Jak vybrat vířivku? A na co si dát pozor při výběru

Chcete si ve vašem domě udělat vlastní lázně? S vířivkou to v dnešní době není problém, neboť už neplatí, že by vířivka byla nedostupnou a drahou záležitostí. Pobyt ve vířivce uvolňuje nejen mysl, ale má blahodárné účinky také pro naše tělo. Masáž v teplé vodě ulevuje od bolestí kloubů a svalů. Pomáhá upravovat také krvní tlak. Při pobytu ve vířivce odplouvají všední starosti a následné uvolnění a zklidnění odstraňuje i mírnější poruchy spánku.Pokud se blíže podíváte na nabídku vířivých van na trhu, zjistíte, že možností výběru je opravdu mnoho. 

Co si ujasnit před tím než jí koupíme?

  • Kolik osob bude vířivku využívat? Existují malé pro 2 osoby, ale i velké, ve kterých zrelaxuje až 9 lidí. Od velikosti se odvíjí cena a provozní náklady. Budou vířivku využívat také děti? Ne všechny vířivky jsou z hlediska bezpečnosti vhodné pro děti. Předem se informujte o tom, zda je pro ně vířivka přizpůsobena.
  • Budete jacuzzi využívat jen v létě nebo i v zimě? Pro celoroční provoz vně nezapomeňte na přístřešek či termokryt, který vířivku ochrání před rozmary počasí.
  • Kde bude vířivá vana stát? U venkovních vířivek na celoroční provoz je důležité, aby byly v relativní blízkosti domu. Tým se vyhnete procházce v mrazu. Myslete také na přístup pro servisní techniky. Zpřístupněn by měl být odtokový ventil, elektrická skříň i jednotlivá čerpadla.
  • Jaký typ vířivky chcete? Na výběr máte z nadzemních a zapuštěných. Do zapuštěných je lepší přístup, nadzemní jsou zase výhodnější v tom, že je lze přemístit.
  • Kde je přítok vody? Je praktické ho mít přímo u vířivky. Ničemu však nebrání napouštění vody z hadice. Myslete na odtok! Samozřejmostí je napojení na odpad (u vaně zapuštěných či volně stojících).

Typy vířivek a jejich výhody / nevýhody

Vířivka má mnoho synonym. Vířivý bazén, whirlpool nebo jacuzzi. Jacuzzi je název americké firmy, vyrábějící vířivky, jejíž jméno se časem vžilo pro označení tohoto typu vaně. Stejným způsobem můžeme mluvit io označení whirlpool. Drobný rozdíl zde však naleznete. Mluvíme-li o vířivé vaně typu jacuzzi, pak se jedná o hydromasážní vířivé vany. Whirlpool je naproti tomu označení hydromasážního bazénku s teplou vodou.

Mobilní vířivka
Oproti klasickým vířivkovým vanám jsou mobilní vířivky cenově dostupnější, kvalitní vířivku tak můžete pořídit v cenovém rozpětí od 500 do 1 100 eur. Další jejich výhodou je snadná manipulace. Není problém ji přemístit. Pokud budete chtít, můžete bazén vypustit, zabalit a vzít si jej s sebou na chatu či na dovolenou. Hmotnost vypuštěného bazénu se pohybuje kolem 30-50 kg. Kromě životnosti však dokáže nabídnout důstojnou náhradu klasickým typům. Obsahují filtraci, ohřev i trysky pro masáže. A čím vyčistit mobilní vířivku po vypuštění? Postačí voda a mýdlový saponát. Potom len stačí opláchnout.

 

+ nižší pořizovací náklady
+ provoz od jara do jeseně
+ přemístitelnost
- nižší životnost
- menší počet trysek
- pomalejší ohřev vody


Klasická vířivka
Vyčleníme si na začátku dva typy. Vířivky klasické mohou být buď zapuštěny nebo volně stojící. Oba produkty si žádají složitější instalaci, vyšší pořizovací cenu, ale také větší operační náklady. Tvar si zvolit můžete čtvercový, obdélníkový nebo kruhový. Volně stojící vířivku umístěte na vhodné místo s příslušnou nosností podlahy. Zapuštěný vířivý bazén je sice dražší a náročnější na instalaci, ale svým uživatelům poskytne dokonalý luxus. Oproti mobilním nafukovacím vířivkám vám nabídne větší množství trysek, celoroční provoz i rychlejší ohřev vody.

 

+ luxusní vzhled
+ stabilní konstrukce
+ větší počet masážních trysek
+ delší životnost
- nutnost stabilní plochy s vyšší nosností
- pro zapuštěné typy složitější instalační práce
- vyšší náklady na provoz i pro pořízení

 

Druhy vířivek 

Pokud se blíže podíváte na nabídku vířivých van na trhu, zjistíte, že možností výběru je opravdu mnoho:

 

Akrylátové vířivky

Celoroční vířivky

Vířivky se solinátorem

Nafukovací vířivky

Vířivky pro 2

Vířivky pro 4

Ceny vířivek

Snažit se při koupi co nejvíce ušetřit, se ne vždy vyplatí. Rozhodně vybírejte len vířivky od ověřených prodejců, u kterých máte jistotu, že mají zaručený kvalitní dovoz. Cena oprav by vás neměle překvapila. Vířivky od značek, které na trhu působí dlouhodobě a těší se dobrým ohlasem, jsou stávkou na jistotu.

Cenově se vířivky mohou výrazně lišit, ale než se rozhodnete pro tu levnější, zjistíte si také, jakou má spotřebu. Vysoká spotřeba by se totiž časem mohla hodně prodražit. Rozdíl ve spotřebě pak může být až stovky měsíčně.  Aby z vany neunikalo teplo a nevznikaly tým další zbytečné náklady, měla by být plně izolována. To oceníte zejména při provozu v zimních měsících.

Vířivka zapuštěná

Venku: Vířivka zapuštěná vyžaduje větší stavební zásahy profesionálů. U zabudování do země je třeba okrajové části zakrýt dlažbou nebo dřevěným obložením. Navíc se musí ponechat místo pro technickou obsluhu a servis, aby se v případě opravy nemusela demontovat celá vana.
Uvnitř: I montáž uvnitř přenechejte odborníkům, navrhněte jim prostor a konzultujte s nimi případné úpravy. Berte v úvahu nosnost podlahy, místo zapuštění, připojení elektřiny, přívod vody i odtok.

Vířivka volně stojící

Venku: Volně postavené vířivky vyžadují rovné místo s dostatečnou nosností (až 650 kg na metr čtvereční). Povrch si dobře rozmyslete, jakákoli nerovnost bude na hladině vody viditelná. Zemskou gravitaci zkrátka neošálíte. Je zapotřebí vodorovný povrch, pevný, jednotný a odolný. Jejich výhodou je, že jejich umístění nemusí být konečné. Ať už se rozhodnete umístit vanu kamkoli, myslete na to, že v případě potřeby by se k ní servisní technik měl dostat ze všech stran.
Uvnitř: Zde je zapotřebí také zjištění nosnosti podlahy.

 

Pokud si nejste jisti, raději umístění vany vždy konzultujte s odborníkem. Je důležité, aby vana v interiéru byla vybavena systémem tzn. kolíků, které můžete v případě poruchy odpojit zvlášť. Je dobré si pohlídat i propustnost výpusti, která by měla vypouštět alespoň 75 litrů za minutu. Zachovejte přístup ke všem stranám vany, nebo minimálně umožněte po jejím odtažení nechat prostor 70 centimetrů. Povrch by měl být opět voděodolný, pevný a stabilní.

Materiál vířivek

Materiály se liší v závislosti na typu vířivky. Mobilní typy se nejčastěji vyrábějí z Rhino Tech materiálu či laminovaného PVC, klasické typy mají kvalitnější povrch z akrylátové skořepiny. Rhino Tech materiál: Uživatelsky přívětivý materiál, který se pohybuje v rozumné cenové relaci. Je velmi pevný a odolný proti UV záření, poškrábání i mírnějšímu mrazu. Obvykle je složen ze 6 vrstev (ochranné vrstvy, PVC, výztuže, laminátové tkaniny, další výztuže a další vrstvy PVC).
Laminované PVC: Tyto bazény jsou vyráběny z třívrstvého materiálu, vrchní a spodní vrstva je z těžkého odolného PVC, mezi ním je vrstva odolné síťoviny. Některé modely mají ochranu proti UV záření, raději se ale ujistěte přímo u výrobce.

 

Akrylátová skořepina: Klasické vířivky, ať už zapuštěné nebo volně stojící, mají povrch z akrylového materiálu, tzn. akrylátové skořepiny. Kvalita této akrylátové skořepiny je klíčová, protože při jejím poškození je znehodnocena celá vířivka. Vybírejte proto osvědčené prodejce, kteří preferují kvalitní výrobce akrylátu.

Provoz vířivky a montáž

Jistě vás napadlo, že samotnou koupí vířivky náklady nekončí. Na to je třeba myslet, protože některé vířivky počáteční cenu převýší provozem již za několik let. V úvahu byste však měli vzít náklady na elektřinu a také ošetření bazénovou chemií, bez které se také neobejdete.

 

Celoroční provoz: Nafukovací bazény nejsou vhodné pro používání v zimě, mrazy by je mohly poškodit. Zimní používání je možné díky termopodložkám a termoizolačnímu prostěradlu. Ale ani ty vám nezaručí, že tuhé mrazy vydrží bez újmy. Pro celoroční provoz jsou vhodnější vany s tvrdou skořepinou, kterým nízké teploty neublíží. Na podzim tak budete muset mobilní nafukovací typy sundat a počkat si, až na jaře zase přijde jejich chvíle.
 

Výměna vody: Chcete-li vířivku vypustit a na čas její užívání odsunout nebo jen vypustit vodu a napustit čistou, je třeba náležité péče. K pročištění vířivých bazénů slouží tzv. whirpool pure výrobky, které pročistí vířivku před vypuštěním. Po aplikaci přípravku se již nekupte. Zapněte čerpadla a nechte několik minut běžet. Potom vodu vypusťte. Následně vanu vyčistěte manuálně a poté můžete znovu napustit.

Zapojení do elektřiny

Pro tuhé vířivky je třeba, aby elektrická přípojka byla provedena odborným pracovníkem, který má pro tuto činnost příslušné oprávnění. Zároveň musí být vybavena platnou revizní zprávou. Pro bezproblémové připojení ponechte dostatečnou délku elektrického kabelu s rezervou alespoň 5 metrů.

Vířivky musí být zapojeny v samostatném okruhu bez připojení dalších spotřebičů
Lze je zapojit do běžné jednofázové zásuvky, musí však být zapojeny na samostatném okruhu s jističem 16A charakteristiky C.
Instalaci a napojení vířivky k přívodu má na starosti jen profesionál.

Pravidelná údržba vody ve vířivce

Vířivky vyžadují složitější údržbu vody, než u klasických bazénů. Je to způsobeno teplotou vody, která se pohybuje kolem 37°C což je teplota, při které se více daří bakteriím a mikroorganismům.

Filtrace

Odstranění mechanických nečistot obstará filtrace. Bez ní by byl brzy bazén plný nečistot az průzračné vody by se mohla stát zakalená zelená tekutina. Filtraci vybírejte na základě objemu bazénu tak, aby byla dostačující. Měla by zvládnout přečerpat celý objem bazénu minimálně za jednu hodinu. Existují dva druhy filtrace, písková a kartušová.

Písková filtrace: Voda z bazénu je hnána pískem, ve kterém se uchytí nečistoty. Díky této filtraci se sníží potřeba chemických doplňků pro čištění vody. Je dostatečně výkonná i pro větší bazény. Její pořizovací cena je sice vyšší, zato má ale malé provozní náklady. Písek je nutno měnit jednou za 2-3 roky.
Kartušová filtrace: U tohoto druhu je voda čištěna přes papírovou vložku, kartuši. Ta se při zanesení musí čistit někdy i několikrát týdně. Jednou za čas je nutno vložku vyměnit za novou. Pořizovací náklady jsou nižší a nízká je i energetická náročnost.

Bazénová chemie

Co se týče bazénové chemie, pak byste si měli dát pozor, zda je přípravek uzpůsoben pro vířivé vany, tedy zda účinkuje i při vyšších teplotách. Pro tyto potřeby existují speciální dezinfekce pro vířivé vany. Je také třeba užívat přípravky upravující tvrdost vody, neboť teplá voda rovněž podporuje usazování vodního kamene. U všech přípravků je nutno dodržovat pH vody. To zjistíte pomocí speciálních testerů na pH. Bývají v podobě papírků nebo existují i elektronické testery. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí od 6,5 do 7,4, tedy stejně jako v bazénech.

 

Bazénovou chemii můžete zvolit chlorovou nebo bezchlorovou. Chlór je dezinfekce mimořádně účinná a levná, vyznačuje se však pro někoho nepříjemným zápachem. S použitím kvalitních přípravků si však můžete být zdravotní nezávadností jisti. Dodržujte však dostup a po aplikaci chlóru do bazénu minimálně 2 hodiny nevstupujte. Na výběr máte ovšem i přípravky bez chlóru, za které si připlatíte. Přípravky jsou na bázi aktivního kyslíku, který sice chlór zastoupí skvěle a nebudete mít tolik podrážděné oči po chlorové vodě, nicméně je nutné tyto přípravky kombinovat is jinými produkty pro udržení hygienicky nezávadné vody ve vířivce. Další alternativou jsou přípravky na bázi bromu, ale také tyto přípravky musíte doplňovat dalšími produkty, konkrétně takovými, které mají oxidační působení.

 

Obě varianty chemie kombinujte s dalšími přípravky na údržbu vody: Ph+, pH-, Ph tester, decalcit (pro údržbu správné tvrdosti vody), antifoam (pro odstranění pěny), vločkovač (proti zákalu a organickým látkám) Pokud už budete používat co nejkvalitnější bazénovou chemii doplněnou filtrací, myslete také na prevenci. Praktická je vanička na nohy, která eliminuje nečistoty na nohou před vstupem do bazénu
Před vstupem do vířivky se opláchněte vodou, neměli byste na sobě mít prach, krémy ani líčidla

Jak zalepit vířivku při jejím přetržení

Pokud u mobilní vířivky zjistíte, že dochází k úniku vzduchu, zkontrolujte ventil. V případě, že je řádně uzavřen, musíte zajistit místo úniku. Abyste vůbec zjistili, "odkud vítr vane", použijte mýdlovou vodu, kterou vířivku potřete. V místě úniku se začnou tvořit bublinky. Potom využijte lepící sady na PVC. Obsahují lepidlo, aplikátor i záplaty. Pro maximální estetický efekt zvolte záplaty průhledné. Samotná záplata by měla být minimálně o 1 cm větší než poškození, tato vzdálenost od přetržení by měla být na všech stranách Lepidlo naneseme jak na poškozené místo, tak na záplatu. Potom vezmeme záplatu a silně krátce přiložíme na postižené místo. Dávejte dobrý pozor, po nalepení už nebude možné záplatu posunout či jinak opravit.


Po nanesení lepidla a opravě díry je třeba alespoň 15 minut nechat záplatu bez manipulace.
Pokud byste akutně potřebovali opravit díru pod hladinou vody a nechcete vířivku hned vypouštět, můžete. Lepidlo naneste pouze na záplatu a ihned ponořte a zalepte postižené místo. Uhlaďte. S tímto opraveným místem však minimálně 12 hodin nemanipulujte.

Příslušenství k vířivkám

Aby váš požitek z relaxace byl maximální, neměli byste zapomenout ani na příslušenství k vířivkám. Některé si můžete dokoupit výlučně pro váš osobní komfort, ať už je řeč o osvětlení nebo audiosystému. Další produkty byste ale zapomenout rozhodně neměli, ať už se bude jednat o kryt či ochrannou plachtu, podložku nebo schůdky. Aby váš požitek z relaxace byl maximální, neměli byste zapomenout ani na příslušenství k vířivkám. Některé si můžete dokoupit čistě pro váš osobní komfort, ať už je řeč o osvětlení či audiosystému. Další produkty byste ale opomenout rozhodně neměli, ať už se bude jednat o kryt či ochrannou plachtu, podložku nebo schůdky. 

 

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lze vířivky postavit na jakýkoliv povrch?

Vířivky je obecně možné postavit na různé povrchy, ale je důležité zvolit vhodný a stabilní podklad. Zde je pár...
více…

Jak sehnat náhradní díly a servis pro vířivku?

Pokud hledáte náhradní díly a servis pro vířivku, zde je několik možností, které by vám mohly pomoci: Výrobce...
více…

Kdo může používat vířivku?

Vířivka je obvykle určena pro relaxaci a léčebné účely, a je běžně dostupná ve veřejných lázních, wellness...
více…

Co znamená chybový kód E90 u vířivky a co si při něm počít

Chybový kód E90 u vířivky může mít různé příčiny, v závislosti na konkrétním modelu a výrobci. Obecně se však...
více…

Jak vybrat příslušenství k vířivce?

Při výběru příslušenství k vířivce byste měli zvážit následující faktory: Velikost vířivky Předtím,...
více…

Jak zastínit vířivku?

Existuje několik způsobů, jak zastínit vířivku a zabezpečit tak soukromí a ochranu proti slunečnímu záření....
více…

Návod na použití vířivky

Použití vířivky může být velmi příjemný způsob relaxace a uvolnění svalů. Pokud máte novou vířivku, je...
více…

Jak často měnit vodu ve vířivce?

Doporučené frekvence výměny vody v vířivce se mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu a typu vířivky, ale...
více…

Jak správně udržovat vířivku?

Vlastnit vířivku může být skvělý zážitek, ale zároveň vyžaduje řádnou péči. Pokud jste vlastníkem vířivky,...
více…

Čím podložit vířivku?

Problematika nežádoucích kamínků na dně zahradních vířivek je dobře známa všem majitelům těchto zařízení....
více…