Jak hledat práci a jakých chyb se vyvarovat při jejím hledání?

Hledáte práci a chcete ji najít? Nezaměstnanost může potkat každého z nás, ale ne každého z nás položí na lopatky. Dále tu jsou lidé, kteří nejenže práci nehledají, ale nemají zájem ani pracovat. To je jiná kapitola a tu sem tahat nebudeme. Pokud někomu vyhovuje žít na úkor státu a ostatních, není to nic obdivuhodného! My se v našem článku zaměříme na to, jak práci najít, nezhroutit se a snažit se ze vzniklé situace i něco pozitivního vytěžit.

zaměstnání, práce, hledání práce, peníze, finance, rodina, nezaměstnanost

Jak si pomoci

Prvními kroky na cestě k získání nového zaměstnání je tzv .identifikace současné situace a hloubková inventura všeho, co můžete svému novému potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. Je třeba mít na paměti, že zajímavé nabídky nikdy nepřicházejí samy od sebe, většinou je budete muset intenzivně hledat a bojovat o ně s nemalou konkurencí v armádě nezaměstnaných, přičemž je třeba použít všechny své silné zbraně. Inventura silných zbraní a předností je důležitá jako příprava na napsání životopisu, přijímací pohovor, i jako nástroj k získání větší sebedůvěry. Mezi silné stránky může patřit např. dlouholetá a úspěšná pracovní kariéra, dosažené vzdělání, jazykové znalosti, zkušenosti, zručnost a kvalifikace, ale i vynikající pracovní hodnocení od bývalých zaměstnavatelů, nebo kontakty, které můžete využít při hledání nových pracovních příležitostí. Neocenitelná je zároveň podpora rodiny a co nejrychlejší vyrovnání se se ztrátou stabilního příjmu. Reálně je třeba přehodnotit osobní i rodinnou finanční situaci, která vás může při hodnocení příjmů a výdajů nakopnout, udělat co je ve vašich silách, abyste nemuseli denně počítat každou korunu.

Kde hledat

S nabídkami práce se setkáte na úřadech práce, v personálních agenturách, na internetových portálech nabízejících práci nebo brigádu, mezi inzeráty v novinách, ale i na personálních odděleních firem. Nezaškodí také o tom, že hledáte práci říct členům širší rodiny, známým, přátelům, sousedům apod. Snad nejrozšířenějším způsobem vyhledávání odpovídajícího nového zaměstnání je prostřednictvím inzerátů, zejména v regionálních novinách. Pozor si však dávejte na inzeráty, slibující přehnaně vysoké výdělky, inzeráty vydané pod značkou, nebo jen s kontaktem na mobilní telefon bez udání jména, které podávají nevěrohodné osoby nebo firmy, které pak slib dobrého výdělku nedodrží. Internet je komunikační síť, jejímž prostřednictvím se dají najít nabídky vhodných pracovních míst ve vybraném regionu. Inzerce v jednotlivých firmách se dá využít v případě, že máte jasnou představu o tom, jakou práci a u kterého zaměstnavatele, tedy firmy, podniku či organizace, máte zájem vykonávat. Potenciálnímu zaměstnavateli je potřeba pak poslat životopis s motivačním (průvodním) dopisem, ve kterém popíšete váš zájem pracovat. U vybraných možných zaměstnavatelů se doporučuje sledovat i jejich veřejnou inzerci na vlastních internetových stránkách. Pracovní a personální agentury práci zprostředkovávají vyhledáváním zaměstnavatelů pro fyzickou osobu, která se o práci uchází, vhodných zaměstnanců pro zaměstnavatele, kteří potřebují nové pracovní síly, ale i přímé zaměstnání fyzických osob. Poskytují také poradenské a informační služby v oblasti pracovních příležitostí. Tyto agentury vám však musí zaručit ochranu osobních údajů. K metodám hledání práce patří i jiné možnosti, jako jsou např. veletrhy pracovních příležitostí, různé vývěsky, rozhlasové a televizní vysílání atd. Najít si práci, zejména v současné době, není vůbec snadné. Šance na úspěch si však můžete zvýšit tím, že se vyvarujete zbytečných chyb, které se často dělají při hledání nového pracovního místa.

