Lezení - lezečky

Začínáte s lezením nebo naopak zvyšujete svoji výkonnost a potřebujete boty na jiný povrch? Boty na lezení nebo slangově “lezečky”, to je základ každého lezení. Dokáží vás v kritických situacích podržet a dokonce i zachránit život. Proto jejich výběr nepodceňujte. Pokud nevybíráte lezečky pro dítě, jedná se o investici na několik let, proto vybírejte pečlivě. A u dětských lezeček určitě vybírejte kvalitu, protože zdravé dítě je to nejcennější, co máte!

lezení, lezečky, boty na lezení po skalách, lezení po umělých skalách

Co tvoří lezečku

Lezečka má několik částí, ale její tvar určuje kopyto, a to je také zásadní věc, které si musíme všímat při výběru lezečky. Dále lezečku tvoří další velmi důležitá část, a sice podešev (lepička). Svrch může být z pravé kůže, která je sice prodyšná, ale časem se roztáhne, a tak na noze tolik nedrží. Mikrovlákno zase není tolik prodyšné, ale při zvlhnutí drží lépe tvar. Potom je tu také kombinace přírodních a umělých materiálů. Každá lezečka má také pogumovanou špičku a a patu, což oceníte zejména při "špičkování" a "patování".

Jak vybrat velikost

Lezečky musí na nohách sedět a měly by být co nejmenší. To sice neznamená, že si musíme vždy koupit o číslo menší. Ideální je, začít velikostí, kterou běžně nosíte. Lezečky se zkouší nejlépe na bosou nohu, tenkou silonovou ponožku nebo igelitový sáček.

Kolik stojí lezečky

Kvalitní lezečky koupíte již za cenu lehce přes tisíc korun, ale koupit si můžete i modely kolem čtyř tisíc korun. Nebojte se slevových akcí, kdy můžete hodně ušetřit a špičkové lezečky koupit i za cenu kolem dvou tisíc korun.

Značka bot na lezení 

Výrobou kvalitních lezeček se zabývá mnoho ověřených firem. Namátkou můžeme jmenovat světoznámou italskou firmu La sportiva, která se zabývá nejen výrobou kvalitních lezeček, ale i bot pro lyžaře, horolezce a běžce. Ověřenou kvalitu, vyzkoušenou po celém světě a na těch nejnáročnějších terénech najdete pod českou značkou Ocún, která se pyšní patentem 3 Force System. Chybu neuděláte ani s kvalitními výrobky americké outdoorové firmy Black Diamond. 

Lezečky pro začátečníky

Boty jsou důležité pro veškeré sporty. Pro začátečníky v lezení se doporučují spíše tvrdší symetrické lezečky, s rovným a neprohnutým kopytem. Ujasnit si ale musíte, kde chcete lézt? Jestli to bude umělá stěna, pískovcová skála nebo půjde o nepískovcové terény. Od toho se odvíjí i boty, které musíte mít na nohou. Některé mají šněrování, jiné jsou na suchý zip nebo nazouvací. Pokud máte úzkou nohu, jsou doporučeny spíše šněrovací boty, které vám budou lépe sedět a fixovat nohy.

Lezečky pro pokročilé

Lezečky pro pokročilé si můžete pořídit šněrovací, se suchým zipem, pouze nazouvací nebo je zde i kombinace jednoho suchého zipu a nazouvání. Všímat si ale musíte zejména tvaru kopyta. Výkonnostní lezečky by měly být podle kopyta asymetrické a prohnuté. A určitě je vybírejte i podle povrchu terénu (umělá skála, bouldering, pískovcová nebo žulová skála) nebo si můžete koupit i lezečky univerzální.

Lezečky pro děti

Pro děti vybíráme lezečky, které sice musí dobře sedět, ale není dobré jim kupovat moc těsné, protože nohy dětí se vyvíjí a lezečky by je mohly i nezdravě zdeformovat. Navíc pocit diskomfortu dokáže děti od lezení odradit.

Péče o lezečky

O všechny boty je třeba pečovat. A u bot na sport, včetně lezení, je vždy důležité větrání a udržování boty v čistotě. Proto po každém lezení lezečky řádně očistěte od případných nečistot, vyvětrejte je a nechte dokonale vyschnout. Pozor, ale ne u přímého zdroje tepla! A nikdy je neperte v pračce!

Kde koupit kvalitní lezečky

Nejlepší výběr lezeček pro začátečníky, pokročilé i děti najdete v ověřených internetových obchodech. Vzhledem k tomu, že lezečky musí sedět, je dobré si je nechat zaslat do kamenné prodejny příslušného e-shopu a dobře vyzkoušet. V některých ověřených kamenných prodejnách příslušných e-shopů najdete i zkušební stupy, na kterých si můžete vyzkoušet lezečky v akci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete zkusit sportovní lezení? Víme, jak na to!

Sportovní lezení – ať už v přírodě nebo na lezeckých stěnách – je čím dál tím oblíbenější. Chcete to...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Softshellové kalhoty

Běžné outdoorové aktivity přímo vybízí k tomu, aby se prováděly v pohodlném a dostatečně komfortním oblečení. A...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Mačky - zimní výbava nejen pro horolezce

Mačky patří k základní zimní výbavě do hor a mezi skialpinisty a horolezci se těší velké oblibě. Tato “stoupací...
více…

Smyčky - sešité, expresní a pomocné šňůry

Sešité, expresky nebo metráž? Řeč bude o smyčkách neboli smycích, které patří mezi nezbytnosti každého horolezce....
více…