Jak vybrat hrábě?

Představte si, že by se konala soutěž o titul Nářadí podzimu. Jsem si jistý, že by se naše hlasování stočilo k hrábím. Ačkoliv byly dříve nenahraditelným pomocníkem při žních a letním kosení trávy, dnešní doba je především spojuje s úklidem spadaného listí. Zkrátka a dobře, hrábě má doma každý zahrádkář, který se stará o trávník nebo záhonky. Ovšem stačí jedny hrábě na všechno? Jak tedy vybrat ty správné hrábě, které nám skutečně usnadní práci?

Velký výběr hrabí na Heuréce

Pokud bychom se pustili do podrobného rozboru, musíme se zaměřit na dvě hlavní části hrábí – násadu a samotný nástroj. Přestože to zní jako povídání o hraboších, není důvod se mýlit. Správná volba násady, tedy hrabiště, je klíčová pro pohodlí při práci. Když má násada vhodnou délku vůči výšce uživatele, je hrabání mnohem méně náročné. Lehčí násada znamená snadnější manipulaci, což ocení především ti, kteří tráví na zahradě delší dobu. Tradičně byly násady vyráběné ze dřeva, avšak moderní technologie nám nabízejí i násady z hliníku nebo plastu.

 

Jestliže máme v rodině více členů, kteří se střídají při zahradních pracích, jedny hrábě pro všechny nemusí být to ideální řešení. Na druhou stranu, kupovat každému vlastní hrábě by bylo zbytečně náročné na prostor i peníze. Tady přichází ke slovu teleskopická násada, u níž si můžeme délku přizpůsobit podle aktuálního uživatele. Někteří výrobci dokonce nabízejí univerzální systém jedné násady pro více zahradních nástrojů, což je skvělé řešení. Od hrábí přes motyky až po hrabla na sníh či smetáky, jedna násada pro všechno znamená úsporu místa při skladování.

 

Podíváme-li se na samotný nástroj, tedy hrabici, zjistíme, že její tvar a materiál určuje, pro jakou činnost jsou hrábě nejvhodnější. Variant existuje mnoho – od kovu přes plast až po dřevo. Tvar se může pohybovat od „rovné desky“ s kolíky až po vějíř ohnutých „drátů“. Klasické hrábě s dřevěnou nebo plastovou hrabicí jsou ideální pro hrabání sena, protože jejich lehkost usnadňuje práci. Navíc jsou při poškození snadno opravitelné, což je velké plus.

 

Kovové hrábě s rovnou hrabicí jsou skvělé pro přípravu záhonů na jaře. Při urovnávání půdy a vyhrabávání kořenů oceníte jejich vyšší hmotnost, která usnadňuje práci. Naopak malé hrabičky s krátkou násadou jsou ideální pro péči o květinové záhony nebo pro úpravu zeminy na hrobě.

 

Nejvíce oblíbené hrábě na listí a trávu jsou „švédské“, které vypadají jako vějíř delších, pružných a na konci zahnutých „prstů“ z kovu nebo plastu. Tyto hrábě se vyrábějí i v úzkém provedení pro práci na omezených plochách, například kolem cest. Švédským hrábím, u nichž lze nastavit šířku, se obzvlášť v americkém prostředí říká planžetové hrábě.

 

Provzdušňovací hrábě, také známé jako vertikutační, jsou ideální pro údržbu trávníku. Pomocí nich načechráte trávník a odstraníte nežádoucí mech. Pokud vás už od září trápí spadané listí na trávníku, je dobré jej pravidelně shrabovat, aby nestihlo zetlít a nepoškodilo tak trávník. Listí můžete v přiměřeném množství využít na kompost.

 

Používat stejné kovové hrábě na listí a větvičky jako na záhony není ideální, protože by mohly rozrýt a poškodit trávník. Kovové hrábě jsou však skvělé pro dekorativní uhrabávání písčitých chodníků, jak to známe například z japonských zahrad. Tento styl se rozšířil i do některých okrasných zámeckých parků u nás.

 

Shrnuto a podtrženo, výběr hrábí by měl být závislý na konkrétním účelu – na listí švédské, na záhony rovné kovové a na seno dřevěné nebo plastové s rovnou hrabicí. Klasické hrábě jsou nenahraditelné a stále se ukazuje, že nástroje osvědčené stovkami až tisíciletími, jako jsou hrábě, obstojí před moderními vymoženostmi, které často jen zbytečně zabírají místo.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články