejména v případech, kdy není možné použít podlahové vytápění nebo instalovat topné těleso na stěnu. Tento solitérní typ skleněného radiátoru je atraktivní ze všech stran, můžete jej využít k členění velkého prostoru na jednotlivé zóny. 

 

Dokonalá harmonie 

Vynikajícím partnerem pro skleněné radiátory jsou skleněné vnitřní parapety. Vyrábějí se na míru v široké škále barev a tvarů z kaleného bezpečnostního skla o tloušťce 8, 10 a 12mm. Parapety se mohou osadit do malty, pěny nebo silikonu. Nezbytnou podmínkou pro bezchybný výsledek je rovný a pevný podklad.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus