Prarodiče představují často doslova záchranu pro maminky, které musí do práce a potřebují najít někoho na hlídání děťátka. Pokud má žena takovou možnost, je to skutečně velká výhoda. Babička je blízká osoba, která dítě zpravidla dobře zná a dítě k ní má také blíže než k nějaké cizí osobě. Někdy, pokud jsou v důchodu obě babičky, mohou se při opatrování děťátka střídat. Samozřejmě, ne vždy mají ženy babičky k dispozici, případně často ještě i prarodiče pracují. Pokud se ale dá využít právě tato možnost, je to asi jedno z nejlepších řešení. Obzvláště, pokud jde o menší děťátko, je lepší, když se o něj může postarat někdo z rodiny. Mimo jiné je to obvykle i finančně nejpřijatelnější možnost.
Dnes je poměrně častým jevem, že maminky si pomáhají vzájemným hlídáním dětí. Pokud máte dobré kamarádky či známé, které jsou na mateřské, za pokus stojí zeptat se, zda by nebyly ochotny přibrat si na hlídání i vaše děťátko. Tato možnost má hned několik výhod - děťátko se takto vlastně dostane do mini-kolektivu, takže váš prcek takto získá i kamaráda či kamarádku. Menší kolektiv má řadu výhod, mimo jiné zejména nižší nemocnost a více pozornosti pro vašeho prcka. Finančně je to také jedna z méně nákladných forem, protože se s kamarádkou dokážete dohodnout na částce, která bude vyhovovat oběma stranám.
Některé maminky řeší takovou situaci najmutím profesionální pečovatelky. Pokud nemáte po ruce babičky ani kamarádku na mateřské, možná se tato možnost bude nejvíce zamlouvat i vám. Chůvu najdete přes různé agentury nebo na základě doporučení od známých. V tomto směru se ale třeba připravit na větší finanční náklady. Je také dobré, když si děťátko může na pečovatelku nějaký čas zvykat ještě i v přítomnosti maminky. Někdy se taková chůva dokáže postarat i o menší práce v domácnosti či zajištění stravy pro děťátko. Vše záleží na tom, jak se dohodnete.
Jesličky nejsou až tak oblíbenou formou péče o dítě z pohledu dětských psychologů. Podle nich je lepší upřednostnit spíše jiné osobnější formy péče o dítě. A pokud už musí dítě do jeslí, měli bychom je volit spíše jako poslední možnost. Podle psychologů pro většinu dětí jesličky nejsou zrovna nejlepší formou péče a i když se nám může zdát, že je naše dítě zvládá super, nevíme přesně, co to udělá s jeho psychikou a co se v jeho nitru odehrává. První tři roky života jsou tím nejcitlivějším obdobím pro dítě, v tomto období se formují a upevňují vztahové vazby s nejbližšími, zejména s matkou. Vyplatí se proto opravdu zvážit, zda je pro maminku návrat do práce nezbytný a pokud se jinak nedá, zkusit nejprve jiné formy hlídání dítěte. Přitom platí, že čím mladší dítě, tím výraznější dopad na něj jesličky mohou mít a z toho důvodu se nedoporučuje například do jeslí dávat dítě před dovršením minimálně jednoho roku, pokud již jiná možnost není. Jesličky z pohledu mnoha rodičů, tedy zejména maminek, nejsou naopak nijak špatné a pochvalují si, že se jejich dítě leccos naučilo, osamostatnilo se a podobně. Tak jako ve všem platí, že každá mince má dvě strany a také každé dítě je jiné. Pokud se jednomu v jesličkách vede dobře, neznamená to, že je bude dobře snášet i to vaše. A v tomto směru se opravdu vyplatí brát ohled na dítě, abychom si to později nevyčítali.
Je také rozdíl, zda jde maminka do práce jen na pár hodin denně nebo na celý den. Rovněž hodně závisí na věku dítěte, jeho povaze a finančních možnostech rodiny. V každém případě, pokud nastane situace, že musíte od svého prcka pryč, zvažujte všechny pro a proti, abyste zvolili tu nejméně stresující formu péče o vaše milované děťátko, zatímco vy budete v práci.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu