Jak správně dýchat při sportu, meditaci a relaxaci? Zkuste brániční dýchání!
S každým nádechem dáváme našemu tělu kyslík, a tím i energii na provádění důležitých životních funkcí. Kyslík vyživuje buňky v našem těle. Dýchání je pro nás přirozenou a jednoduchou činností, kterou vykonáváme automaticky, aniž si to vůbec uvědomujeme.
Co všechno dýchání ovlivňuje
Mnohé meditační techniky, či různé terapie z dálného východu však mají základ právě v dýchání. Uvědomělé dýchací cvičení, pokud je umíme správně provádět, mohou mít blahodárný vliv na naši fyzickou i mentální kondici. Pomocí správného dýchání dokážeme posílit naše zdraví, zlepšit činnost a výkonnost plic, srdce a dalších orgánů. Kromě toho pozitivně ovlivňuje i naši mysl, rovnováhu a schopnost zvládat stres. Pomocí dýchání totiž dokážeme regulovat napětí v našem těle. Staré jógové spisy říkají, že kdo zvládne svůj dech, ovládne i svůj osud. I když je toto tvrzení zřejmě trochu přitažené za vlasy, každý, kdo umí kontrolovat svůj dech, získá kontrolu nejen nad svým tělem ale i myslí. Na druhou stranu, špatné dýchání může být důvodem mnoha potíží, jako jsou bolesti hlavy, zad, či dokonce i psychické problémy.
Bránice
Bránice patří k nejdůležitějším svalům, které souvisejí s dýcháním. Je to velký kopulovitý sval nacházející se mezi hrudní a břišní dutinou. Brániční dýchání je založeno na tom, že využívá plnou kapacitu plic a pomocí tohoto dýchání bychom se měli bránici naučit správně používat. Cílem je maximalizovat množství kyslíku, který jde do krevního oběhu. Čím více kyslíku se dostane do krevního oběhu, tím více paliva mají naše svaly a méně zatěžujeme srdce.
Benefity, které nám brániční dýchání přináší
- Při nádechu bránice klesá dolů a tlak vzduchu masíruje břišní svaly a orgány umístěné v břišní dutině, což má uzdravující účinky,
- pomáhá snižovat krevní tlak, a tak i riziko srdečních chorob,
- zlepšuje a podporuje trávení,
- podporuje uvolňování serotoninu, který je známý jako hormon štěstí,
- zklidňuje mysl a pomáhá bojovat proti stresu a nervozitě,
- zlepšuje kvalitu spánku,
- posiluje bránici.
Jak na to?
Zatímco si osvojujete správnou techniku dýchání, bude jednodušší, zkoušet to v poloze vleže. Po určitém čase, když získáte více praxe, můžete zkusit brániční dýchání v sedě. Lehněte si na záda v posteli nebo na jakémkoli rovném povrchu s pokrčenými koleny a hlavou zdviženou polštářem. Polštář můžete podložit i pod kolena. Jednu ruku položte na horní část hrudníku a druhou na spodní okraj žeber těsně pod hrudní koš. Pomalu se nadechněte nosem, tak aby se hrudník nadzvedl co nejméně. Ruka na prsou by měla zůstat pokud možno bez pohybu. Zatáhněte břišní svaly a pomalu vydechněte přes sevřené rty. Snažte se vydechnout ven co nejvíce vzduchu. Ruka na hrudi by měla opět zůstat nehybná. Dýchání by mělo být pomalé. Je přirozené ke zmobilizování při relaxaci či meditaci. S brániční dýcháním mívají spíše problém ženy. Něžnější pohlaví totiž dýchá více do hrudníku. Tento způsob dýchání může pomoci i sportovcům a běžcům, kteří potřebují hodně kyslíku při pohybových aktivitách.