Jak nasadit růže?

Proces výsadby růží je náročný na přípravu a pečlivost, nicméně pokud jsou dodržena všechna doporučení, můžeme se těšit na bohaté kvetení a zdravé rostliny. Důležité je začít právě v momentě, kdy půda již není zamrzlá a je dostatečně přístupná pro kopání a úpravy. Pro optimální růst je klíčové vybírat pro růže slunné stanoviště. Svit slunce je pro růže zásadní, neboť přispívá k jejich vitalitě a bohatému květu. Dále je vhodné vybírat místa s hlinitopísčitou strukturou půdy, která zajistí dobré podmínky pro růst kořenového systému, ale zároveň umožní efektivní drenáž přebytečné vody.

Kdy se má rýt zahrada?

Jak vybrat rýč?

Přestože parkové růže jsou oproti záhonovým růžím méně náročné na složení půdy, tak je pro dosažení ideálních podmínek vhodné půdu upravit. Lehké písčité půdy či těžké jílovité substráty je možné vylepšit přidáním zetlelé chlévské mrvy nebo zahradního kompostu. Tyto materiály zvyšují obsah živin v půdě, zlepšují její propustnost a schopnost udržet vlhkost, což je pro růže velmi prospěšné.

 

Samotný proces výsadby růží se liší podle typu sazenice, může se jednat například o sazenice s balem kořenového systému nebo o sazenice pěstované v kontejnerech. Růže pěstované v kontejnerech mají tu výhodu, že je možné je sázet prakticky kdykoliv během vegetačního období. Před samotnou výsadbou je však nutné sazenici z kontejneru vyjmout a bal kořenů pořádně namočit ve vodě, aby byly kořeny hydratované, avšak zemní bal by neměl být natolik nasycený vodou, aby se rozpadal. Jáma pro sazenici by měla být dostatečně široká, tak aby se kořeny mohly pohodlně rozmístit a na dno jámy je vhodné nasypat buď kvalitní kompost, nebo speciální zeminu pro růže, která již obsahuje zásobní hnojivo.

 

Pro prostokořenné sazenice je nejlepší výsadba na jaře, ještě před začátkem rašení. Kořeny je třeba před výsadbou upravit – odstranit poškozené a polámané části a namočit je do vody. Při výsadbě je kritické, aby kolenový krček, tedy místo, kde sazenice přechází v kořen, byl ponořen asi 2,5 cm pod úroveň půdy, což zamezí riziku rozvolnění sazenice a jejímu zplanění.

 

Vždy je třeba mít na paměti, že vzdálenosti mezi jednotlivými sazenicemi by měly reflektovat růstové potenciály a velikosti dospělých rostlin, aby se rostliny navzájem neomezovaly a měly dostatek prostoru pro růst a rozvoj. Po výsadbě je nutné sazenice pravidelně zalévat, aby se udržela potřebná vlhkost půdy, což je klíčové pro úspěšné ujmutí sazenic.

 

comments powered by Disqus