Nic nepodceňujte

Obecně se doporučuje hledat práci nejméně osm hodin denně, nestačí odpovědět jen na pár inzerátů v novinách či na internetu. V případě, že najdete málo zajímavých nabídek práce, zkuste sami nabídnout firmě, pro kterou byste chtěli pracovat, své zkušenosti a znalosti. V této souvislosti je důležité pamatovat si, které firmy jste oslovili a neposílejte svůj životopis jen tak na všechny strany, protože to nedělá dobrý dojem. Nepodceňujte motivační dopis, tzn., že nesmíte všem firmám poslat stejně stylizovaný dopis. Vždy ho upravite podle toho, o jakou prací žádáte, aby bylo znát, že o ni máte skutečný zájem. Měli byste se také umět ohodnotit a kromě vlastností, jakými jsou odpovědnost, důslednost či flexibilita, uvést i takové přednosti (pokud jimi disponujete), jako organizační schopnosti, kreativnost či jazykové znalosti. Před výběrovým řízením si je potřeba dobře uvážit, čím skutečně můžete přispět vybrané firmě. Nezapomeňte přitom zdůraznit schopnosti, kterými jiní zájemci o práci možná nedisponují. Životopis by měl být stručný a strukturovaný. Nikdy v něm neuvádějte osobní a citlivé informace, jako rodinný stav, datum narození či dokonce rodné číslo. Nezbytný je kontakt jako adresa, telefonní číslo a e-mailová adresa, která by měla mít v názvu vaše jméno a příjmení, ne "vychytanou" přezdívku. V životopise jasně a heslovitě popište své dosavadní pracovní zkušenosti, i z brigád. Uveďte také své koníčky, které mají něco společného s hledanou prací, vyhněte se přitom tvrzením, jako např. literatura, sport a umění. Buďte konkrétní, pro správný životopis totiž platí pravidlo, že pokud si ho přečte někdo, kdo vás nezná, měl by z něj poznat, co umíte a ovládáte. Přednost má stručné vyjadřování se, ale nikdy nešetřete na popisu práce, kterou jste předtím vykonávali, včetně brigád. Fotografii k životopisu přiložte pouze tehdy, pokud si ji firma vyžádá. Pokud si s psaním životopisu nevíte rady, vzory se dají najít na internetu.

Fatální chyby

Pokud to s hledáním práce myslíte skutečně vážně, je třeba se vyvarovat chyb, které mohou vaše úsilí dokonale sabotovat a vrátit vás na úplný začátek. Velkou pozornost věnujte napsání životopisu a motivačního dopisu, aby se nestalo, že si je pro "nekvalitu" nikdo nepřečte. Pamatujte si, že tyto dokumenty nesmí mluvit jen o vás a vaší minulosti, ale musí obsahovat informace, které potenciálnímu zaměstnavateli ukáží, v čem budete pro něj přínosem a co získá tím, že přijme právě vás. Sice ho může zajímat vaše dosavadní kariéra, praxe a cíle, ale ve skutečnosti je pro něj nejdůležitější, jak se dokážete podílet na realizaci jeho záměrů. Nemarněte čas a nereagujte na pracovní nabídky, které jsou v novinách či na internetu zveřejněny již delší dobu. Další chybou je také nepromyšlené reagování na pracovní nabídky. Pokud odpovídáte na nabídky a chodíte na pohovory na pracovní pozice, o kterých nic nevíte, nebo jen velmi málo, pokud nemáte jasnou představu, jakou práci hledáte, prostě ztrácíte drahocenný čas. Nepromyšlené posílání životopisů vám nepomůže a možné zaměstnavatele otravuje, takže vaše námaha přijde nazmar, navíc si jen stěžujete cestu k úspěchu. Neobtěžujte se hledáním práce, pokud nemáte dostatek vůle dovést ho do úspěšného konce, navzdory různým překážkám. Nemůžete jen poslat životopis a pak nečinně čekat, co se stane. Proto, pokud se neplánujete aktivně zajímat o to, co bude následovat prostřednictvím telefonu, poštou, emailem nebo osobně, raději s takovou "aktivitou", jakou je hledání práce je, ani nezačínejte. Nebo, pokud nemáte představu, jak chcete na pracovním pohovoru reagovat na otázky od potenciálního zaměstnavatele, tak se pro jistotou žádného pohovoru nezúčastňujte. Nepolevujte v aktivitě a nepodléhejte falešné iluzi, že je něco jisté, protože obvykle je opak pravdou. Hledejte, dokud nebudete mít v rukou pracovní smlouvu, která korunuje vaše vynaložené úsilí a trpělivost. Na pohovoru vystupujte od začátku do konce sebejistě, pokud si myslíte, že se tak neumíte chovat spontánně, tak si to doma "nacvičte", ale tak, aby vaše "role" vyzněla dostatečně přirozeně, věrohodně. Štěstí totiž přeje připraveným a odvážným.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaký notebook se hodí pro vaše účely?

Vybíráte nový notebook, ale v záplavě modelů od jednotlivých výrobců se nevyznáte? Vycházejte z toho, pro jaké...
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Příliš vysoké nároky mohou vést k depresi, úzkosti i sebevraždě

Snažíte se být v práci dokonalí? Určitě je to jedna z vlastností, kterou zaměstnavatelé ocení. Ale pozor na zdraví!...
více…

Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Jaké zkušenosti přinese titul MBA zaměstnancům státní správy?

Veřejná správa je službou veřejnosti. Jako úřednici v územní samosprávě a státní správě na všech úrovních...
více…

Jak se stát snadno neoblíbeným kolegou v práci?

Být oblíbeným kolegou je jistě přání většiny zaměstnanců. A je to běh na dlouhou trať. My se ale dnes budeme...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…