Jak opravit motyku?

Oprava motyky může zahrnovat různé úkony v závislosti na tom, co je na ní poškozené. Nejčastější problémy jsou prasklé nebo zlomené násady (rukojeti) a otupené nebo poškozené čepele. Níže je detailní postup, jak opravit tyto běžné problémy.

Jak kopat výkop?

Jak vybrat krumpáč?

 

Nejprve důkladně prohlédněte násadu motyky. Zkontrolujte, zda na ní nejsou praskliny, zlomy či jiné viditelné známky opotřebení. Pokud je násada prasklá nebo zlomená, je třeba ji vyměnit. Pokud je pouze opotřebovaná, může postačit její jednoduchá renovace.

 

Pokud zjistíte, že násada je zlomená, je nutné ji odstranit z čepele motyky. Tento krok může být někdy komplikovaný, zejména pokud je násada pevně připevněná. V takovém případě použijte kladivo nebo kleště k jemnému vyklepání staré násady. Dbejte na to, abyste nepoškodili čepel motyky.

 

Nyní přichází na řadu výběr nové násady. Je důležité vybrat takovou násadu, která odpovídá velikosti a tvaru původní násady. Konečnou úpravu nové násady můžete provést pomocí brusného papíru nebo pilníku, aby přesně seděla do otvoru v čepeli motyky. Tento krok vyžaduje pečlivost, aby spoje byly pevné a motyka byla opět plně funkční.

 

Jakmile máte novou násadu připravenou, vložte ji do otvoru v čepeli motyky. Pro pevné upevnění použijte kladivo. Pokud je to potřeba, můžete přidat hřebíky nebo šrouby, aby spojení bylo ještě pevnější. Po dokončení montáže zkontrolujte, zda je nová násada pevně připevněna a neviklá se.

 

Čepel může být nutno naostřit. Před ostřením je důležité zkontrolovat čepel, zda není otupená, zubatá či jinak poškozená. Otupená čepel může značně zkomplikovat práci a je tedy nutné ji pravidelně ostřit. Pro přípravu ostří použijte brusný kámen nebo brusku. Pokud je čepel hodně otupená, začněte hrubším kamenem a postupně přejděte na jemnější. Při ostření brusným kamenem držte kámen pod úhlem přibližně 20-30 stupňů k čepeli a brousíte rovnoměrně po celé délce čepele. Při použití brusky držte čepel pod správným úhlem a pohybujte jí rovnoměrně, abyste dosáhli ostrého a hladkého ostří.

 

Po ostření je důležité čepel otřít, aby na ní nezůstaly žádné kovové piliny. Otestujte ostrost čepele opatrným přejetím prstem (ne po ostří, ale po boku čepele) nebo lehkým řezem do dřeva, abyste se ujistili, že je čepel dostatečně ostrá.

 

Prodloužení životnosti nové dřevěné násady je možné pomocí ošetření tenkou vrstvou oleje nebo vosku na dřevo. Tento krok pomáhá chránit dřevo před vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články