Kolik stojí ročně provoz bazénu?

Mít vlastní bazén na zahradě je velké rozhodnutí a investice na několik desítek let dopředu. Pořízení bazénu je jen první krok, který je často spojen s velkým nadšením a očekáváním z teplých letních dnů strávených u vody. Nicméně, se samotným pořízením bazénu to nekončí. Na majitele bazénu čekají nemalé každoroční náklady na provoz a údržbu. Přestože může tento fakt na první pohled působit odstrašujícím dojmem, není to tak horké, jak by se mohlo zdát.

Co dát kolem kulatého bazénu?

Jak vybrat krumpáč?

Modelový bazén může mít zhruba tyto vlastnosti: rozměry cca 6 x 3 metry a hloubku 1,4 metru. Je zastřešen vysokým pochozím zastřešením, což zajišťuje nejen ochranu před nečistotami, ale také možnost využití bazénu v širším období roku. Bazén je vybaven moderními technologiemi, jako je LED osvětlení, protiproud Brilix, filtrační čerpadlo Preva, automatická jednotka na dávkování pH Mini Amber, solinátor Zodiac a robotický vysavač Dolphin S300. Tento článek se bude zabývat náklady na provoz tohoto konkrétního bazénu a ceny jsou zohledněny k roku 2023.

 

Pokud po zimě čistíte bazén a vypouštíte veškerou vodu, je potřeba do nově napuštěné vody nasypat 100 kg soli, což odpovídá čtyřem pytlům soli. Během sezóny se voda částečně odpaří, vycáká, nebo se využije při propírání filtrace, což znamená, že vodu musíte doplňovat. Do této nově připuštěné vody je třeba také přidat sůl, což představuje dalších 25-50 kg soli. Celkové náklady na sůl za sezónu tak vyjdou na 1 800 Kč, což odpovídá šesti pytlům soli po 300 Kč. Pokud patříte mezi ty, kteří využívají vodu, která v bazénu zůstala přes zimu, můžete ušetřit 1-2 pytle soli.

 

Před zimou a případně i v jejím průběhu je vhodné do zbylé vody přidat zazimovací roztok, který vodu "zakonzervuje". Přípravek na zazimování vás vyjde přibližně na 300 Kč. Během parných dnů, kdy teplota vody v zastřešeném bazénu může dosahovat až 32 °C, je nutné věnovat vodě větší péči. Zvýšená teplota zvyšuje riziko zakalení vody, a proto je vhodné používat vločkovač na vysrážení zákalu, jehož cena je rovněž 300 Kč.

 

V průběhu sezóny klesá v zastřešených bazénech alkalinita vody, což ovlivňuje citlivost vody na přidávanou chemii (pH+, pH-, chlor a další). Nízká alkalinita může vést k nekontrolovatelnému kolísání hodnoty pH, tvorbě koroze a řas, a také k neúčinnosti dodávané chemie. Naštěstí existují prostředky, které tuto hodnotu vrátí do normálu. Roční náklady na tyto prostředky se pohybují mezi 200 a 400 Kč.

 

Pokud dopouštíte do bazénu neošetřenou vodu ze studny nebo se nacházíte v oblastech s velmi tvrdou vodou, budete muset vodu ošetřit změkčovačem vody a upravit pH pomocí pH+ nebo pH-. Cena jedné láhve chemie se opět pohybuje okolo 300 Kč. Vzhledem k tomu, že voda může během sezóny měnit své pH, je vhodné mít u bazénu automatiku, která hladinu pH hlídá a automaticky dávkuje pH-. Celkové roční náklady na bazénovou chemii tedy odhadujeme na přibližně 3 000 Kč.

 

Filtrace, včetně solinátoru a automatiky pH, by se měla spouštět dvakrát denně po třech hodinách, což znamená alespoň 6 hodin denně, aby došlo ke kompletnímu přefiltrování vody v bazénu. Předpokládáme, že bazén bude v provozu od května do listopadu, což je přibližně 7 měsíců x 30 dní x 6 hodin provozu = 1 440 hodin provozu. Je třeba počítat i s těmi dny, kdy je voda chladná a už se nekoupete, ale bazén ještě není zazimovaný (květen, listopad).

 

Filtrace s výkonem 9 m³/h má příkon 570 W, solinátor 140 W, dávkovač pH- 12 W, celkový příkon je tedy okolo 720 W. Při 1 440 hodinách provozu to dělá 1 037 kWh.

 

Protiproud s příkonem okolo 3 kW bude v průměru v provozu půl hodiny denně, což znamená denní spotřebu 1,5 kWh. Celková spotřeba během 120denní sezony (červen-září) bude okolo 180 kWh.

 

Bazénový vysavač s příkonem 200 W bude v provozu jednou týdně po 2 hodinách, tedy 8 hodin měsíčně x 4 sezónní měsíce, což znamená 32 hodin za sezónu x 0,2 kW = 6,4 kWh.

 

LED osvětlení bazénu má zanedbatelný příkon 24 W. Pokud byste použili halogenové světlo s příkonem 300 W, byla by spotřeba také relativně nepodstatná, protože dní, kdy se budete koupat v noci, nebude mnoho. Předpokládejme, že světlo bude svítit 2 hodiny týdně, tedy 8 hodin měsíčně, což je 32 hodin za sezónu x 0,3 kW = 11 kWh. V případě LED osvětlení se bavíme o cca 1 kWh.

 

Celková ilustrační spotřeba bazénových technologií bude 1 037 + 180 + 6,4 + 1 = 1 224 kWh. Při ceně 6 Kč/kWh včetně distribučního poplatku by roční náklady na elektřinu činily 1 224 x 6 = cca 7 344 Kč.

 

Pokud si chcete koupací sezónu prodloužit od poloviny dubna do října, tedy na 6,5 měsíce, můžete využít tepelné čerpadlo. Přes letní měsíce se nebude téměř používat, pokud máte bazénové zastřešení. V těch zbývajících měsících bude vodu dohřívat a spotřeba se odhaduje na 600-1 500 kWh, což by znamenalo další náklady ve výši 3 600 - 9 000 Kč.

 

Pokud máte děti, které rády skáčou do bazénu, budete vodu častěji dopouštět. Odhadem se jedná o 0,8-1 m³ měsíčně. Voda se ztrácí odparem a propíráním písku ve filtraci. Cena vody včetně stočného se pohybuje okolo 100 Kč/m³, což může být v některých oblastech vyšší nebo nižší.

 

Do těchto nákladů je třeba zahrnout také písek do filtrace, který se mění přibližně každé 3 roky. Do filtrace se vejde 150 kg písku a jeden pytel písku stojí okolo 300 Kč. Na jeden rok budeme počítat 2 pytle písku, což znamená 600 Kč.

 

Provoz bazénu není nejlevnější záležitostí a mohou se k tomu přidat i další náklady, například na výměnu bazénových technologií, na případné služby odborníků, kteří provádějí zazimování nebo odzimování bazénu, nebo na nečekané vyčerpání zkažené vody a znovu napuštění čisté vody. Někdo používá silnější protiproud s vyšším příkonem, někdo může vodu vyhřívat elektrickou patronou s vyšším příkonem, někdo nemá bazénové zastřešení a utratí tak více peněz za chemii a ošetřování vody. Případů může být nespočet. Na našem vzorovém příkladu by roční náklady vyšly následovně:

- Spotřeba bazénové chemie: 3 000 Kč

- Spotřeba elektřiny: 7 344 Kč

- Spotřeba vody: 2 600 Kč

- Ostatní náklady: 600 Kč

Celkem tedy 13 544 Kč. S tepelným čerpadlem byste se mohli pohybovat v ceně okolo 20 000 Kč.

 

Většina domácností se koupe od června do září. Pokud částku rozpočítáme na 120denní koupací sezónu, dostaneme se na částku 113 Kč/den (167 Kč s tepelným čerpadlem). Na koupalištích a v aquaparcích byste zaplatili na rodinném vstupném 400 - 2 000 Kč za 2-3 hodiny. To nepočítáme s dopravou, která také něco stojí. Navíc se budete mačkat s desítkami i stovkami dalších lidí v přechlorované vodě, čekat fronty a stresovat se, kde jsou děti. Není nic lepšího než klid a pohoda u vlastního bazénu se spokojenou rodinou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vyčistit dno bazénu bez bazénového vysavače?

Pokud nemáte k dispozici bazénový vysavač, existuje několik způsobů, jak vyčistit dno bazénu ručně. Zde je několik...
více…

Jak vybrat vířivku pro čřyři osoby?

Pokud hledáte vířivku pro čtyři osoby, zvažte následující faktory při výběru Velikost a kapacita Ujistěte...
více…

Dobrá teplota pro plavání v bazénu

Před pořízením nadzemního bazénu mnoho lidí nepřemýšlí o tom, jaká bude teplota vody, když jej budou využívat,...
více…