Předpokladem je dobrá příprava a zvládnutí pracovní techniky. U prvních pásů půjde práce možná pomalu, ale domácí kutilové se do toho rychle dostanou. Po výběru vhodných tapet, kterých je v současnosti na trhu mnoho druhů, můžeme přistoupit k samotné realizaci. Pokud budete sami tapetovat poprvé, bude vás to svádět ke koupi tenkých a levných tapet. Lepení takových tapet je ale náročnější, protože se lehce trhají a mačkají. Na první tapetování si raději kupte tapety pevné.
Abychom věděli, kolik rolí tapet potřebujeme, musíme spočítat obvod místnosti včetně dveří a oken a vydělit ho šířkou zvolené tapety. Dostaneme počet pásů tapety, který potřebujeme. Pak změříme výšku stěny a vydělíme ji délkou role tapety. Připočteme také celkovou délku odstřižků, které bude třeba udělat u vzorovaných tapet, abychom mohli vzory jednotlivých pásů vhodně kombinovat. Dostaneme počet pásů z jedné role. Celkový počet pásů, které potřebujeme na vytapetování celé místnosti, vydělíme počtem pásů, které získáme z jedné role. Dostaneme tak počet rolí, které musíme koupit. Standardní velikost rolí je šířka 530 mm, délka 10 m. Výběr lepidel je také široký. Některá se dodávají v prášku nebo ve formě vloček a mísí se s vodou, jiná se kupují už rozmíchaná. Nejlepší je použít lepidlo, které doporučuje výrobce tapet. Tapetování se neobejde bez přípravy nástrojů a pomůcek. Budeme potřebovat velké nůžky na stříhání tapet, malé nůžky na jejich zastřihávání, vhodný je i ostrý nůž nebo ořezávač. Připravíme si štětec nebo váleček na nanášení lepidla, kbelík na rozmíchání lepidla, štětec nebo čistý malířský váleček na uhlazování lepených tapet, malý spárový váleček, kovové měřicí pásmo, olůvko, vodováhu, ostrou tužku, tapetovací stůl a žebřík.
Nové tapety by se měly lepit na čistý, hladký a suchý povrch. Nedoporučuje se lepit je na starý tapetový podklad, protože by nový vlhký materiál mohl staré tapety uvolnit, je lepší je strhnout. Tento úkon patří při tapetování k nejnepříjemnějším a nejnáročnějším. Některé moderní tapety jsou označovány jako lehce odstranitelné. To znamená, že se povrchová vrstva dá ze zdi snadno odstranit tak, že pod ní zůstane pouze podkladový materiál. S takovými tapetami se ale při strhávání setkáme jen zřídka. Většinou budeme muset staré tapety důkladně navlhčit. Na podlahu rozložíme staré noviny, aby vstřebaly rozlitou vodu. Do kbelíku s teplou vodou přidáme trochu saponátu a trochu lepidla a rozmícháme. Saponát bude působit jako smáčedlo a lepidlo zase vlhkou vrstvu udrží na stěně. Tak se rozmočí staré lepidlo, kterým drží tapeta. Směs lze nanášet štětcem, válečkem, nebo lahvičkou s rozprašovačem na zavlažování květin. Když tapety dobře nasáknou, měly by se dát škrabkou lehce odstranit. V případě, že je na stěně více tapetových vrstev, odstraníme je napařováním. Napařovací odstraňovač tapet si lze zapůjčit v půjčovnách nářadí.
Změříme si vzdálenost od stropu k podlaze a připočítáme rezervu přibližně 5 cm na ořez dole nebo nahoře, případně dole i nahoře. Odstřihneme pás potřebné délky, označíme tužkou na rubové straně směr lepení a pásy si očíslujeme. Pás tapety položíme na tapetovací stůl lícem dolů a začneme tapetu natírat lepidlem. Lepidlo nanášíme na tapetu v podélném směru a následně ho pravidelně rozetřeme v příčném směru. Nezapomeneme důkladně natřít také okraje, všechna místa musí být pokryta. Pak tapetu složíme do záhybů a počkáme asi pět minut, dokud se lepidlo nevsákne. Dáváme přitom pozor, aby se tapeta nepomačkala.
Olovnicí a vodováhou naznačíme na zeď svislou pomocnou čáru, podél které se uloží první pás. Pokud nelepíme tapety až ke stropu, vyznačíme si na zdi také vodorovnou čáru ve výšce, do níž stěnu tapetujeme. Stěnu natřeme lepidlem řidším než nanášíme na tapety v šířce tapetového pásu. Složený pás uchopíme uprostřed a přiložíme vnější stranu pásu na svislou čáru a vrchní konec pásu přitlačíme v plné šíři na zeď buď na označenou vodorovnou čáru, nebo s mírným přečníváním pod strop. Jakmile zjistíme, že umístění tapety je správné, pustíme zbytek tapety a válečkem nebo kartáčem přitlačíme tapetu odshora dolů ve svislém směru. Teprve pak ji důkladně uhladíme od středu k bočním okrajům, abychom vytlačili uzavřené vzduchové bubliny. Malé bublinky po vyschnutí papíru samy zmizí. Nakonec tapety u stropu a u podlahy přesně odstřihneme. Další pásy tapety lepíme podle pásu prvního. Styčné spáry přejedeme spárovým válečkem, aby i na tomto místě tapeta dobře přilnula. Takto pokračujeme v lepení až po vnitřní či vnější roh. U vnitřního rohu koutu tapetu nelepíme s přesahem na druhou stranu, protože vzhledem k častým nerovnostem v koutech by se mohla po vyschnutí odlepit. Označíme si svislou čarou přesný roh a zbytek odstřihneme. Z druhé strany postupujeme stejně. Když začínáme pracovat na druhé zdi, novou pomocnou svislou čáru uděláme v takové vzdálenosti od rohu, aby pár centimetrů přesahovala. Přesah pak po označení s přesným kopírováním koutu odstřihneme.
U vnějších rohů tapetu lepíme s přesahem za roh. Pokud je hrana rohu rovná, můžeme bez problémů pokračovat v lepení dalšího pásu. Pokud rovná není, musíme dalším pásem přelepit i část předchozího pásu.
Když se dostaneme k elektrickým zásuvkám a vypínačům, vypneme jističe a odšroubujeme kryty, abychom mohli tapetu nalepit pod ně. Pokud se kryty nedají odstranit, obkreslíme jejich vnější obvod a obrazec na tapetě rozřežeme podél obou úhlopříček. Kulaté kryty také obkreslíme a obrazec rozřežeme do tvaru hvězdy tak, aby se tapeta dala přilepit těsně k okraji krytu. Po přilepení se kryt vysune přes přestřiženou část a zbytek tapety odstřihneme malými ostrými nůžkami. U okenních rámů a zárubní tapetu přelepíme asi 3 cm přes jejich okraj. Zakryjeme tak případnou drobnou spáru a nerovnosti.
Běžný postup vyžaduje začít lepit od stěny s okny, ale pokud má místnost jinou dominantu, například komín od krbu, začněme raději od vertikály nad středem krbu a pokračujme směrem dozadu, za roh.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu