Kdy se stříhá třešeň?

Kdy je ten správný čas pro stříhání třešně? Tato zdánlivě jednoduchá otázka skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. Stříhání třešně, podobně jako u mnoha jiných ovocných stromů, se neomezuje pouze na jednorázovou akci, ale představuje komplexní proces, který se odvíjí v průběhu celého života stromu. Tento proces začíná již v momentě, kdy se rozhodneme zasadit třešeň do naší zahrady.

Kdy zastřihávat?

Jak vybrat zahradnické nůžky?

 

Po výsadbě, nebo přesněji řečeno, před tímto významným krokem, je nutné provést řez, který je základním kamenem pro další růst stromu. Postup je velmi podobný tomu, jakým způsobem přistupujeme k stříhání jabloní a hrušní. Nejprve si pečlivě vybíráme hlavní terminál, což je větev, která bude tvořit osu celého stromu. K tomuto terminálu pak přidáváme další dva základní boční výhony, přičemž jeden by měl směřovat na každou stranu stromu. Je velmi důležité, aby byly tyto výhony rozmístěny co možná nejpravidelněji kolem kmínku, aby se zabránilo budoucím problémům s nerovnováhou stromu. Třešně jsou známy svým silným růstem, a proto je nezbytné nechat mezi budoucími větvemi dostatečně velký rozestup. Vybrané větve poté zkrátíme na délku čtyř až šesti oček, čímž zajistíme, že budou směřovat ven z koruny. Terminál upravíme zkrácením do úměrné výšky, obvykle o deset centimetrů nad zkrácené větve, což je klíčové pro zajištění správné struktury koruny.

 

V následujících dvou až třech letech po výsadbě se zaměříme na výchovný řez. Tento typ řezu je zásadní pro formování konečné struktury stromu. Během této fáze se soustředíme především na budoucí hlavní větve a terminál. Pokud je růst stromu slabší, sáhneme k hlubšímu řezu. Je však třeba si uvědomit, že v dalších letech již neprovádíme tak hluboký řez. Místo toho se zaměřujeme na zkrácení hlavních větví na výhon rostoucí směrem ven a odstranění konkurenčních větví a horních výhonů, které by mohly bránit dostatečnému prosvětlení koruny. Výhony podél hlavních větví a kmene můžeme také vyvázat vodorovně, čímž omezíme nadměrný přírůstek a podpoříme časnější úrodu. Řez těchto výhonů se nejčastěji provádí v červenci nebo srpnu, hned po sklizni.

 

Nakonec, ale rozhodně ne méně důležitě, přichází na řadu udržovací řez. Jeho hlavním cílem je udržet strom v dobré kondici a zajistit, že koruna bude dostatečně prosvětlená. Během tohoto procesu odstraňujeme staré, přemrzlé a překážející výhony, zatímco základní větve ponecháváme. Díky tomuto pečlivě promyšlenému přístupu k řezu je možné zajistit, že naše třešeň bude růst zdravě a bude nás každoročně odměňovat bohatou úrodou.

 

comments powered by Disqus