na cizorodé látky - svěděním, slzením, výtokem z nosu a spojivek nebo vytrvalým kýcháním. Pro alergického člověka teoreticky platí, že nejlepší obranou je vyhýbání se alergenům, ale protože se tyto látky nacházejí všude v přírodě, je to téměř nemožné. Jediná možnost, která může přinést trochu úlevy, je snížit množství alergizujících látek alespoň ve vlastním bytě či rodinném domě.
mají zdravý vzduch, podlaha a nábytek jsou ze snadno omyvatelných materiálů, postel je vzdušná s polopropustným prádlem, pokud budou odstraněny závěsy, záclony, koberce a jiné lapače prachu, tehdy lze alergeny téměř odstranit. Vytvořit si takové zdravé prostředí a nepřetržitě jej udržovat, to by mělo být pro každého alergika nejen běžnou rutinou, ale i součástí léčby.
které by byly vhodné pro stále početnější skupinu zákazníků trpících alergickým onemocněním. Ložnice pro alergiky se dají i navzdory všemu zařídit tak, aby se v nich vytvořilo zdravé a bezalergenové prostředí, které jim zajistí nerušený spánek a dokonalý odpočinek.
Pro většinu lidí splňuje představu nejpříjemnější podlahy v ložnici měkký hrubý koberec, který navozuje příjemný pocit zejména tehdy, pokud se pohybujeme v místnosti naboso. I když dnes už existují vysavače vybavené technologií mokrého vysávání, schopné zbavit koberce směsi prachu a roztočů, takové koberce rozhodně nepatří do ložnice alergika. Při výběru podlahovin dnes sice už můžeme využít bohatou nabídku nejrůznějších materiálů, ale spotřebitel se i tak obvykle řídí jen jejich vzhledem. Velmi důležité je dbát na estetické kritérium, vždyť podlaha dotváří celkový vzhled místnosti a měla by být stylově, materiálově i barevně sladěna s celkovým zařízením, avšak do ložnice alergika je třeba vybrat některou z nealergizujúcich "čistých" podlahových krytin. V tomto případě by měla být při výběru nejdůležitějším kritériem lehká omyvatelnost a antialergická účinnost podlahy. Přibližme si proto důkladněji některé druhy podlah, které jsou na trhu v současnosti.
Technologický pokrok jim dal kombinaci vlastností, které vyhovují alergikům. Dají se snadno čistit namokro, jsou antistatické, lze je i dezinfikovat, jsou pevné a současně pružné. Vyrábějí se v různých barvách s neomezeným designem. Klasické PVC a linoleum však více nahrazují nové krytiny vyrobené z přírodních materiálů na bázi pryskyřic, jako jsou například marmoleum a artoleum. Tyto mohou svým designem směle konkurovat kobercem, dokonce v poslední době se prosazují i jako obklady stěn a různých povrchů - stolů, pultů a podobně. Jsou hloubkově barvené, to znamená, že barevné vzory jsou v celé tloušťce řezu, čili pokud by se i náhodou při velkém zatížení na některých místech odřeli, barevnost vzorů se neporuší. Vyrábějí se v pásech, které se svařují, přičemž se vytvoří podlaha bez spár. Jsou ideální podlahovou krytinou všude tam, kde se kladou vysoké nároky na údržbu a čistotu.
Moderní technologií se vzhledem výrazně přiblížili k povrchu skutečného dřeva, a přitom nevyžadují obvyklou péči nezbytnou u dřevěných parket, jakou je pravidelné broušení a lakování. Další předností laminátových podlahových krytin je ochranná vrstva několikanásobně pevnější než lak aplikován na dřevě, která je výrazně odolnější proti poškrábání či jiným otěrem v porovnání s tradiční dřevěnou podlahou.
Dřevěné parkety se používaly již v minulosti v různých interiérech a z prohlídek zámků a paláců víme, že představují nejen podmanivý prvek zvýrazňující interiér, ale mají i relativně dlouhou životnost. Nášlapná vrstva dřeva umožňuje i několikanásobnou renovaci broušením s následnou obnovou povrchové úpravy. Dnešní technologie a povrchové úpravy dřeva odstranili některé negativa, kterých se lidé obávají - čištění drátěnkou, voskování, fleky po rozlitých tekutinách a podobně, a tak je trápení s údržbou parket, jaké si ještě většina z nás pamatuje, téměř minulostí. Stejně jako dřevěné podlahy, pro alergiky je jako podlahová krytina vhodný i korek, který je příjemný na dotek, cenově dostupný a jeho životnost závisí na správné montáži a závěrečného nalakovaní. Mezi "čisté" podlahové krytiny patří i keramické dlažby, které však nejsou velmi vhodné do ložnic, protože jsou poměrně studené.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu