Nákup pračky: co všechno si před nákupem rozmyslet?
Automatické pračky dobyly v minulosti svět. S první elektrickou pračkou přišel v roce 1906 Američan Alva J. Fischer a o 44 let později spatřila svět automatická pračka s časovým spínačem a nastavitelným programem. Výběr tohoto sortimentu je natolik široký, že máme problém se v něm zorientovat a vybrat tu správnou pračku pro své potřeby. Co byste měli zohlednit?
Nejprve si rozmyslete způsob plnění pračky
Automatické pračky zakoupíte s předním nebo vrchním plněním. Pračky s předním plněním jsou o něco širší a vejde se do nich až 13 kg prádla. Pořídit si můžete klasickou pračku nebo úzkou – podle toho, kolik na ni můžete vyhradit místa. Počítejte ale i s místem na otevření dvířek. Pračky s vrchním plněním jsou stabilnější a můžete na ně postavit sušičku prádla nebo nějaké věci. Oproti tomu pračky s horním plněním vyperou maximálně 8 kg prádla a využijete je v menším prostoru. Pro horní víko vyčleňte alespoň půl metru místa. Při případné poruše této pračky se nemusíte obávat, že by voda vytekla odpadem nebo po otevření dvířek.
Parní pračka pro načechrané a svěží prádlo bez roztočů
Parní pračky zatím nejsou v našich domácnostech tolik rozšířené. Může za to jejich vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu se investice do těchto praček vyplatí. Šetrně vám vyperou prádlo z různých materiálů, dokonce i z hedvábí. Uspoří vám energie a vodu a nejsou tolik hlučné. Prádlo je po vyndání načechrané a bez nežádoucích alergenů a bakterií. Pára vyčistí i ty nejodolnější skvrny. Oblečení v nich můžete také jen osvěžit a zbavit ho nepříjemného zápachu. Prádlo z parní sušičky snadno vyžehlíte i při nižších stupních.
Pračka se sušičkou vám uspoří místo
Pračka se sušičkou splňuje dvě funkce: vypere nám prádlo a následně ho vysuší. Hospodyňky s minimem volného místa v domácnosti raději volí přístroj 2 v 1, zejména ty, které bydlí v garsonkách a malých bytech. Tyto pračky však nenabízejí tolik programů a pojmou menší kapacitu prádla. Na druhou stranu jsou počáteční náklady nižší než za dva spotřebiče. Pohlídejte si energetickou třídu, kdy nejšetrnější na energie je skupina A+++.
Vestavná pračka
Vestavné pračky nám nenarušují celkový vzhled místnosti. Obvykle se zasazují do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku a zůstávají skryty před zraky návštěv. Oceníte je také v domácnostech s omezeným prostorem. Prodávají se pouze s předním plněním, ale s různou kapacitou bubnu, spotřebou vody a energie. Pro jednotlivce postačí kapacita bubnu do 5 kg a pro rodiny do 8 kg.
Automatické pračky patří mezi základní vybavení bytu. Nastínili jsme vám ty nejžádanější typy praček a na vás je, abyste zvážili místo v domácnosti a co od pračky očekáváte!