Jak žít zdravěji díky pitnému režimu?

Určitě si pamatujete časy, kdy nápoje typu cola byly pro nás něco vzácného. Dnes je můžete koupit všude a co je horší, někteří rodiče dávají tyto nápoje pít i svým dětem, a ne zřídka. Dnes už takový nápoj pro nás není ničím vzácným, ale přesto bychom ho měli i nadále pít jen příležitostně. Samozřejmě, pokud chceme žít zdravě a být zdraví!

Lidé v Česku nejsou o nic méně uvědomělí než ve Velké Británii a je jen otázkou času, kdy se u nás rapidně sníží spotřeba perlivých nápojů. Jako hezký příklad uvědomění si vlastního zdraví a častějšího výběru přírodních zdrojů lze uvést i fakt, že v Londýně pitná voda balená v malých obalech již loni poprvé předstihla prodej coly.

Při tomto uvědomování jim určitě pomohli i důležité fakta o vodě:

- Lidský mozek se ze 75% skládá z vody a bolesti hlavy jsou často způsobeny právě nedostatkem vody. Dříve než sáhnete po pilulce, zkuste raději sklenici vody.

- Upozornění! Žízeň je znak, že už jste dehydrovaní, čili trpíte nedostatkem vody.

- Žízeň je důsledkem pouze 1% dehydrataci. 99% tvoří mnohem vážnější následky.

- Krev obsahuje 92% vody, svaly 70% a dokonce i kosti tvoří z 22% voda.

- Chlazená nebo studená voda se absorbuje v těle snáze než teplá voda.

- Jen samotné dýchání vede ke ztrátě 330 ml vody denně, takže i při každém nadechnutí spotřebováváme vodu.

- Průměrný dospělý člověk ztrácí 1,5 l tekutin denně močením, dýcháním, pocením a další litr funkcí vnitřních orgánů.

- V době průměrného nočního spánku člověk ztratí půl litru tekutin.

- U dětí a starších lidí existuje větší riziko dehydratace.

- Z krátkodobého hlediska způsobuje dehydratace malátnost, závratě, potíže s dýcháním, bolesti hlavy a problémy s chůzí.

- Z dlouhodobého hlediska jsou problémy závažnější, například infekce močových cest a ledvin, zácpy, riziko tvorby ledvinových kamenů.

 

Proto je důležité dodržovat správný pitný režim a nepodceňovat rizika jeho dodržování. Stále totiž čtyři z deseti lidí nedosahují ani hranici jednoho litru vypité vody, což je jen polovina doporučeného denního množství potřebného pro udržení dobrého zdravotního stavu. A to neplatí jen v teplém počasí, naopak, když je venku chladno, tělo potřebuje více energie, aby si udrželo optimální teplotu, a proto spotřebuje i více vody.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus