Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Jméno, které dítěti dáme, ho bude provázet celý život (pokud si ho ovšem v pozdějším věku nezmění). Rodiče kladou na jméno řadu požadavků, které musí splňovat, ale v prvé řadě se jim musí líbit, musí se s ním ztotožnit, přijmout ho. Rodiče při tom používají různé strategie, aniž si je uvědomují.
V minulosti, když se dítě narodilo, dostalo takové jméno, jaké připadlo na ten den, říkalo se, že si jméno "přineslo" samo.
Dnes rodiče při výběru jména prolistují alespoň stokrát jmenný kalendář a v prvním kole vyloučí "nepoužitelná" nebo zastaralá jména typu: "Pankrác, Servác, Bonifác". (Světe div se, ale po vyškrtnutí takových jmen se možnosti pořádně omezí.) Pravdou je, že křestní jména dnes velmi podléhají módním trendům. Stejně se dá na nich pozorovat i fenomén globalizace, když se v různých zemích, ve stejném časovém období, upřednostňují stejná jména, přesto, že nevycházejí z národní tradice.
Výběr jména se váže na módní novinky, oblíbenost a jejich častý výskyt v jistém období. Každá doba měla svá "nej" jména.
Jsou to jména, kterými nemůžete nic zkazit. Mají v sobě jistý neutrální podtón. V evropských zemích jsou to tradiční jména, která existují po celá staletí, např. Anna, Jan.
Rodiče chtějí s nimi podtrhnout individualitu svého dítěte, zdůraznit, že je jedinečné, že se jen tak lehce nenajde dítě, které by mu bylo (minimálně jménem) podobné. Často jsou to novotvary.
Tyto jména nám pomohou napovědět, ze které země člověk pochází (např. Juan-Španělsko, David - Izrael, Ute - Německo, Attila-Maďarsko atd.). Někteří rodiče volí jméno podle toho, co vyjadřuje, jakou zahrnuje v sobě vlastnost, např. různá biblická jména jako Jakub - druhorozený, Anna - milostná, milá nebo jiné např. Felix - šťastný.
V tomto případě se říká, že jméno předurčí povahu dítěte.
Volba jména podle toho, kdo má být dítěti ochráncem, vzorem nebo podle někoho, kdo rodičům pomohl v těžké situaci.
Tato jména nosili lidé, kteří se stali něčím výjimeční, ovlivnili dějiny. Často jsou to královská, dalo by se říci "vznešená" jména. Rodiče těchto dětí touží, aby dosáhly v životě podobně velké úspěchy.
Vliv rodiny na výběr jména není vůbec zanedbatelným faktorem. Nezřídka se v rodině traduje jisté jméno, zděděné už po prapradědovi nebo chlapecké jméno po otci či jméno po zesnulém blízkém příbuzném. Na druhé straně se přihlíží i tomu, aby se neobjevila taková jména, která již v rodině jsou.
Možnosti, které jméno nabízí, jak se dá měnit, pozměnit, přikrášlit, zjemnit nebo naopak přitvrdit (vhodnost pro dětský i dospělý věk), jaké má jméno domácí podoby. Jako rodiče přemýšlíme nad tím, jak mu budou říkat děti ve škole, přátelé, nebo nevysloví jeho jméno s jistým pohrdavým nebo hanlivým podtónem.
V mnoha zemích rodiče nedávají dítěti jen jedno jméno, ale několik. Jsou to zejména jména po rodičích. Nebo rodiče dají dítěti více jmen, pokud se nemohou na jednom shodnout.
Jedním z moderních trendů je návrat starších jmen, často legendárních, např. Kristián, Artuš.
Navzdory všem omezením si vybereme jméno podle našeho "gusta".
Někdy jméno vyloučíme jen proto, že si pod ním představíme jistou osobu, která nám nebyla sympatická, kterou jsme neměli v lásce, jméno se nám asociuje s osobou. Odůvodněním je často věta: "Měl jsem takového spolužáka, kamaráda…“
I když jméno už splňuje všechna kritéria, nemusí se hodit k příjmení, je příliš dlouhé nebo příliš krátké, obsahuje ve spojení s druhým jménem mnohdy "r" nebo "šišlavé hlásky", např. Tomáš Baláž, Ivana Vananická. (Samozřejmě, pokud se dívka jednou vdá, situace se může změnit…)
Mnozí lidé nejsou se svým jménem spokojeni, rádi by si vybrali jiné, dokážou k němu celý život pociťovat odpor, vadí jim, jak ho ostatní vyslovují. Jméno je důležitá součást osoby, naštěstí ne ta nejdůležitější! Každopádně, jeho výběr musíme zvážit.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu