Výstavba jakéhokoli typu budovy, ať již se jedná o nový rodinný dům, dřevěnou chatku, kůlnu na nářadí, garáž, skleník nebo plot, začíná stejně: vybudováním pevných a stabilních základů. Tyto základy potřebují být dostatečně hluboké nejen kvůli stabilitě, ale také proto, aby odolaly nepříznivým vlivům, jako je mráz. Tzv. nezámrzná hloubka je definována jako hloubka, kam nepronikne mráz. Pokud by zemina pod stavbou zamrzala, mohlo by to způsobit její roztažení a následně i deformaci a posun celé stavby, což by vedlo k narušení její statiky.
Význam nezámrzné hloubky nelze podceňovat. Nezámrzná hloubka totiž není uniformní a může se výrazně lišit podle klimatu, nadmořské výšky a složení podloží. Například v mírném podnebním pásu, kam patří i Česká republika, se nezámrzná hloubka pohybuje mezi 80 až 140 centimetry. Přesnou hloubku určuje zejména typ zeminy na daném pozemku. Pro běžné hlinitopísčité a písčitohlinité půdy obvykle postačí hloubka 80 centimetrů. Pokud se však jedná o jílovitohlinité půdy, doporučuje se kopat základové pásy minimálně do hloubky jednoho metru. V případě výskytu smrštivých jílů a slinů je nezbytné jít až do hloubky 140 centimetrů.
Dalším faktorem, který ovlivňuje hloubku základů, je způsob vytápění objektu. Základy vytápěných staveb mohou být ovlivňovány teplem unikajícím podlahou směrem dolů. Čím je podlaha méně zateplena, tím více tepla uniká do základů, což pak může vést k tomu, že základy nemusí být tak hluboké. Naopak u nízkoenergetických a pasivních domů s důkladnou izolací podlahy je nutno počítat s hlubšími základovými pásy.
Při určování přesné nezámrzné hloubky se často provádí geodetický průzkum. Tento průzkum zahrnuje realizaci vrtů, během nichž se zkoumá složení zeminy pod plánovanou stavbou. Na některých pozemcích se může stát, že geologické poměry budou pod jednou stranou domu odlišné než pod druhou. To je způsobeno tím, že zemina není na celém pozemku homogenní. V takových případech je nutné přizpůsobit hloubku základových pásů aktuálním podmínkám.
Při plánování jakékoliv stavby je tedy zásadní promyslet nejen design a funkci budovy, ale rovněž věnovat zvýšenou pozornost základům. Pevné a správně dimenzované základy jsou totiž klíčovým prvkem, který určuje bezpečnost a dlouhověkost jakékoliv stavby. Při stavbě rodinného domu nebo jiné budovy se proto vždy doporučuje konzultace s odborníkem, který zajistí, že budou základy vybudovány podle všech potřebných parametrů a standardů.
Autor: Lenka Kostková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu