Jak přežít sněhovou lavinu

Lavina je masa sněhu, která se náhle sesune dolů svahem. Člověka dokáže usmrtit hned několika způsoby - mechanicky doslova polámat, nebo rozmačkat, udusit a dokonce i utopit. Záleží na typu a velikosti.

První důležitou zásadou před tím, než se vydáte na túru, či dokonce na dovolenou do hor, je zjistit stupeň lavinového nebezpečí v dané lokalitě spolu s předpovědí počasí a tendencí vývoje lavinové situace.

Dobré je i kontaktovat místní středisko Horské záchranné služby, kde jsou zpravidla pracovníci pocházející z okolí, kteří znají místní terén a umí odhadnout, zda ten který stupeň lavinového nebezpečí je ještě přijatelný na túru do lokality, kam chcete jít, nebo už ne. Pokud už máme fixní datum dovolené, a stupeň lavinového nebezpečí je vysoký, nedoporučujeme řídit se zásadou "Když už jsem si za to zaplatil (když už jsem zde), tak na tu túru jdu, snad se nic nestane".

Mezinárodní lavinová stupnice má 5 stupňů

1. stupeň - malé lavinové nebezpečí (LN) - obecně dobré podmínky
2. stupeň - mírně LN - při zohlednění nebezpečných extrémních svahů příznivé podmínky pro túry
3. stupeň - zvýšené LN - túry vyžadují velkou opatrnost a znalost lavinové problematiky
4. stupeň - velké LN - možnosti túr jsou silně omezené. Pohyb možný pouze na vyznačených trasách, ne nad 30 °.
5. stupeň - velmi velké LN - provádění túr je přísně zakázáno

Na túru byste nikdy neměli jít sami - čím více lidí ve skupině, tím je menší pravděpodobnost, že zasype všechny. Jedinou nadějí v případě uvíznutí v lavině je pomoc od kamarádů, horská služba by i v případě okamžité informace nebyla schopna být na místě včas, protože pravděpodobnost přežití v lavině po 15-ti minutách prudce klesá.

Skupina by měla mít předem nacvičenou techniku a taktiku hledání zasypaných. V případě třetího nebo čtvrtého stupně lavinového nebezpečí je nutné pečlivě naplánovat túru tak, aby trasa neobsahovala výstupy žlaby nebo traverzy strmých svahů. Pro tento účel doporučujeme podrobnou turistickou mapu v měřítku 1: 25 000 s vyznačenými lavinovými svahy.

Velmi důležitým preventivním opatřením je nahlásit trasu a přibližný časový harmonogram v místě ubytování nebo na horské službě. Kromě toho je ještě dobré tyto informace dát známým, kteří s námi na túru nejdou. Případná záchranná akce se tak může začít dříve, čímž se zvýší pravděpodobnost jejího šťastného konce.

Pád laviny

V první řadě je nutné upozornit, že lavině je téměř nemožné utéct, pokud se rozhodla padat právě našim směrem. Problém je zejména v tom, že když lavinu spatříme, je už na útěk pozdě. Krátce předtím však dostaneme varování ve formě hřmotu. Tehdy je vhodné rozepnout si bederní popruh na batohu a pokusit se o únik k nejbližšímu skalnímu žebru, pryč ze žlabu nebo jeho ústí. Pokud je již evidentní, že nás lavina zachytí, je třeba batoh úplně odhodit a snažit se zůstat na povrchu pohybující se laviny a takříkajíc v ní plavat. Pokud je to možné, snažíme se pohybovat kolmo na dráhu laviny.

Co s sebou na túru

Kromě běžné turistické výbavy je vhodné mít v batohu i lavinový vyhledávač, sondu a lopatku. Vyhledávač funguje na principu rádiových vln a pomůže vás ve sněhu lokalizovat. Je třeba si ho na vysílání signálu zapnout již při odchodu na túru. Ten, kdo vás vysílačem hledá, pak přepne na přijímání signálů.

Technika a taktika vyhledávání není jednoduchá a vyžaduje určitý cvik. Ideální je, pokud si skupina den před zamýšlenou túrou nacvičí vyhledávání, aby v případě potřeby bylo již sehrané. Lavinová sonda je dlouhý tenký skládací prut s hrotem na konci. Slouží k přesnou lokalizaci zasypaného. Lavinová lopatka zas slouží k odhrabávání sněhu. Je dobré mít v batohu i GPS přijímač - v případě potřeby přivolání pomoci můžou přesné souřadnice výrazně urychlit příchod záchranářů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Spitzingsee - lyžování kousek od Mnichova

Přibližně 70 kilometrů od německého Mnichova se nachází lyžařské středisko Spitzingsee. Dobře ukryté v...
více…

Jak se chovat na sjezdovce?

Odpovědné chování na lyžařské trati je velmi důležité nejen vůči sobě, ale i vůči ostatním lyžařům....
více…

Lyžařská střediska pro každou peněženku

Dobré lyžování je pro mnohé neodmyslitelnou součástí každé zimní sezóny. Nicméně každý lyžař, ať už...
více…

Jak se připravit a chovat na horské túře

Turistika, vysokohorská turistika, horolezectví, skialpinismus a další outdoor aktivity jsou hezké trávení volného...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Vybavení na sníh - lavinové vyhledávače, sondy, lopaty…

Vybavit se bezpečně na zimní vysokohorskou turistiku, skialpinistickou túru, freeriding, jízdu na sněžném skútru nebo...
více…