Istanbul - město dvou kontinentů
Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště, kavárny a pobřeží. Z pobřeží, která máte po ruce vidíte jak Asii z Evropy, tak Evropu z Asie. Za památkami sem jezdí mnoho lidí a stejně tak tam směřuje i nejeden Čech. Když šílený český turista začne vykřikovat, že Istanbul založili Rusové jako Cařihrad a Turci ho ukradli Rusům, máte pocit, že informace o jeho historii nejsou zcela jasné ve střední Evropě. Byzantská říše nebyla Ruskem a ano, Turci obsadili území až po Kypr, vytlačili řecký vliv. Ovlivňovali pak dějiny Evropy na několik století. Ale článek je o Istanbulu a turismu v něm. Která místa chcete vidět a měli byste vidět jako hlavní?
Hagia Sofia
Krásná Hagia Sofia je nejznámější památkou Istanbulu. O tom nelze pochybovat. Nádherná stavba byla křesťanským chrámem, dodnes se v něm nachází mozaika Panny Marie s Ježíškem a také pozlacená mozaika Ježíše a apoštolů, která je světově známá z kreseb a reprodukci. Nenavštívit a nevidět Hagia Sofia je vlastně totéž, jako kdyby jste v Istanbulu ani nebyli. Vtipné však je, že pokud se mluví o Hagii Sofii, některé pomýlené zdroje uvádějí fotografii Modré mešity. Hagia Sofia byla křesťanským chrámem a Turci přistavěli některé přístavby a minarety. Inspirovali se touto stavbou při výstavbě svých mešit a díky ní mešity vypadají tak, jak vypadají. Alespoň takto to popisuje nejznámější legenda a informace týkající se původu. Vstup pro turisty je možný pro ženy i muže a pravidla zahalení nejsou striktní. Platí se vstupné a častým jevem jsou dlouhé řady před vstupem.
Modrá mešita
Modrá mešita je krásnou čistou stavbou. Nachází se přímo naproti Hagia Sofia chrámu. Odděluje je jen park a náměstí. V blízkosti náměstí se nachází zajímavý spirálový sloup a také egyptský obelisk. Modrá mešita je chrám, který se stále používá k vyznávání islámu. Pravidla vstupu mají pravidla, ženy musí být zahalené, žádné pohlaví nesmí mít odhalené nohy. Není žádoucí ani fotografování.
Topkapi a cisterna
Palác Topkapi je nádhernou rozsáhlou stavbou sultána, jeho pokladny, sbírky a mnoho doprovodných staveb, které ještě před sto lety byly používány v paláci šlechtou. Výjimečnou je stavba vodní nádrže, podzemní nádrže na vodu, která je velkým překvapením pro všechny návštěvníky města.
Grand Bazaar
Zajímavá nákupní zóna nacházející se ve starém krytém tržišti v historickém centru města a na ploše v blízkosti je shlukem několika klenotnictví, luxusního zboží, nádobí, koření, prodejen textilu, levných výrobků a běžných prodejen běžným sortimentem, zkrátka všeho možného. Přicházíte sem, abyste si něco koupili, ale nakonec zjistíte, že je to nemožné. Nezvyk bude pro vás chaos, nebo jen zdánlivý chaos, spousta lidí a těžký vývěr při tak velké konkurenci. Původní plocha Bazaaru se táhne po jeho okolí v blízkých uličkách. Zvykem je smlouvat, a tak pokud vám zbývá více času a rozhodnete se zůstat, budete mít dost příležitostí.
Galatská věž
Galatská věž se nachází na jednom poloostrově a vyvýšeném kopci ze kterého je krásný výhled do širokého okolí. Galatský most spojuje dvě části evropské pevniny. Nad ním se v strmém svahu a v husté zástavbě nachází cesta ke staré věži, ze které je krásný výhled do všech směrů. Samotnou věž je vidět z velké dálky a je tak orientačním bodem. Vidět z ní lze několik mešit, pobřeží, přístavy a také moderní čtvrť. Platí se v ní vstupné, neomezují nijak oblečení a míru zahalení. Není však ničím pro lidi se strachem z výšek. Po obvodu přístupná terasa je úzká, místy je nutné čekat, pokud je velký provoz. Vyfotografovat si však můžete Istanbul po celém obvodu věže. Věž je uvnitř kavárnou. Nahoru vede výtah, nebo obvodové původní kamenné schodiště. Nicméně zajímavých míst je zde mnohem více. Jsou to paláce a ulice, různé mešity, zejména však místa a historické centrum. Nejednou narazíte na zvláštnost v podobě lehkých dřevěných staveb připomínajících západoevropský typ bydlení nebo britské a americké bydlení z doby před sto lety.