Jak si oslabit imunitu?

Ignorujte, co potřebují vaše střeva; negativní stres považujte za motor života; vykašlete se na pohyb na čerstvém vzduchu; spánek zredukujte na minimum…

1. Ignorujte, co potřebují střeva

Ve střevech se nacházejí dvě třetiny buněk imunitního systému. Aby plnily svou funkci a aby byla střevní flóra intaktní, je třeba tělu každý den dopřát nejen dostatek balastních látek v podobě zeleniny, ovoce a celozrnných produktů, ale i mléčné výrobky s živými bakteriálními kulturami, na jejichž význam poukazuje řada studií, protože pozitivně stimulují celý imunitní systém. Mléčné výrobky s živými kulturami by si měli oblíbit zejména lidé pravidelně konzumující tučné maso, jehož trávením dochází k hnilobným procesům, a ty působí negativně na střevní mikroflóru. Kdo nemá rád zeleninu ani jogurty nebo zakysané mléčné výrobky, měl by využít alespoň nabídku výživových doplňků - probiotik nebo synbiotik.

2. Považujte negativní stres za motor života

Psycho-neuro-imunologie po dvaceti pěti letech zkoumání vzájemného vztahu mezi psychikou, nervovou soustavou a imunitním systémem došla k jednoznačnému závěru, že stresové faktory významně snižují odolnost organismu a zhoršují průběh stávajících nemocí. Dlouhodobá psychická zátěž zvyšuje produkci "stresového hormonu" kortizolu, který negativně ovlivňuje krevní tlak, funkci štítné žlázy, hladinu krevního cukru a hustotu kostí, jakož i fungování imunitního systému. Dlouhotrvající nebo často opakovaný stres tedy nelze v žádném případě považovat za stimulující a neschopnost "vypnout" vede jednoznačně ke škodlivým změnám v organismu.

3. Zasmějte se nad doporučením 3 - 5 porcí ovoce a zeleniny denně.

Dobře fungující imunitní systém potřebuje pravidelný přísun vitamínů a sekundárních rostlinných látek. Doporučená denní dávka 3 - 5 porcí ovoce a zeleniny (z větší části syrové) pomáhá podle odborníků zacelit vznikající "trhliny" imunitního systému. Na jídelníčku by neměly chybět druhy, které jsou bohaté na vitamin C, jako zelí, paprika, brokolice, citrusy, kiwi nebo čerstvá šťáva z plodů rakytníku úzkolistého, který se doporučuje i rekonvalescentům na celkové posílení organismu. Dodavatelem "vitamínu mládí a odolnosti", vitaminu E jsou především za studena lisované oleje, oříšky, slunečnicová semínka a pšeničné klíčky. Potřebu vitamínů A a B pokryje konzumace ryb, celozrnných a mléčných výrobků.

4. Vykašlete se na pohyb a čerstvý vzduch! Nebo sportujte až do vyčerpání.

Aktivní pohyb přiměřený fyzické kondici a věku, který rovnoměrně zatěžuje organismus, je považován za jeden z pilířů zdravé imunity. "Sportem na doraz" však lze dosáhnout přesný opak - podpoří se stresové zatížení organismu, které imunitu oslabuje.

5. Vyhýbejte se sauně.

Podle studií zaměřených na posílení imunitního systému jsou pravidelní návštěvníci sauny odolnější než ostatní. Návštěva sauny jednou až dvakrát do týdne totiž vytrénuje cévní systém a zlepší obranyschopnost organismu - obranné buňky jsou mnohem rychleji transportovány do "centra nepřátelských útoků". Posilující efekt sauny se zvýrazní použitím kvalitních éterických olejů, které na podporu těla (dnes tomu říkáme i redukce stresu) používaly již starověké kultury.

6. Čaj s medem považujte za nápoj pro děti.

Kdo málo pije, brzdí v těle činnost všech buněk včetně obranných. Lidské tělo potřebuje pro optimální fungování permanentní přísun tekutin (1,5 - 2 litry denně). Není však nutné popíjet pouze vodu, doporučuje se také směs vody a vína nebo vody a jablečné šťávy, jakož i bylinkové čaje s medem, které dodávají tělu léčivé látky a díky medu jsou zdrojem vitamínů, minerálů, stopových prvků, unikátních enzymů a látek s antiseptickými účinky (med je potřeba přidávat do vlažného čaje, aby se nezničily výživné látky, které obsahuje).

7. Inspirujte se Napoleonem a zredukujte spánek na minimum.

Na lidské potřebě sedmi až osmi hodin spánku denně se shoduje většina odborníků. Předpokládá se, že kdo spí méně, "nemá čas", aby prošel všemi spánkovými fázemi, které jsou nezbytné pro tělesnou regeneraci. Studie prokázaly, že nedostatek spánku je stresový faktor, který významně oslabuje imunitní odpověď organismu. Imunitní systém potřebuje denně minimálně 5 až 6 hodin spánku, aby vůbec mohl fungovat. Kdo si nedopřeje spánek, stává se náchylnější nejen k infekčním onemocněním, ale i neinfekčním nemocem. Při problémech se spánkem je vhodné vyzkoušet tradiční domácí prostředky, jako je například uklidňující čaj z chmelových "šišek". Přínosem mohou být také uvolňovací techniky. Podle odborníků však imunitní systém pomáhá postavit na nohy i 30-minutové zdřímnutí během dne.
 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus