když má postel i lamelový rošt, a měli bychom dbát i na umístění postele v ložnici. Nemá stát přímo na podlaze, ani ne příliš vysoko pod stropem.Ideální výška je 30 až 40 cm nad podlahou, což je výška přiměřená zalomení kolen, a současně tento rozměr nejlépe vyhovuje proudění vzduchu pod matrací a tepelnému komfortu při spaní. Pro alergiky je nevhodné umístit postel ke stěně pod okno nebo v linii okna a dveří. Stejně jako výběr konstrukce postele, velmi důležitý je i výběr matrace. V současnosti se používají matrace s pružinovým jádrem, s tuhým jádrem, vícevrstvé matrace a v poslední době dokonce vodní matrace. Pro nemocné alergii je však důležitější, aby byla matrace vyrobena ze zdravotně nezávadných přírodních materiálů, aby byla vzdušná a dala se dokonale čistit. Přední výrobci už reagují na poptávku výrobou takzvaných biomatrací, které se dají rozložit na části a prát při teplotách vyšších než 60 st.Celsia, což je teplota, kterou již roztoči nesnesou.
a díky ochrannému čalounění a potahu, které jsou rovněž vyrobeny jako vnitřek matrace z antialergických materiálů, mají dobrou tvarovou stabilitu, nevlhnou, a navíc mají pěkný estetický vzhled. Příjemné teplo každou noc nám zajišťují polštáře, přikrývky a ložní prádlo. Náplně z peří dnes považujeme za málo hygienické a jsou příčinou mnoha alergických onemocnění. Pro ty, kteří se nechtějí vzdát peří, by mohly být řešením polopropustné povlečení, vyrobené z materiálu s minimální velikostí pórů. Póry mezi jednotlivým vlákny jsou tak malé, že se přes ně do peřin nedostane prach, alergeny a ani roztoče, pouze vzduch a vlhkost, čili kůže může během spánku volně dýchat.Vhodnějšími materiály jako peří na náplň do polštářů a přikrývek jsou polyestery, ze kterých se přidáním bavlny vyrábějí speciální prostorově tvarované duté vlákna ve tvaru vločky, poskytující již při malých tloušťkách dobrý tepelný komfort. Mají malou hmotnost a dají se opakovaně prát i vyvářet bez ztráty kvality. Matrace, polštáře, přikrývky a ložní prádlo třeba prát co nejčastěji a opakovaným praním zcela zabránit zavlečení alergenů do postele, čímž lze dosáhnout téměř sterilní prostředí, které umožní alergikovi nerušený spánek.
Nábytek do ložnice pro nemocného na alergii vybíráme podle zásady - čím jednodušší, tím zdravější. Rozmanité tvarování předních ploch skříní a stolečků je nevyhovující, jednoduchý výraz nábytku je v tomto případě devizou a umožní snadnou udržovatelnost. Z materiálů vhodných pro alergika se nachází na prvním místě dřevo a materiály, které lze ošetřovat vlhkým hadrem.
Oblečení, ve kterém byl alergik venku, se má odkládat jinde, a pokud se po návratu z práce domů hned osprchuje, nezanese si do ložnice pylové částice a prach z těla a vlasů. Ložnice by neměla být skladištěm nepotřebných věcí, neměly by v ní být přeplněné police, stohy časopisů a knih a zbytečné doplňky. V ložnici, kde spí alergik, nemají místo ani květiny, protože zem v květináčích často napadají plísně a na listech se zachycuje prach. V ložnici by měl být namontován a nepřetržitě zapnutý čistič vzduchu, který nejenže vhání do místnosti čerstvý vzduch, ale ještě předtím ho zbaví prachu a pylových zrnek.
neznamená to, že se její interiér nedá zpestřit. Pěkným doplňkem může být například omyvatelné barevné kožené křeslo a místnost lze oživit i zrcadly, které vytvářejí dojem většího prostoru a působí velkoryse. Příjemnou atmosféru lze dosáhnout i barvami a osvětlením. S barvami se dá v bytě doslova čarovat, dodávají stěnám nové dimenze, umožňují vytvářet v prostoru množství variací a estetických změn. Do ložnice se dá bez rizika použít kompozice z přírodních barev, teplých tónů a různých vzorů. Výborným prostředkem k dosažení optické pohody jsou i tapety, přičemž upřednostňujeme tapety s omyvatelnou povrchovou úpravou.
například pokud místnost osvětlíme více světelnými zdroji a necháme vyniknout některým detailům. I když při zařizování ložnice pro nemocné alergií převlá střídmost a jednoduchost, navzdory všem omezením ji lze zařídit tak, aby z ní sálalo teplo a příjemná pohoda a současně aby v ní bylo zajištěno zdravé prostředí, tak důležité pro ničím nerušený odpočinek.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu