a tím i tvorbu mateřského mléka. Kuřačky nejen kratší dobu kojí, ale zároveň i vyprodukují přibližně o třetinu až polovinu méně mléka než nekuřačky. Rovněž byla pozorována nápadná souvislost mezi kouřením kojící matky a dětskými kolikami (křečovitými bolestmi bříška s vytrvalým pláčem), přičemž k dosažení tohoto nepříjemného "účinku" stačí mámě vykouřit pět cigaret denně. Pokud chce maminka kojit a zároveň se však nedokáže vzdát kouření, měla by se přinejmenším snažit omezit intenzitu kouření na minimum (méně než pět cigaret za den) a zároveň přejít na výrobky s nízkým obsahem nikotinu. Kojící maminka by se měla vyhýbat kouření zejména v období dvou hodin před kojením. Maminkám, které se snaží přestat kouřit, mohou pomoci odvykací nikotinové žvýkačky nebo náplasti. Při použití náplastí se do organismu děťátka dostává méně nikotinu než při zahánění abstinenčních příznaků cigaretou. Výhodou odvykacích náhrad tabáku je i to, že obsahují jen "čistý" nikotin. V cigaretovém kouři je kromě nikotinu přítomno dalších dva tisíce látek (např. vysoce jedovatý oxid uhelnatý), z nichž mnohé jsou pro dítě škodlivé. Navzdory nežádoucím vlivům nikotinu na organismus dítěte se však mnozí autoři domnívají, že pozitivní přínos přirozené výživy je větší než možné nežádoucí účinky nikotinu (tedy mateřské mléko kouřící ženy je pro dítě stále ješte lepší než mléko umělé).
U mnoha národů světa se malé dávky alkoholu doporučují na podporu tvorby mléka. Malé dávky vína nebo piva mohou skutečně vystresované mamince pomoci uvolnit se, a tak zvýšit tvorbu mateřského mléka. Přesto, že malá dávka alkoholu má uklidňující účinky, vystresovaným maminkám doporučujeme raději jiné relaxační techniky (příjemnou hudbu, aromatická koupel, jógu, autogenní trénink). Na druhé straně, vyšší dávky alkoholu potlačují uvolňování hormonu oxytocinu, a tím i aktivní vypuzování vytvořeného mléka. Přibližně půl až jednu hodinu po požití alkoholu matkou se výrazně změní zápach mléka, což způsobuje méně vydatné pití miminka. Předpokládá se, že dlouhotrvající přívod vyšších dávek alkoholu v mléce pijící ženy může negativně ovlivnit další duševní a pohybový vývoj děťátka. Během kojení by se měla maminka alkoholu zcela vyhýbat. Jeho umírněná konzumace je přípustná, avšak pití většího množství se rozhodne považuje za nevhodné. Denní dávka alkoholu by u kojící ženy neměla překročit množství 0,5 g / kg tělesné hmotnosti, což u průměrné ženy představuje přibližně 50 ml likéru nebo dva decilitry vína nebo dvě plechovky slabšího piva.
Kofein je jednou z nejpopulárnějších psychoaktivních látek na celém světě. Vyskytuje se v kávě, čaji, v různých "kolách", jakož i mnoha jiných potravinách. Pokud maminka vypije za den jeden, maximálně dva kofeinové nápoje, nemělo by to děťátko výrazněji ovlivnit. Za větší přísun kofeinu prostřednictvím mateřského mléka se vám však vaše miminko může "odměnit" nespavostí, podrážděností a vytrvalým křikem.
Užívání drog je během kojení nepřípustné. Některé drogy jako kokain mohou dítě intoxikovať (přiotrávit). Jiné látky jako např.. marihuana, heroin, amfetamin způsobují u dítěte celou paletu příznaků včetně dráždivosti, nespavosti, zvracení a třesu končetin. U kojence se rovněž může vyvinout drogová závislost. Proto je pro ně nebezpečné i velice malé množství.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu