Jištění a slaňování

Lezení není jen cesta nahoru, ale také bezpečná cesta dolů. Naštěstí stejně jako přibývá nadšenců pro tento sport, tak se zároveň přední outdoorové firmy věnují tomu, aby se zásluhou nejmodernějších technologií a spolehlivých doplňků, stalo lezení co nejvíc bezpečné. Dříve se horolezci jistili pouze protaženým lanem přes záda. Dnes mají prestižní firmy ve své nabídce jistící a slaňovací pomůcky, které dokáží bezpečně předejít nebezpečným pádům ze skal, ale i umělých stěn. 

Podle čeho vybírat jistítka

Jistítka vybíráme zásadně podle zkušeností s lezením, podle spolulezce, terénu, podle lana a podle délky lezení (na jedno-délkové lezení nebo jištění z vrchu).

Manuální jistítka

Manuální jistítka jsou vhodná zejména pro začátečníky, protože nejsou náročná na manipulaci. Hodí se na umělou stěnu i náročný terén v horách. Pokud potřebujete jistit z vrchu, určitě využijete univerzální jistítka, která se slangově nazývají “kyblíky”. Jejich předchůdcem byla Stichtova destička (brzdící destička) s otvorem pro lano. 

Poloautomatická jistítka

Poloautomatická jistítka jsou určena pro sportovní lezení i lezení po skalách. Jejich funkcí je dostatečné sevření lana tak, aby zachytilo pád lezce. Pro začínající lezce většinou není vhodné. Ti by si měli nejprve osvojit práci s manuálním jistítkem a následně se poradit s odborníkem, aby si vybrali poloautomatické jistítko se systémem, nenáročným na manipulaci v terénu.

Slaňovací osmy

Slaňovací osmy jsou klasické a léty ověřené horolezecké pomůcky, které ale již v dnešní době nesplňují normy, určené pro jištění! Ale jsou stále hojně využívané pro slaňování. Mezi jejich nesporné výhody patří jednoduchost, robustnost a z ní vyplývající nerozbitnost. Ale zároveň je zde také to, že kroutí lano a také bezpečnostní uzel jimi může proklouznout. Určitě nepatří do ruky začátečníkům. 

Značka jistítek a slaňovacích pomůcek

Certifikovaná jistítka a slaňovací osmy vybírejte pouze z ověřených značek. Mezi takové určitě patří světově známá české firmé Ocún a Singing Rock, prestižní italská firma Camp nebo francouzská firma Petzl, která také vyrábí vysoce kvalitní ochranné pomůcky pro rizikové profese.

Kolik stojí certifikovaná jistítka

Necertifikovaná jistítka určitě nekupujte! Mohlo by vás to v horách nebo na stěně stát život. Manuální a poloautomatická certifikovaná jistítka koupíte již za cenu od sedmi set korun, ale jsou i za několik tisíc. Záleží na tom, jakou značku a jak specifické jistítko si vyberete.

Kde koupit jistítka a slaňovací osmy

Největší výběr produktů na jištění a slaňování najdete v ověřených internetových obchodech. Stačí si ujasnit kam a s kým polezete. V tomto případě neplatí, že dražší jistítko poskytne lepší ochranu. Zde hrají hlavní roli zkušenosti při lezení! Vybírejte pečlivě a hlavně nepřeceňujte své síly!

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články