Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika
Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě více musíte nacpat do auta před cestou na dovolenou. Opravdu musíte? Pokud necestujete jen tak "nalehko" - jak se říká cestování s plavkami a kreditkou, dejte si alespoň záležet na tom, jak se sbalíte.
Pokud máte menší auto,
bývá většinou problémem prostor, jehož není nazbyt. Proto se nejednou zavazadla a jiný náklad doslova cpe do každé mezery. Jenže pozor, auto "vystlané" a přecpané všemožným nákladem je nebezpečné! Musíte vědět, jak správně nakládat věci do (nejen) zavazadlového prostoru. V první řadě si pamatujte - vše je třeba řádně upevnit. Není totiž nic nebezpečnějšího, než zavazadla, která nekontrolovaně poletují po kabině. Nenechávejte žádné předměty ležet volně v interiéru. I jen taková "obyčejná" plastová láhev dokáže při prudkém brzdění nabrat věru pořádnou rychlost!!
Pivo dolů, kufry přivázat
Nejtěžší věci dávejte do zavazadlového prostoru dospod a tak, aby byly hned za zadními sedadly. Německý autoklub ADAC doporučuje náklad zajišťovat popruhy, lany a různými podobnými upevňovacími pomůckami. Vždyť novější auta jsou již většinou vybaveny v kufru různými háčky, oky nebo posuvnými ližinami. Zajistěte si proto dostatek upínacích pomůcek. Dají se koupit v prodejnách sautopříslušenstvím, na čerpacích stanicích, ale i v hobby marketech. Nezapomeňte použít roletku, která kryje kufr. Pokud máte auto plné až po střechu auta, výbornou službu vám udělá buď síť, nebo mříž, která se dá ukotvit za zadní sedadla. Je to dobré řešení nejen proto, aby se vám náklad nesypal za krk při každém zabrzdění. Jejich přítomnost oceníte v krizových situacích, jakými je například náraz auta. Pokud takové řešení nepoužijete a všechny věci se nevešly pod kryt prostoru pro náklad, určitě nedávejte na zadní krycí plató něco na pití, krabičku se svačinou, knihu, fotoaparát, či deštník. Ideální je nedávat tam nic, pokud už musíte, ať je to jen něco opravdu lehkého, například čepice, nebo svetr. Případně bezpečnostní vesty, ale ty je lepší mít někde hned po ruce. Na to jsou specialisté rakouští policisté. Když budete mít vesty sice v autě, ale uložené někde v kufru a ne v kabině auta, dostanete pokutu. Založit si někam dospod i doklady, případně nějaké to občerstvení, je také pěkná hloupost. Mají zůstat po ruce, stejně jako lékárnička, či hasicí přístroj.
Použijte bezpečnostní pásy
Pokud máte plný kufr a auto není plně obsazeno, doporučují odborníci zapnout je i na neobsazených místech. Při nárazu se totiž umí těžký náklad "probourat" přes sklopná opěradla, když se prolomí jistící zámek. Zapnutý bezpečnostní pás opěradlo udrží. K tomu, abyste měli některé věci po ruce, využijte odkládací schránky. Pokud vám nestačí, položte zavazadla raději na podlahu auta, než na sedadlo. A menší věci nepokládejte na podlahu za řidiče. Mohly by se zakutálet dopředu a blokovat pedály.
Jízda s "rakví" na střeše
Nezapomeňte, že oblíbené střešní boxy mají svá omezení. V první řadě si dejte pozor na předepsané zatížení střechy (většinou to bývá 50 až 75 kilogramů). Kromě nákladu však nezapomeňte započítat i hmotnost samotného boxu, střešního nosiče, ližin. Pozor je třeba dát i na rovnoměrné zatížení a zajištění nákladu proti posunu. Pokud vezete v boxu například stanové tyče, vesla, či podobné předměty, je vhodné do přední části dát deky, spacáky nebo podobné věci. Zabráníte tímto úzkým a dlouhým předmětům, prorazit předek boxu.
Máte sbaleno - vyrážíte
Nezapomeňte na důležitý fakt - naložené auto se pohybuje na horní hranici povolené hmotnosti, a proto se zcela jinak bude chovat na cestách. Hlavně v zatáčkách, kde se s boxem na střeše bude více naklánět a vyšší hmotnost ovlivní dynamiku při předjíždění. Ale co je nejdůležitější - prodlužuje se brzdná dráha auta!