Jak používat pásovou brusku II.

Pásové brusky se při jemnější práci se dřevem příliš často nepoužívají. Při výrobě nábytku a podobných předmětů se většinou na preciznější úpravu jednotlivých částí používají jiné nástroje. Pásová bruska je silná, takže by z povrchu rychle odstranila příliš mnoho materiálu.

I přesto však pásovou brusku mají v každé dílně, jen ji tak často nepoužívají. Pásová bruska se například skvěle hodí na vytváření zakřivených tvarů na malých kusech nábytku. Brusku přitom připevníte v obrácené poloze a používáte ji jako pevnou brusku.

Dále se výborně hodí na opravu nedostatků, jako je např. špatně připojený spoj u desky stolu. Běžně se tyto brusky používají na odstraňování horní vrstvy z dřevěných podlah, obzvlášť tam, kde spoje v podlaze vytvářejí nepravidelné vyvýšeniny. Pamatujte však na to, že když budete držet pásovou brusku na jednom místě příliš dlouho, můžete problém ještě zhoršit.

V každém případě byste měli pomýšlet na pásovou brusku jako na první krok při broušení každého dřevěného povrchu. Dále bude potřeba použít ruční nebo excentrickou brusku na ohlazení povrchu (a na odstranění rýh vytvořených pásovou bruskou) předtím, než ho budete natírat.

Ruční broušení pásovou bruskou

Než začnete s bruskou drženou v ruce pracovat, nejdříve zkontrolujte, jestli máte na sobě dobře připevněné veškeré oblečení. Pásová bruska má značnou kroutivou sílu, takže v její blízkosti nesmíte být ve volném oblečení.

Brusku zapněte a nechejte motor dosáhnout plné rychlosti. Potom oběma rukama (jednu ruku mějte na držadle spoušti a druhou kvůli stabilitě na předním držadle) pokládejte brusku pomalu směrem dolů a mírně dopředu. Zadní váleček by se měl dotknout dřeva jako první a po pak něm zbytek brusné plochy.

Pás bude mít tendenci dřevo zachytit a táhnout brusku směrem dopředu, proto ji musíte pevně držet. Pokud to jde, pracujte po struktuře dřeva a nenechávejte ji stát na jednom místě. Pásová bruska, obzvlášť s hrubším brusným pásem, se velmi rychle probrousí i překvapivě silnou vrstvou materiálu, takže bruskou musíte stále pohybovat.

Často zastavujte a kontrolujte výsledek. Při používání pásové brusky je mnohem lepší pracovat po malých úsecích a lehkým tlakem na brusku než ji tlačit do dřeva, čímž byste na něm vytvořili vruby, které by bylo později potřeba opravit. 

Pevné broušení

Další možností, jak používat pásovou brusku, je připevnit ji obráceně na pracovní stůl a používat ji jako pevnou brusku. Ta se skvěle hodí na broušení malých kusů nebo na tvarování okrajů dřeva, i když je to poměrně nepřesná metoda. Pásovou brusku jednoduše připnete svěrákem ke stolu, zamknete spoušť v pozici „on“ a přiložíte kus dřeva k rotujícímu pásu, abyste vytvořili požadovaný tvar.

Poznámka:

Pevnou pásovou brusku můžete použít také jako brus na ostření nástrojů, např. různých dlát nebo břitu hoblíku.

Výměna brusného pásu

Když budete na pásové brusce vyměňovat brusný pás, nejprve ji vždy odpojte ze zásuvky. Pásové brusky mívají na boku uvolňovací páku, která uvolní napětí mezi předním a zadním válečkem. Uvolněte napětí a stáhněte brusný pás z válečků. Nový pás na válečcích vycentrujte, přitáhněte páku, brusku zapojte do zásuvky a můžete začít brousit.

Kupování pásové brusky

Když budete kupovat pásovou brusku, měli byste se dívat po třech základních prvcích. Zaprvé, bruska by měla mít nastavitelnou rychlost motoru, což Vám umožní ovládat, jak rychle brusný pás rotuje. Zadruhé, bruska musí mít pevnou konstrukci. Měla by být poměrně těžká, protože váha brusky odvádí většinu práce, takže na ni nemusíte tlačit, aby brousila. A za třetí, bruska musí být vybavena pytlíkem na prach (jehož výstup může být event. připojen k systému na sběr prachu), protože pásová bruska ho produkuje velké množství.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články