Menstruační kalíšek šetří ženám peníze a je také šetrný k životnímu prostředí

Menstruační kalíšek není žádnou novinkou. Patentován byl již v devatenáctém století. Svůj triumf však zaznamenal až ve století jednadvacátém. Má své nesporné výhody, přesto naše ženy k němu zatím hledají cestu. Tento pružný pohárek však dokáže ženám ušetřit spoustu peněz a starostí. Je vyroben ze zcela nezávadného silikonu a jeho životnost je až patnáct let.

Výhody

Kalíšek po zavedení do pochvy přilne na její stěny a sbírá menstruační krev. Tu pak stačí vylít, kalíšek umýt a je připraven pro další použití. Výhod této menstruační pomůcky jsou několik:

  • oproti vložkám či tamponům je to určitě ekologická alternativa, kalíšek vám vydrží několik let bez potřeby další investice
  • ušetříte tak nemalé peníze, které byste jinak každý měsíc utratili na nákup vložek či tampónů
  • vyrábí se v různých velikostech, takže každá žena si najde pro sebe ten správný kalíšek
  • je vhodný a doporučený i pro ženy, které často trpí různými vaginálními infekcemi, například kvasinkovými
  • nedrží se na něm bakterie, nenarušuje mikroflóru pochvy
  • neuvolňují se z něj žádné chemické látky (jako z tampónů či vložek)
  • nezpůsobuje alergie a velkou výhodou je i to, že nezapáchá
  • kalíšek se snadno zavádí a při nošení (pokud je správně zaveden) ho vůbec necítíte
  • lze jej používat i při sportu nebo plavání

Správná velikost je klíčová

Výběr správné velikosti je velmi důležitý, ba klíčový, abyste byla s touto pomůckou spokojená. Pokud si totiž vyberete menší velikost než je potřeba, kalíšek nebude dostatečně "těsnit" a bude přetékat. Přílišná velikost vám zase může být nepohodlná. Správná velikost se volí podle více kritérií. Větší kalíšek by si měly například vybrat ženy, které již rodily. Pokud však žena rodila císařským řezem, může jí vyhovovat stále ještě menší velikost než ženě, která rodila vaginálně. Větší kalíšek se doporučuje i ženám po třicítce bez ohledu na rození, nakolik s věkem svalstvo pochvy ochabuje a snižuje se napětí stěn pochvy. Pokud jste používala kalíšek před porodem v menší velikosti, po porodu budete pravděpodobně potřebovat přesedlat na větší. To však zjistíte nejlépe sama. V prodejně nebo internetovém obchodě, kde si budete chtít kalíšek zakoupit (pokud se ho chystáte teprve poprvé vyzkoušet), vám jistě poradí ohledně výběru toho správného pro vás.

I po porodu, ale ne hned!

Některé ženy napadne, zda by nebylo vhodné použít kalíšek i na krvácení v šestinedělí. Toto však určitě není vhodné! Jde o jiné krvácení než menstruaci a v tomto případě opravdu platí, že byste si do pochvy neměla zavádět žádný tampon ani menstruační pohárek a zdržet se i pohlavního styku. Jinak riskujete infekce, které mohou být velmi nepříjemné a zbytečně příliš velkou daní za netrpělivost. Vložky po porodu jsou pro mnohé ženy dost nepohodlné, zvláště pokud byly zvyklé používat tampony nebo kalíšek. Ale je potřeba to vydržet. Krvácení se postupně zmírňuje, a když už má jen podobu občasného mírnějšího výtoku, lze použít například jen "slipové" vložky, které nejsou tak nepohodlné a otravné jako klasické vložky. Pokud se tedy ptáte, kdy po porodu můžete začít používat menstruační pohárek, tak v podstatě hned od první menstruace. Ta se po porodu ohlásí v různém časovém období - u některých žen prakticky po šestinedělí, u jiných i po roce či později. Hodně závisí na tom, zda žena kojí a dalších faktorech. Určitě však je možné i ženám po porodu doporučovat kalíšek jako ekologickou, hygienickou a zdravější alternativu oproti vložkám či tamponům. 

Ne každé ženě musí kalíšek vyhovovat

Každá žena jiná a zatímco některé si tuto alternativu pochvalují, jiné si kalíšek nezískal. Ale pokud se rozhodnete kalíšek používat, je třeba se seznámit také s jeho čištěním. Stačí pět minut povařit ve vroucí vodě, nebo použít dezinfekční prostředky k tomu určené a následně kalíšek opláchnot vodou. Také lze koupit anibakterílní bezoplachový gel, který je možné použít v místech, kde není možné použít vodu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články