Přečtěte si všechny naše zkušenosti o koupi dobrého bytu. V tomto článku vám poradíme, jak se správně rozhodovat ohledně koupě nemovitosti a na co si dát pozor. A pro drtivou většinu z nás je koupě bytu také nejdražší věc, kterou si v životě koupíme. Závazek hypotéky bance po dobu třiceti let není nejjednodušším rozhodnutím, a proto je pozornost a příprava při nákupu na místě. V tomto článku vám řeknu, na co si dát pozor při koupi bytu a jak postupovat při koupi bytu, abyste neztráceli peníze a čas.
Vlastnit nemovitost je snem většiny lidí. Mít vlastní byt dává lidem pocit bezpečí v nejistých časech. Je to také skvělá investice do důchodu. Větší byt můžete vyměnit za menší na stáří a z rozdílu můžete pokrýt životní náklady. Pronájem je výhodný, pokud je vaše současná životní situace stále v období velkých změn. Pokud ještě neplánujete rodinu nebo víte, že se brzy budete stěhovat, pronájem je lepší formou bydlení.
Pro vlastnění nemovitosti dnes hovoří následující faktory:
Nemá smysl kupovat nemovitost, pokud měníte svou životní situaci, např. plánujete stěhování nebo změnu kariéry. Rozhodujícím kritériem je vaše finanční situace. Pokud nemáte pravidelný příjem či dostatečné úspory, raději počkejte s koupí nemovitosti. Při žádosti o hypotéku vám banka v takové situaci přidělí nízkou bonitu, což se projeví v nižší schválené výši úvěru a vyšším úroku. Riskovat zpoždění splácení a následnou ztrátu bydlení je tedy zbytečné.
Pokud plánujete životní změnu v podobě rodiny, je lepší přemýšlet o vlastním bydlení. Mluví se zde o rozpětí nejméně 5 let. V dnešní době pravděpodobně nebudete žít na jednom místě po celý život. Také stojí za to koupit byt, pokud vás měsíční platba za nemovitost stojí méně než částka měsíčního pronájmu nemovitosti.
Může to být lokalita v centru, nebo byt s menší plochou pro mladého svobodného nájemníka.
Každý z nás chce koupit byt za nejlepší cenu v období nejnižších úrokových sazeb hypoték. Moje rada je podívat se více na místo než na cenu samotné nemovitosti. Vždy má větší váhu na hodnotu nemovitosti než jiné parametry. Jinak je třeba postupovat podle zdravého rozumu. V ideálním případě nekupujte nemovitosti na vrcholu nejvyšších cen a poptávky, kdy zejména cena starších bytů může po bublině klesnout.
Pokud je vám jasné, že si chcete koupit svůj vlastní domov, přichází krok výběru nemovitosti. Nejdůležitějším kritériem je velikost vašeho rozpočtu. Ta vám okamžitě vám řekne, jaký byt a v jaké lokalitě nebo městské části si můžete dovolit. Nejprve definuje klíčová kritéria, která musí nemovitost bezpodmínečně splňovat a která může splňovat. Pokud například chcete balkon, nechcete byt v přízemí nebo chcete byt v domě, ve kterém je výtah, napište si vše. Nepřehánějte to však a buďte flexibilní, jinak nikdy nenajdete svou vysněnou nemovitost.
Pokud plánujete financovat nemovitost hypotečním úvěrem, je dobré si u své banky návštěvou pobočky zjistit očekávanou maximální výši úvěru, kterou vám banka poskytne. Výše úvěru se vypočítává na základě vaší bonity. Zohledňují se výše vašich příjmů, vaše závazky a náklady, jakož i další údaje. Pracovník banky vám obvykle také sdělí očekávanou úrokovou sazbu a výši měsíční splátky. Většina bank vám na základě znaleckého posudku poskytne úvěr maximálně ve výši 80 až 90 % hodnoty nemovitosti. Zbývající částku musíte zaplatit z vlastních peněz.
Umístění nemovitosti
Více než 50% hodnoty nemovitosti ve znaleckém posudku je lokalita, kde se nemovitost nachází. Je to lokalita, která určuje nejen současnou, ale zejména budoucí hodnotu nemovitosti. Hodnota lokality je ovlivněna především počtem pracovních příležitostí, vybavením a dostupností škol, možnostmi trávení volného času a celkovou bezpečností.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu