Jaká jsou práva zaměstnance?
Po podpisu pracovní smlouvy a fyzickém nástupu do zaměstnání podle dohodnutých podmínek má zaměstnanec kromě povinností i určitá práva.
Nebude od věci se alespoň s většinou z nich seznámit. Rámcově je řeší Zákoník práce. Mnozí zaměstnavatelé však vydají "pracovní řád", v němž aplikují ustanovení obecných právních předpisů na své podmínky.
Pracovní řád
Pokud takový "pracovní řád" existuje, zaměstnavatel má povinnost s ním seznámit každého nově přijatého zaměstnance a tento "pracovní řád" musí být každému zaměstnanci kdykoliv volně přístupný. Pokud tomu tak není, je nutné domáhat se nápravy. V praxi se však velmi často stává, že lidé si toho ani nevšimnou a absolutně se o svá obecná práva nezajímají. Věci začínají řešit obvykle až tehdy, pokud se vyskytne nějaký problém, který se jich přímo dotýká.
Bohužel v naší společnosti je stále velmi nízké právní povědomí občanů a není tomu jinak ani v pracovně-právních vztazích. Pak se není co divit, že někteří "také zaměstnavatelé" se absolutně nerozpakují používat praktiky, které nejednou hraničí s kapitalismem nejhrubšího zrna ve smyslu "vykořisťování člověka člověkem". Takové protiprávo a protilidské počínání lze pozorovat hlavně v malém a středním podnikání. Samostatná kapitola jsou zaměstnavatelé - cizinci.
Kolektivní smlouva
Je nutné se zmínit také o "kolektivní smlouvě". Ve firmách, kde pracuje odborová organizace, odborový orgán uzavírá se zaměstnavatelem kolektivní smlouvu, která upravuje pracovní podmínky, včetně mzdových podmínek a podmínky zaměstnávání, vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci výhodnější než obecně platné právní předpisy. Nutno podotknout, že kolektivní smlouva se vztahuje na všechny zaměstnance firmy, nikoli pouze na členy odborů. Kolektivní smlouva plní tedy výraznou ochranářskou funkci všech zaměstnanců a je prospěšné se s ní seznámit a umět si uplatnit práva, které zaručuje.