S létem přichází období, kdy uzavřenou obuv rychle vyměníte za sandály, baleríny, žabky nebo crocsy a vyrazíte ven. Při jejich výběru byste však měli předem myslet na to, kde je chcete nosit a zda vám neudělají více škody než užitku. Protože nevhodně zvolené boty při dlouhodobém nošení mohou způsobit bolesti, kterých se tak snadno nezbavíte. Přitom trápení s koleny a páteří si s botami zpočátku vůbec spojovat nemusíte.
Jak si tedy vybrat letní obuv, aby chodidla netrpěla a aby se nohy nedeformovaly? Odborníci upozorňují, že důležité je především zvážit, kde boty chcete použít - či na procházku do města, k vodě, do práce nebo na delší trasu na výletě. Ne vždy je totiž módní obuv dobrá i pro nohy. Na léto je ideální zvolit vzdušnou obuv s pevnou patou a s fixací kotníku. Mělo by jít o obuv, která se umí přizpůsobit chodidlu. Takovými botami jsou například sandály, protože na noze drží pevně a zároveň jsou otevřené. Naopak zcela nevhodné jsou balerínky, protože mají hladkou podrážku, přičemž pro správné držení těla a nohu je mírný podpatek nezbytný.
Právě baleríny a žabky považují odborníci za nebezpečný módní trend. Zatímco žabky by měly být úplné tabu, protože kromě nohy v nich mohou přijít i k úrazu - například k vymknutí kotníku - balerínky jsou spíše nevhodné na dlouhou chůzi a je potřeba je střídat s jinými botami. Tím, že jsou zcela rovné, bez podpatku, zhoršují držení těla a poškozují klenbu nohy. Při dlouhodobém nošení dochází k poklesu podélné klenby nohy, čímž se vyvíjí tlak až do kolen, kyčlí a dolní části zad. Projevuje se také zvýšenou únavou nohou, jejich pálením, nadměrným pocením, otlaky a tvorbou křečových žil. V nejhorších případech může dojít k zánětu šlach chodidla, který se projevuje na vnitřní straně paty a klenby a je těžké se této bolesti zbavit.
Žabky jsou vhodné maximálně na chvíli k vodě, ale jako běžnou obuv ji ortopedi vůbec nedoporučují. Při delším nošení totiž nadměrně zatěžují prsty a deformují je. Nejvíce se to projeví na ukazováčku, který aby udržel botu na noze, ohýbá se směrem k palci. Vzniká takzvaný kladívkový prst, čili prst zdeformovaný a ohnutý. Žabky způsobují bolesti nejen prstů, otoky, mozoly, ale i bolest paty, která nemá žádnou oporu. Mohou také za pokles klenby a příliš namáhají Achillovu šlachu.
Nevhodné jsou také moderní plastové boty, takzvané melisky. Tyto celoplastové sandály, baleríny nebo žabky jsou z neprodyšného materiálu, noha v nich při pocení klouže a není ukotvena. Přestože jsou velmi oblíbené, na běžné nošení se nedoporučuji ani crocsy. Jsou z umělého materiálu, neprodyšné a nemají potřebné formování chodidla. Obuv by měla být z přírodního materiálu, například z kůže, nevhodné materiály jsou plasty, polymery či koženky, protože jsou tvrdé a neprodyšné. Mohou také způsobit plísňová onemocnění.
Bota by měla mít alespoň mírný podpatek, aby zajistil oporu klenby a celkové správné držení těla. Ale pozor, příliš vysoké podpatky naopak způsobují bolesti zad a kolen. U dospělých žen podpatky nad tři centimetry mění a posouvají těžiště těla, což vede k deformacím zejména v oblasti pánve. Její naklonění směrem dopředu a v dolní části zad způsobí zvýraznění jeho zakřivení. Tyto změny časem vedou ke zkrácení některých svalových skupin, k přetěžování a poškození zad.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu