Čerství rodiče se sklánějí nad postýlkou novorozence a debatují: myslíš, že už nás vidí? A slyší vůbec něco? Prý mu může páchnout tvůj parfém! Tak tedy cítí? Ale ano. Žádné obavy. Vaše miminko má už všech pět (smyslů) pohromadě. Jsou připraveny a čekají jen na to, aby získávaly nové a nové zkušenosti.
Zvuky vnímá dítě ještě před svým narozením. O tom, že plačící dítě uklidňují melodie, které poslouchalo ještě v mámině bříšku, jste již určitě někde četli. Náhlé, hlasité a pronikavé zvuky dítě ruší a znervózňují, tiché nebo ustálené a opakující se zvuky dítě uklidňují. Jsou tací rodiče, kteří své nespavé miminko uspávají zvukem fénu. Vynalezli to a funguje to. V žádném případě se to nedoporučuje zavádět do vaší běžné "domácí praxe", uvedeno jen jako příklad důležitosti sluchu. A neříkejte, že u vás používáte na usínání vysavač! No to už je dobrý extrém. Výjimečně zajímavý je pro miminko zvuk lidských hlasů, samozřejmě z nich nejvíce - hlas matky a otce. Možná jste si již všimli, že někdy uklidníte nervózně pofňukující miminko jen tím, že na něho promluvíte z dálky několika metrů, například od žehlení, vaření, či internetu, aniž by vás současně i vidělo. Pozorně vnímá tón vašeho hlasu. Pokud na něj mluvíte měkce, laskavě, tak ho to uklidňuje a má radost. Ale nevhodným tónem, nebo intenzitou hlasu jej můžete i vylekat. Některé děti nepřipustí, aby matky během kojení komunikovaly s kýmkoliv jiným, než s ním. Tento čas chtějí mít mámu opravdu jen a jen pro sebe a sluchový vjem je pro dítě velmi důležitý. Nestačí tedy, že mámu cítí všemi ostatními smysly - chuť, čich, hmat a zrak. Bez toho pátého cítí tento "rituál kojení" jako nekompletní.
Velmi často slyšíme komentovat sousedky sklánějící se nad našim kočárkem: "No, vypadá to, že už i vidí" Pozor. Omyl. Malý človíček vidí hned po narození. Pokud nevěříte, udělejte pokus – zasviťte mu světlem přímo do očí. Začne mrkat, nebo se odvrátí. Vzdálenější předměty vidí sice ještě rozmazaně, ale vaši tvář si umí při kojení prohlédnout do detailu. Je totiž ve vzdálenosti 20-25 cm, která je ideální vzdáleností na ostré vidění pro novorozence. Obecně jsou obličeje nejzajímavějším objektem na "čtení". Na prvním místě je samozřejmě vaše tvář, ale pokud mu dáte do správné ohniskové vzdálenosti hračku, která má tvář, nebo míč s očima, nosem, ústy bude si je se zájmem prohlížet.
Oční svaly ještě nejsou zcela vyvinuté, proto miminka často šilhají. Zcela "hotové" by měly být do šesti měsíců. Pokud se dítěti trvale viditelně odchyluje oko, netřeba váhat s návštěvou očního lékaře již v prvním pololetí jeho života. Pro úspěšnou léčbu je důležitý včasný začátek. Někdy se totiž za "nevinným šilháním" může skrývat i takové závažné onemocnění, jako je zhoubný nádor oka (případně jiná závažná onemocnění).
Tyto smysly jsou také k dispozici zcela kompletně ihned po narození. Děťátko rozezná chuť mléka své matky od mateřského mléka jiné. Pokud mu dáme do láhve vodu s glukózou, bude ji táhnout mnohem usilovněji, než jen čistou vodu bez sladké příchuti. Pokud mu dáme olíznout něco kyselé, zareaguje grimasou. Někdy se stane v začátcích kojení, že matka je nucena brát antibiotika. Mléko jejich následkům změní chuť a dítě to dává svou nespokojeností vždy na úvod kojení jasně najevo.
Také může reagovat na přítomnost silného kuřáka nebo nového parfému. Proto pokud kojíte, nepoužívejte parfém. Pokud se bez něj neobejdete, tak alespoň neměňte značku vůní. Může se stát, že děťátku bude nová vůně natolik cizí, že odmítne vaše mléko. Nebo - odmítne vás, protože už nevoníte jako máma.
Hrubé, prudké dotyky dítě vyrušují. Očividnou radost má děťátko z jemných, laskavých dotyků, ale o tom už více netřeba psát. Vždyť která máma nechce hladit své dítě? A která máma nevidí, že je přitom šťastné?
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu