Ne každá žena je stavěna na to, aby zvládla jedno těhotenství po druhém. Tělo potřebuje přece jen na zotavení jistý čas, i když to možná nepociťujete. Odborníci doporučují nechat si alespoň rok po porodu dítěte pauzu a pak se začít snažit o druhé. I tělo se musí dobít živinami, o které porodem a kojením přišlo, důležité jsou i hormony a věk matky. Všechno se dá, ale někdy se to prostě nemusí vyplatit. Zásoby jsou vyčerpány Nejnovější zjištění dokonce ukázala, že krátká pauza mezi těhotenstvími může mimo jiné výrazně zvýšit riziko autismu u druhého dítěte. Mladší sourozenci, kteří se narodí do dvou let po narození staršího mají až třikrát větší pravděpodobnost, že budou trpět autismem. Vědci předpokládají, že tento nebezpečný stav je ovlivněn tím, že organismus se nestihne tak rychle vzpamatovat z vyčerpání zásob - speciálně z vyčerpání zásob kyseliny listové, jejíž nedostatek může souviset s rozvojem vrozených vývojových poruch i autismu.
Už předchozí studie potvrdily fakt, že nízké hladiny potřebných živin vedou ke zvýšenému riziku onemocnění autismusem. Na druhé straně však stojí další zajímavé zjištění - vyšší riziko tohoto stavu mají i děti, které jsou narozené příliš pozdě po starším sourozenci - šest a více let. V tomto případě je riziko autismu dva- až třikrát větší než když se druhé dítě narodí v rozmezí mezi dvěma a šesti lety po porodu staršího sourozence. Nejvyšší riziko autismu pro dítě hrozí tehdy, pokud je zplozeno do šesti měsíců po porodu sourozence. Riziko autismu zvyšuje i nedostatek další v těhotenství velmi důležité složky, a to železa. Nový výzkum je dostatečnou podporou na to, aby Světová zdravotnická organizace zahrnula do svých doporučení čekat s každým dalším pokusem o těhotenství alespoň dva roky po předchozím porodu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu