Dnešní styl života připomíná spíše Homo sedentarius, člověka sedavého, oproti původnímu účelu, pro který bylo tělo designované. Testuje se zavádění pracovních stolů pro dospělé, kde se funguje "na stojáka". Množí se studie, které vyhodnocují efekt podobných lavic pro žáky. Pamatujete si z vyprávění starší generací šikmé lavice? Postupně vymizely, z pohledu vlivu na páteř však podporují sed s přirozeným zakřivením krčního a břišním úsekem páteře. V současnosti jsou dostupné stoly s naklápěcí plochou či židle umožňující dynamický sed. Jak však se vzpřímeným sedem skloubit naše klasické lavice? Takto sedět totiž vydržíme pár minut, po chvíli se zjeví únava, začneme se hrbit, jak nám to je nepohodlné. Správný sed má přitom význam pro efektivní dýchání, psaní, vývoj pohybového systému a pro pohybové návyky do budoucna.
Dokud se nových lavic dočkáme, děti se mohou naučit zdravějšímu sezení už teď. Ajak to má vypadat?
Jak správně uchopit pero či tužku? Proč je to vůbec důležité? Správně, znamená hlavně efektivně, aby se děti vyhnuly zbytečnému výdeji energie. Poznámky ručně zapsané do sešitu jsou pro zapamatování užitečné, ideální, pokud jsou i dostatečně čitelné - a na to je dobrý úchop výhodný. Optimální je držet pero prvními třemi prsty do tvaru špetky: palcem, ukazováčkem a prostředníčkem. Záleží také na držení tužky v přiměřené výši relativně blízko k papíru, sklonu tužky pod úhlem cca 45 °, a na přidržování papíru druhou rukou.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu