Léčivé a povzbuzující účinky rostlin jsou známy a využívány odedávna. Zdravou životosprávu léčivé rostliny sice nenahradí, ale jejich blahodárný vliv na lidský organismus je nepopiratelný. Vyzkoušejte!
Obsahuje antioxidanty, které chrání buňky a posilují obranyschopnost těla. Pomáhá organismu strávit mastnějším typ jídel a uklidnit "rozbouřený" žaludek a střeva. Patří k nejoblíbenějším domácím lékům na dráždivý kašel.
Jako léčivá rostlina a koření se máta používala již ve starém Egyptě. Uklidňuje žaludek, potlačuje bolesti hlavy a pomáhá usnout.
Příjemně hořké lístky jarní pampelišky jsou ideální pro přípravu posilujícího salátu. Obsahují množství vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, které zlepšují celkovou kondici.
Plody koriandru podporují trávení, tlumí křeče a snižují hladinu "špatného" cholesterolu v krvi.
Medicína využívá tuto rostlinu od dob Hippokratovým. Ostružinové listy obsahují třísloviny, které čistí krev a léčí záněty. Pomáhají i při krvácejících dásních, bolestech v krku a namožených hlasivkách.
Příjemně nakyslá dula má pověst afrodiziaka. Většinou se konzumuje vařená nebo jinak upravena a Hippokrates ji doporučil i na zmírnění kašle.
Toto koření povzbuzuje krevní oběh, trávení a zbavuje tělo jedů po zábavě s množstvím alkoholu.
Zázvorový kořen má stimulující účinky, podporuje trávení a považuje se také za afrodiziakum.
Bezové květy posilují obranyschopnost organismu, pročišťují (pomáhají i při problematické pleti), povzbuzují činnost ledvin a využívají se jako podpůrný prostředek při zeštíhlujících kúrách.
Meduňky se říká také "antistresová rostlina", protože má výrazné zklidňující a uvolňující účinky. Paracelsus nazval meduňku "nejlepší rostlinou na srdce".
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu