Jak čerpat vodu z vrtu?

Když přijde řeč na získávání vody z vrtu, mnozí z nás si představí starodávnou studnu s kolem a kbelíkem, jak se to často dělalo v minulosti. Avšak v moderní době jsme se posunuli o krok dál a používáme sofistikovanější zařízení k dosažení stejného cíle - získání čisté a svěží vody pro naše domovy a zahrady.

Jak vybrat čerpadlo?

Jak hluboko čerpadlo do vrtu?

Nasávací čerpadlo

Jedná se o poměrně jednoduchý, ale zároveň fascinující proces, který spočívá v použití čerpadla. Toto zařízení může být umístěno přímo ve studni, což je obvyklé u ponorných čerpadel, nebo v budově, kde se voda využívá, což je případ nasávacích čerpadel. Nasávací čerpadlo pracuje na principu vytváření podtlaku, který vodu z vrtu vtahuje. Nicméně fyzika nám klade určité limity - podle fyzikálních zákonů nelze vodu nasát z hloubky větší než 9 metrů, což je dáno atmosférickým tlakem na povrchu Země.

Optimální výkon nasávacího čerpadla

Z praktických zkušeností však víme, že optimální výkon nasávacího čerpadla dosáhneme, pokud vodu čerpáme ze 7 až 8 metrů. To je hloubka, kde čerpadlo pracuje efektivně a bez zbytečného přetěžování. Pokud bychom potřebovali vodu z větších hloubek, musíme sáhnout po ponorném čerpadle, které je speciálně navrženo tak, aby pracovalo pod vodní hladinou.

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla jsou nesmírně užitečná, pokud se snažíme získat vodu z hlubších vrtů, které překračují onu magickou hranici 9 metrů. Tato čerpadla jsou konstruována tak, aby odolávala tlaku vody a aby byla schopna pracovat přímo v prostředí, kde se voda nachází. Při použití v vrtaných studních se ponorné čerpadlo umisťuje pod ustálenou hladinou vody, aby bylo zajištěno jeho správné fungování.

Průměr vrtané studny

Vrtané studny, které slouží pro zásobování rodinných domů, mají obvykle průměr trubky minimálně 120 milimetrů. To je důležitý údaj, protože v deseti metrech vodního sloupce s takovým průměrem trubky je zhruba 113 litrů vody. Takové množství je více než dostatečné pro běžnou potřebu domácnosti a pro doplňování zásoby v tlakové nádobě, za předpokladu, že pramen má dostatečnou vydatnost.

Údržba a čištění

Samozřejmě, abychom zajistili hladký chod a dlouhou životnost našeho čerpacího systému, je nezbytná pravidelná údržba a čištění. To zahrnuje kontrolu funkčnosti čerpadla, čištění filtrů a pravidelné kontroly tlakové nádoby. Všechny tyto kroky jsou klíčové pro to, abychom měli jistotu, že kdykoliv otočíme kohoutkem, teče nám čistá a svěží voda přímo z hlubin naší vlastní studny.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články