První tři, čtyři dny po porodu ztrácejí miminka na hmotnosti, protože odbourávají přebytečnou tekutinu z tkání a vylučují první stolici.
Přikrmování tekutinami nebo umělým mlékem se ukázalo jako neefektivní a působí negativně na kojení (platí to pro zdravé a ne moc předčasně narozené miminka). Normální ztráta na hmotnosti se pohybuje od 5 do 7%, pokud je maminka dobře informována o tvorbě mateřského mléka a prakticky podporována při kojení.
V průběhu 2. až 3. týdnů se vrátí miminka k porodní hmotnosti. Hmotnostní přírůstek je třeba vždy počítat z nejnižších hmotností / cca. 3. - 4. den /. Nemocné a předčasně narozená miminka potřebují více času. Přírůstek hmotnosti v prvních 3-4. měsících je v průměru 113 - 227g a mezi 4-6. měsícem 85-142g za týden. To vede k zdvojnásobení hmotnosti ve věku 5 až 6 měsíci.
K prvním narozeninám váží kojené děťátko 2,5 násobek porodní hmotnosti, délka těla se zvětší o 50% a obvod hlavy o 33%.
Běžně používané hmotnostní tabulky nezohledňují genetické a etnické rozdíly a byly vypracované pro miminka vyživovány umělou výživou. Ukázalo se, že kojená miminka po 4. měsíci nepřibírají tak rychlým tempem jako uměle vyživovány. Mezi kojenými dětmi je výskyt obezity o 41% nižší.
- Celkový stav - čilé miminko, které se věku přiměřeně zajímá o okolí, vyhledává oční kontakt, komunikuje, má dobrou pružnost kůže, růžové a vlhké sliznice
- Počet mokrých plen 5-6 za den
- Denně minimálně 2krát větší vyprázdnění stolice (do 6. týdne po narození)
Příznaky dehydratace (nedostatek tekutin) jsou:
- Nepřiměřená ospalost, netečnost, snížená pružnost kůže, ochraptělý pláč, suché sliznice ústní dutiny a očí, vpadlá fontanela (měkké místo nahoře na hlavičce), horečka. V případě podezření na dehydrataci je nutné neprodleně vyhledat dětského lékaře!
Miminka jsou osobnosti, vybaveny různým temperamentem. Mnoho rodičů si myslí, že neklidné, podrážděné miminko je projevem nedostatečné výživy. A naopak "dobré a poslušné", je živené dostatečně. Slabý přírůstek hmotnosti se častěji vyskytuje mezi klidnými miminky. Temperamentnější jsou nejednou bezdůvodně přikrmované umělou výživou, což zase negativně ovlivňuje tvorbu mateřského mléka.
- Často kojit (více než 12 krát denně), hlavně v noci a také v krátkých intervalech za sebou
- Kojit ve správné poloze (miminko prs objímá, dotýká se bříškem maminky, má "plná ústa bradavky", špičkou nosíku se dotýká prsu, pokud nemůže dobře dýchat maminka přitáhne nožičky blíže k sobě)
- Na jednom prsu kojit dostatečně dlouho, aby miminko dostalo zadní, více kalorické mléko
- Spavé miminko budit a při kojení stimulovat (hladit při oušku, na líčka a po bradičce)
- Nepoužívat dudlík, miminko potřebuje prs
- Pokud miminko dobře nesaje, je nutné mléko odstříkávat
- Maminka má dostatečně přijímat tekutiny, dbát na správnou výživu a odpočívat (tatínek, babička, jistě rádi pomohou při domácích pracích a také pro maminku dobře navaří)
Používání kloboučků může být příčina pro nedostatečnou tvorbu mléka.
Kdy doporučujeme přikrmování umělou výživou (možná jen dočasně):
- Jestliže hmotnost miminka se po měsíci nevrátí k porodní hmotnosti
- Když přírůstek nepřekročí 113g za týden, nebo 454g za měsíc v prvních čtyřech měsících
- Když přírůstek nepřekročí 85g za týden / 340g za měsíc / ve 4-6. měsíci
- Pokud přírůstek mezi 6-12. měsícem padne pod 43g za týden
- Pokud má maminka takové vážné zdravotní problémy, které jí brání v častém kojení.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu