Je oblíbené, finančně dostupné a navíc jen na několik dní. Řeč je o dočasném tetování černou hennou. Zatímco v některých zemích je součástí tradiční kultury, v posledním období ho oblíbilo i stále více a více Evropanů. Hlavní výhodou je právě jeho trvanlivost, dočasné tetování černou hennou vás nebude zdobit po celý život. Pokud jste se rozhodli, že si jako suvenýr z dovolené, přinesete na svém rameni vytetovaného slona, či arabské znaky, zvažte nejprve všechna rizika. Černá henna může způsobovat zdravotní problémy.
Hena je dvou až šestimetrový keř nebo malý strom, který roste v horkém a suchém podnebí. Roste v tropických a subtropických oblastech Severní Afriky, na Středním východě a v Jižní Asii. Henna obsahuje červeno - oranžové barvivo, které může reagovat s proteiny. Vysušené listy heny se melou. Přírodní barva heny se mění od zelenohnědé až po tmavohnědou. Prášek heny se mísí se středně kyselým roztokem a následně se nanáší na pokožku. Barvivo reaguje s keratinem pokožky a mění se na oranžovohnědou barvu. Díky svým vlastnostem se henna využívá nejen na barvení pokožky, ale i vlasů a také na barvení látek. Především hedvábí a vlny. Po smíchání henny s esenciálními oleji například z levandule, tea tree, kardamonu či citronu, získá tmavší barvu.
Černá hena obsahuje kromě přírodního heny i parafenylendiamin (PPD). Ten, ale není do výrobků na dekoraci kůže povolen. Naopak může se používat pouze do kosmetických výrobků na barvení vlasů, a to v maximální koncentraci šest procent. Dočasné tetování nelze srovnávat se skutečným tetováním. Zatímco při klasickém tetování se barva vnáší jehlou pod kůži a je trvalé, tetování černou hennou má pouze dočasný charakter.
Právě zmiňovaný PPD může u některých lidí vyvolat alergické reakce. Ty se mohou projevit okamžitě nebo až za několik dní, většinou 3 až 12. Podle hygieniků se projevují zarudnutím, svěděním, pálením pokožky, vznikem tmavých skvrn, puchýřů nebo trvalými pigmentovými změnami pokožky a jizvami. Alergické reakce se mohou objevit nejen na místě, kde bylo aplikováno tetování, ale také dokonce i na celém těle. V některý případech mohou být natolik silné, že vyžadují lékařské ošetření nebo hospitalizaci. Lákání pouličních umělců v přímořských letoviscích, kteří tetování nabízejí, raději odolejte. Neustálá změna pobytu umělců, návrat turistů domů a vznik alergické rekce několik dní po aplikaci, tvoří překážky na uplatnění postihů a dotyčný umělec tak může pokračovat v práci, aniž by si uvědomoval, že způsobil některým lidem poškození zdraví. Uzorňuje na tuto skutečnost Ústav veřejného zdravotnicví České republiky.
Pokud se pro tetování i přes výstrahy rozhodnete, pamatujte na několik základních pravidel. V první řadě zkontrolujte barvu směsi, která je určena na tetování. Pokud je černá, tmavě hnědá nebo šedá, jde o černou henu. Pokud se kůže po aplikaci zabarví za jednu až dvě hodiny a tetování vám zůstane na těle přibližně dva týdny, můžete si být jisti, že jde o černou henu. Nezapomeňte se před samotnou aplikací zeptat na složení barvy. Pokud vám dotyčný umělec neumí odpovědět, hygienici doporučují, raději se takovému tetování vyhnout.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu