Monitor dechu - nezbytná součást výbavy pro miminko! Monitor dechu - chrání Vaše děťátko před syndromem náhlého úmrtí! Monitor dechu - Vám dodá klid při každodenní péči o vaše dítě!
A jiné reklamní větičky nás rodiče lákají přivítat dítě na svět vybaveni i touto pomůckou. Kromě toho, že si myslím, že většina věcí, které (zejména prvo-) rodiče pro miminko zakoupí, jsou nepotřebné a jen jsme dobrou marketingovou skupinou, kromě toho mě v poslední době stále častěji napadá, jestli až moc neexternalizujeme pocit naší jistoty a spokojenosti.
Aby nám to, zda je dítě v pořádku, zda s ním všechno děláme, chovala a vhodně, potvrdil nějaký přístroj (od ultrazvuku v každé těhotenské poradně, přes kojenecké váhy, zda jsme dobře nakrmili, až po ten monitor dechu zapínající se na spaní, abychom měli "jistotu", i když jsme na procházce. Kde zůstává naše rodičovská intuice?
Asi nejčastěji se používání monitoru dechu dává do souvislosti s prevencí SIDS (syndromu náhlého úmrtí novorozenců). Abychom mu tedy předešli.
Trochu faktů:
Dosud se nepodařilo dostatečně objasnit příčiny vzniku SIDS, známe některé faktory, které jsou s ním v příčinné souvislosti.
Výskyt SIDS u nás představoval do začátku 80. let 0,67-1,89 % (přibližně 1 dítě z 1000). V druhé polovině 90. let nastal postupný pokles výskytu SIDS se stabilizací na konci 20. století pod 0,2 %.
Statistika ale neříká nic o dětech, kterým monitory "zachránily" život. Ty uvozovky jsou zde proto, že nikdy přesně nevíme, zda dítě opravdu nějaký problém mělo a reagovalo na zvuk monitoru, nebo na zásah rodiče, nebo to byl falešný poplach a v podstatě o nic nešlo.
Domácí monitory dechu jsou elektronické přístroje sloužící ke sledování srdeční nebo dechové aktivity. Pracují na různých principech snímání a zpracování informací a jsou vyráběny v mnoha modifikacích:
Jednodušší monitory sledují jen dechovou nebo jen srdeční frekvenci a mají nastavené určité hraniční frekvence, které pokud jsou překročeny, spouštějí většinou zvukový nebo i světelný poplach.
Složitější dokážou sledovat obě funkce, navíc mohou v případě výskytu abnormalit uchovávat záznamy poslední minuty, až posledních 24 hodin.
Jiné pracují jako pulzní oxymetr.
Modernější monitory snímají i pletysmografické (tedy nejen pulzně, ale sledují odpor kůže). Monitory jsou osazeny různými druhy snímačů a to kožními senzory, odporovými pásky či piezoelektrickými matracemi.
Ne všechny u nás běžně dostupné monitory dechu nabízejí výše uvedené parametry a je tedy otázkou, zda vám - rodičům a pečovatelům dítěte mohou být platné.
Je třeba, aby rodiče věděli, že existují možné:
falešně pozitivní alarmy přístroje (vadný senzor, špatný napájecí zdroj, povrchní dýchání nebo neklid dítěte, rušící zdroje v okolí monitoru),
falešně negativní alarmy (pokud není žádný poplach při možné ohrožující situaci - např. obstrukční apnoe, při jízdě autem, kočárkem, při kontaktu postýlky s předmětem, který není v klidu (vodovod, radiátor).
předčasně narozené děti
sourozenci dětí zemřelých na SIDS
děti s ALTE příhodou (apparent life threatening event - téměř život ohrožující událost) - je charakterizována jako událost, která vystraší pozorovatele a je kombinací apnoe, změny v svalovém tonusu, změny zabarvení pokožky. Následně je třeba udělat důslednou diferenciální diagnostiku a zjistit, kvůli čemu vlastně vznikla (neurologické problémy, GER, ORL a jiné)
děti se syndromem spánkové apnoe,
děti s MCAD (porucha vyvolávající poruchu oxidace mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem)
děti s diagnostikovaným poruchami v polysomnografické vyšetření (vyšetření ve spánku),
děti s rizikem zjištěným na základě anamnestických údajů.
U všech výše uvedených rizikových dětí je nutná spolupráce rodičů s odborníky a nejen prosté monitorování v domácím prostředí. Rodič musí být poučen, jak v případě alarmu jednat.
Dalo by se říci, že ostatní děti - "nerizikové" žádné monitorování nepotřebují. Přece - kolik z vás, kteří máte doma monitor dechu, máte dítě z některé ze zmíněných skupin?!
Ptáte se: "No a co, že nemám, vždyť mu ten monitor neublíží."
Ano, neublíží (i když je otázka, do jaké míry na dítě působí různá pole, která mají za úkol snímat všechny ty zmíněné veličiny).
Monitor či jiná prevence SIDS
Pokud zvažujete, zda monitor kupovat, nebo ne a přemýšlíte, jak jinak učinit preventivní opatření, máte tyto možnosti:
zabezpečte beznikotinové prostředí
kojte, pokud je to možné (kojené dítě neupadá do tak hlubokého spánku jak dítě na umělé výživě, zároveň kojící matku drží v lehkém spánku prolaktin, který odpovídá za tvorbu mateřského mléka
důsledně postupujte proti infekci dýchacích cest
řešte problémy při gastroesofageálním refluxem
polohujte dítě během spánku na boku, ne na bříšku s tlakem na žaludek
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu