Lepení a lepidla na podlahové krytiny
Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou hmotnost, dobré tepelně izolační vlastnosti, barevnost, odolnost proti korozi a mnoho dalších pozitivních vlastností. Při jejich spojování se často využívá lepení.
Příprava podkladu
Vyvýšeniny na povrchu podlahy třeba osekat a prohlubně se musí zatmelit. Nerovnost podkladového povrchu může být maximálně ± 1 mm na délce 2 m. Nerovnosti s větší plochou doporučujeme vyrovnat vhodným samonivelačních materiálem. Vystěrkované plochy je nutné před lepením podlahové krytiny přebrousit zejména v rozích místností. Z podkladu třeba odstranit hrubé nečistoty - zrnka písku a prachu, skvrny po mastnotě, nátěrových látkách, nerovnosti a další nedostatky.
Obsah vlhkosti podkladu před pokládkou
podlahové krytiny by měl být menší, než je přípustná hranice 2,5%. Pokud je podklad příliš nasákavý, doporučujeme před lepením nanést penetrační nátěr, připravený z disperzního lepidla a vody v poměru přibližně 1: 3. Lepení se provádí po úplném vyschnutí penetračního nátěru, přibližně 24 hodin po jeho nanesení. Před lepením musíme celý podklad rozměřit a označit čarou začátek kladení.
Podlahové krytiny se dodávají v rolích a skladují se na stojato
Pokud jsou vyrobeny na bázi PVC nebo gumy, před lepením se doporučuje jejich rozvinout a nechat v místnosti temperovat 48 hodin. Podlahové povlaky se musí nařezat na rozměry místnosti. Čas aklimatizace podlahoviny určuje její výrobce. Podlahové krytiny lepíme v teplotním intervalu od 15 do 20 ° C. Před začátkem třeba na 48 hodin vypnout podlahové vytápění, které můžeme opět spustit nejdříve 48 hodin po lepení. Dalších 48 hodin nesmíme topit naplno, podlahovinu jen temperovat do kompletního vyschnutí lepidla.
Lepení kaučukovými lepidly
První pás lepíme podlahoviny u oken. Okraje ořízneme nožem podle stěny a lepený pás přeložíme na polovinu. Lepidlo naneseme na podlahu (v šířce, která odpovídá rozměru pásu) a také na rubovou stranu podlahoviny. S lepenou podlahovinou můžeme po nanesení lepidla (tzv. otevřený čas) manipulovat po dobu 5 minut. Když kaučukové lepidlo částečně vyschne a přestane vytvářet při dotyku vlákno, lepený pás podlahoviny důkladně přitiskneme k podkladu gumovým válečkem. Po nalepení první poloviny pásu podlahoviny přilepíme k podkladu i druhou část. Pásy přikládáme k sobě tak, aby se dotýkaly. Styk pásů zatížíme závažím, například pytli s pískem. Pokud pracujeme se čtverci, respektive s dlaždicemi podlahoviny, začínáme lepit od středu místnosti a postupujeme směrem k jejím okrajům. Při aplikaci podlahovin s nanesenou samolepicí vrstvou doporučujeme před lepením použít nátěr se zředěným kaučukovým lepidlem.Podlahovinu bychom v počáteční fázi používání neměli vystavit vysokému zatížení, protože by se mohla odtrhnout od podkladu a posouvat se v čerstvém lepidle. Novou podlahu můžeme v případě potřeby ochránit přikrytím vhodnou překližkovou deskou.
Lepení disperzním lepidlem
Disperzní lepidlo musíme před použitím důkladně promíchat. Teplota místnosti, podkladu a podlahoviny má být vyšší než 15 ° C. Lepí se s ním podobně jako s kaučukovým lepidlem - vždy na polovinu šířky pásu. Lepidlo nanášíme na podklad zubovou stěrkou v šířce, která je o několik centimetrů větší než poloviční šířka pásu. Do naneseného lepidla uložíme první polovinu podlahové krytiny, aby se lepidlo dostalo na rub podlahoviny. Pak podlahovinu nadzvedneme.Když lepidlo částečně zaschne (asi po 10 minutách), podlahovinu znovu důkladně přitiskneme na podklad. Pokud používáme nasákavou krytinu (např. koberec nebo netkanou podlahovinu), nečekáme na zaschnutí, ale ihned přiložíme obklad a tlakem odstraníme vzduchové bubliny. Pak na volnou část podlahoviny přeložíme druhou polovinu a přilepíme ji. Při tvrzených obkladech doporučujeme ještě jednou přitlačit a vyhladit plochu vedle lištách a mezerách.
Lepidla na podlahoviny
Lepidla na lepení volně specifikovaných podlahovin (univerzální nebo mnohoúčelové) jsou založeny na bázi syntetických polymerních materiálů. Mohou být roztok (rozpouštědlové) nebo disperzní (ekologické, vodou ředitelné).Adhezní spoj u disperzních lepidel získává konečnou pevnost po odpaření vody. Doba schnutí je asi 1 hodina a jeho spotřeba bývá 400 až 800 g / m 2.
Disperzní lepidla umožňují déle manipulovat s lepenými předměty,
mají vysokou počáteční a konečnou pevnost adhezního spoje a dobrou tepelnou odolnost. Akrylátové disperzní lepidla můžeme použít na lepení netkaných koberců se spodní vrstvou z PVC, SBR (styrénbutandiénový kaučuk), pěny, latexu, syntetických vláken, plsti, juty nebo korku. A to na všechny běžné typy podkladů (cement, dřevotříska, dřevo a pod.).Tato lepidla mají značnou přilnavost k podlahovině, vytvářejí trvale pružný film, rychle schnou a mají dobrou tepelnou a vlhkostní odolnost. Nejsou však vodotěsné. Pokud lepíme PVC podlahovou krytinu (samotnou nebo kombinovanou s textilní vrstvou) na porézní povrchy (např. beton, dřevo, dřevotřískovou desku atd..), Můžeme uplatnit disperzní lepidla. Pro lepení podlahových krytin se používají i bezrozpouštědlová polyuretanová lepidla.Tato lepidla vytvářejí za krátký čas pružný adhezní spoj a jsou odolné proti působení vlhkosti.
Na neporézní povrchy můžeme podlahovinu lepit s roztokem chemoprenového kaučuku,
resp. chloroprenovými lepidly. Tato lepidla rychle zasychají, jsou tedy vhodná k okamžitému lepení. Spoje vytvořené kaučukovými lepidly vynikají vysokou pevností. Nevýhodou je zvýšený zápach a hořlavost, protože obsahují 12 až 20% kaučuku v organických rozpouštědlech (rozpouštědla neobsahují toluen). Chloroprenový roztok lepidla s nízkou viskozitou se používají na lepení dvou nenasákavých povrchů, se střední viskozitou na lepení savých a nesavých a s vysokou viskozitou dvou savých povrchů substrátů. Mezi lepidla se sníženým obsahem aromatických rozpouštědel patří některé mnohoúčelové kontaktní lepidla na podlahoviny.
Další skupinu tvoří speciální lepidla určená k lepení konkrétních druhů podlahových krytin
Pokud jsou založeny na disperzní bázi, vyznačují se slabým pachem, dobrou přilnavostí a průhledností po zaschnutí. Zbytky, které nezaschnou, při tomto lepidle lehce očistíme vodou.Některé disperzní lepidla se vyrábějí ve speciálních variantách na koberce, podlahové krytiny z PVC, obklady, jakož i na celoplošné lepení parket, resp. velkoplošných parketových desek a laminátových parket se systémem pero - drážka.