Jak si vybrat stipendijní pobyt v zahraničí?
V současnosti je už běžnou praxí, když vysokoškolský student absolvuje část svých studií v zahraničí. Většina univerzit je zapojena do mezinárodních studijních sítí a programů….
Nejvhodnější je začít se zajímat o možnosti stipendijních pobytů již od prvního ročníku studia, když si každý vybírá cizí jazyk, který se chce učit.
Informace o nabízených programech vám poskytnou koordinátoři mezinárodních projektů na domácí univerzitě, národní agentury jednotlivých programů, studentské organizace, nebo dokonce velvyslanectví jednotlivých zemí v ČR.
Informace
Po získání základních informací o aktuálních možnostech je třeba stanovit si priority a cíle, které chcete dosáhnout svým pobytem na zahraniční univerzitě. Důležité je reálně zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých programů, pozorně je navzájem porovnat.
Výběr
Po zvážení všech dostupných informací si vyberete optimální program a důsledně si shromážděte potřebnou dokumentaci k předání. Přihlášku je třeba odevzdat včas a se vším, co k ní patří, dodatečné předávání materiálů není dobrou osobní vizitkou.
Před nástupem
V případě, že příslušné orgány žádost o stipendijní pobyt schválí, můžete se začít připravovat na odchod. Je třeba o tom informovat studijní oddělení a vyřídit příslušné formality (např. individuální studijní plán). Vhodné je sehnat si co nejvíce informací o místě, na které odjíždíte. Zároveň je třeba myslet na:
- Pojištění - optimální je komerční, ve kterém je zahrnuta zdravotní péče v zahraničí a léčebné výlohy, pojištění zavazadel, odpovědnosti za škodu, doplňkové asistenční služby.
- Absolvování zdravotních vyšetření - zahraniční ošetření bývá ve většině případů velmi drahé.
- Platný pas, pokud je to nutné, tak i platné vstupní vízum do země
- Doklady o zdravotním stavu (absolvovaných vyšetřeních, očkováních…)
- Studijní dokumentace - Aktuální, domácí školou potvrzené dokumenty / tiskopisy, které mohou být během pobytu nutné (před odjezdem se na ně podrobně informujte na příslušném oddělení univerzity)
- Zmocnění blízké a důvěryhodné osoby - na vyřizování domácí administrativy, přebírání pošty během vaší nepřítomnosti atd.
- Rezervní hotovost v přiměřeném množství - lepší je rozložit si své finance na více míst (bankomatové karty, cestovní šeky, atd.)
- Kompletní adresář se všemi potřebnými adresami a telefonními čísly
Během pobytu
Po příjezdu na zahraniční univerzitu se zaregistrujte na Oddělení pro mezinárodní vztahy, studijním oddělení, navštivte koordinátora, který má na starosti zahraniční studenty a budete se řídit jeho radami. Optimální je hned na začátku zjistit, kde se dá stravovat, jaký je přístup k internetu, počítačům, jaké služby univerzita poskytuje a podobně.
Po návratu domů
Student je povinen zkompletovat a předat dokumentaci, kterou dostal na zahraniční univerzitě (potvrzení o absolvování studijního pobytu, potvrzení o absolvovaných zkouškách a zápočtech). Na jejich základě vám mateřská univerzita studium v zahraničí uzná a vy můžete pokračovat ve svých dalších domácích studiích.