Koberce navodí v místnosti pocit tepla, pohody a komfortu. Dokážou tlumit zvuk, díky elasticitě příznivě působí na klouby a při chůzi naboso přirozeně masírují reflexní zóny na chodidlech. Velmi dobře izolují teplotou, čímž šetří až deset procent nákladů na vytápění.
Jejich kvalita se posuzuje podle odolnosti a životnosti, které závisí na druhu použitého vlákna. Můžeme si vybrat koberec vyrobený ze živočišných, rostlinných nebo syntetických vláken.
Vlněná vlákna jsou elastická a roztažná, proto se po každém zatížení vrátí do původního stavu. Otisky po nábytku tedy zmizí z koberce samy. Díky přirozenému obsahu tuku je vlna antistatická a odolná proti špíně.
Z rostlinných vláken se používají zejména vlákna z plodů kokosových palem, sisalu, juty a mořské trávy.
Ze syntetických vláken jsou nejběžnější polyamid, který je trvanlivý a odolný proti vznícení, polyakryl s matným vzhledem, polyester, který je barevně stálý, vzdoruje oděru, a nakonec téměř nezničitelný a vysoce hydrofobní polypropylen.
Koberce se vyrábějí různými metodami - tkaním, vytkáváním, vázáním, všíváním a lisováním. Dnes se 90 procent všech koberců zhotovuje technologií všívání. Tak vznikají typy se smyčkovým vlasem, střiženým vlasem a střiženou smyčkou.
Koberce se dělí na celoplošné a kusové s různými rozměry a tvary. Celoplošné koberce se u stěn ukončují plastovou lištou, do níž se zasune pásek koberce, nebo se přechod vytvoří páskem koberce obšitého z vrchní strany.
Při výběru koberce je potřeba kromě praktické stránky myslet i na to, že světlé barvy, malé vzory a celoplošné krytiny prostor opticky zvětší a velké vzory a tmavé barvy jej zmenší. Neutrální koberec dovoluje větší rozmanitost při zařizování interiéru ostatními předměty. Je užitečné seznámit se před koupí s ošetřováním koberce
Téměř všechny koberce se skládají z několika vrstev, ale minimálně ze dvou - z horní "chlupaté" vrstvy a spodní nosné vrstvy, v níž jsou uchyceny vlákna tvořící svrchní vrstvu. I vrstva vláken, může mít dvě "patra" a na spodní straně nosné části může být aplikována pěnová vrstva, která tlumí zvuk a zvyšuje pružnost celého koberce.
Velurové podlahoviny, tzv. střižené koberce se vyrábějí tak, že se smyčky vláken, uchycených do pevného podkladu přestřihnou a dále upravují. Pokud má horní vrstva koberce výšku cca 6 mm, je to krátký velur, pokud má kolem 10 mm, jde o velur se středně dlouhým vlasem a nad 20 mm jsou koberce s vysokým vlasem. Pokud jsou smyčky vyrobeny z měkkého materiálu, mluvíme o měkkém veluru a ve většině případů jsou to koberce s velmi dlouhou životností. Kadeřavý velur vzniká pomocí tepelného zpracování horní vrstvy koberce, přičemž vzniká nerovnoměrně pokroucený kadeřavý vzhled vláken.
Plyšové koberce se vyrábějí tak, že jejich horní vrstva je složena z jedné nebo více textilních vrstev, vyrobených ze směsi rozčepýřených vláken, navzájem zpevněných všíváním. Jejich soudržnost se ještě pojišťuje tepelným zpracováním nebo chemickým procesem a spodní vrstva koberce má obvykle hrubší vrstvu pěny. Některé typy plyšových koberců mají spodní vrstvu z juty nebo latexu.
Smyčkové koberce, které se nazývají i buklé, mají uzlíkový povrch, který tvoří uzavřené stažené smyčky. Tyto koberce jsou velmi odolné vůči opotřebení a také stopy po nohách nábytku na nich téměř nevidíte. Kudrnaté buklé koberce mají výšku vlasu na jednotlivých místech rozličnou, což vytváří plastický efekt.
Různé druhy plstěných koberců se vyrábějí rumplovaním a ždímáním textilních vláken, spojených různými druhy pojiv. Tyto koberce se snadno ošetřují. Bývají velmi trvanlivé, ale jejich dezén nebývá příliš atraktivní.
Kombinací smyček v různých výškách vznikají na povrchu koberce plastické efekty, možná je i kombinace smyček a uzlíků. Efektní koberce s velmi dlouhým vlasem nad 40 mm se nazývají "Shag".
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu