Kam zapojit oběhové čerpadlo?

Vážení přátelé, milovníci techniky a všichni, kteří si kladou otázku, kam správně umístit oběhové čerpadlo v otopném systému, pojďme se společně ponořit do této fascinující problematiky. Je to téma, které provází topenářský svět již po mnoho let a stále vyvolává živé debaty mezi odborníky i laiky. V následujících odstavcích se pokusím rozvinout tuto otázku do většího detailu a poskytnout vám komplexní pohled na celou situaci.

Jak vybrat čerpadlo?

Jak velké oběhové čerpadlo?

Dříve se oběhové čerpadlo instalovalo na zpátečku ke kotli

Dříve bylo běžné, že oběhová čerpadla byla konstruována tak, aby pracovala při teplotách nepřesahujících 100°C. To vytvořilo určitý standard, kdy se čerpadla umisťovala do chladnější části systému, tedy na zpátečku ke kotli. Tento přístup měl své výhody. Jednak čerpadlo pracovalo v mírnějších teplotních podmínkách, což mohlo přispět k jeho delší životnosti, a jednak se snižovalo riziko, že by se v čerpadle tvořily vzduchové bubliny, které by mohly narušit jeho správnou funkci.

Dnes jsou běžná čerpadla pro vyšší teploty

Avšak s technologickým pokrokem se mění i parametry, na které jsou oběhová čerpadla navržena. Dnes již běžně najdeme čerpadla schopná pracovat při teplotách až 120°C, což znamená, že argument nižší teploty už není tak výrazný, jak býval v minulosti.

Problém s vylučováním vzduchu

Na druhou stranu, problém s vylučováním vzduchu zůstává nadále aktuální a je třeba mu věnovat pozornost. Vzduchové bubliny vznikají v místě nejnižšího tlaku, což je právě na sání čerpadla. Pokud se tyto bubliny vytvoří, mohou výrazně ovlivnit výkon čerpadla a v nejhorším případě vést až k jeho úplnému výpadku. A to je situace, které se chceme za každou cenu vyhnout.

Velké teplo a nízký tlak mohou zastavit oběh

Je třeba si uvědomit, že v kombinaci s vysokou teplotou otopné vody a nízkým tlakem v systému, což může být způsobeno například používáním kotlů na dřevo či nesprávně dimenzovanou expanzní nádobou, může dojít k zastavení nuceného oběhu. Důsledkem pak může být rychlý nárůst teploty vody v kotli, vznik parních bublin, snížení odběru tepla a v krajním případě až k havarijnímu přehřátí kotle.

Projekt je důležitý

Proto je nezbytné, aby se každá úprava otopného systému, ať už se jedná o novou instalaci nebo malou rekonstrukci, jako je plynofikace, opíral o pečlivě zpracovaný projekt, který zohlední všechny důležité faktory. A i když se někdy může zdát, že se jedná o rutinní záležitost, je dobré mít na paměti, že i zdánlivě malý detail, jako je umístění čerpadla, může mít velký vliv na celkovou funkčnost a bezpečnost systému.

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články