Zdroj obrázku: {Anna Hoychuk} / Shutterstock.com
Pokud je pes pouze doma (tedy v bytě či domě) a po každé procházce jej majitel umyje, utře, očistí, pak je situace zcela rozdílná, než pes, který je celý den venku na zahradě a do domu ho majitelé pouští pouze na noc a nemyjí ho každý den. Tady nelze srovnávat, a pak každý má jinou představu o tom, jak psa vychovávat a co vše mu dovolí.
Jestliže je vaším cílem odnaučit psa z různých důvodů (třeba příchod dítěte do rodiny) spát v posteli, čeká vás nelehký úkol. Zejména v případě, že pes doposud chodil do postele, kdy se mu zlíbilo. Vaším úkolem bude nejdříve zjistit, kde váš mazlíček spí krom postele nejčastěji a jak spí. Protože to, jak spí, hraje důležitou roli ve výběru pelíšku.
Zaměřte se na to, zda se spíš choulí a vyhledává samotu, klid, soukromí nebo se rozvaluje. Podle toho pak zvolte správný pelech pro psa. Ten může být s vyvýšeným okrajem, aby měl pejsek soukromí a pocit bezpečí, nebo se může jednat o matraci, kde se může roztahovat. Pokud se pes choulí, mrkněte po oválných tvarech. Zohlednit musíte i věk a zdravotní stav pejska. Pro starší psy či psy s problémy kloubů jsou vhodnější matrace s pamětí, pro ještě lepší pohodlí.
Mimo pelíšku byste měli tedy vysledovat i oblíbené místo či místnost, kde pes odpočívá nejčastěji. Může se stát, že pelech budete mít nakonec v ložnici, ale pořád to splní účel. Až se pes naučí používat pelech a přestane chodit do postele, můžete jej umístit jinam. Do pelíšku mu nezapomeňte dát jeho nejoblíbenější hračku a pamlsek, aby si místečko spojil s něčím hodně příjemným. Do pelíšku mu můžete také vložit vaše tričko, aby vás pes cítil a byl klidnější, nebo váš polštářek. Hlavně budete muset odolat jeho psím očím a vydržet.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu