Opalování s opalovacími přípravky je nebezpečné? Ano, ale ne se všemi!
Pobyt na slunci je životně důležitý a zdravý. Ale ne o každém pobytu to můžeme směle říct. Navíc nebezpečný pro citlivé jedince může být i pobyt na slunci s naneseným opalovacím prostředkem.
Reakce kůže na UV záření
Reakce kůže na UV záření je možné hodnotit jako normergické (přiměřené) a hyperergické (přemrštěné). Do skupiny hyperergických spadají projevy fototoxické a fotoalergické.
Fototoxické reakce
Fototoxické reakce jsou způsobeny zvýšenou citlivostí kůže vůči UV. Ta je podmíněná zevně či vnitřně podanými látkami (např. užívané léky, potraviny nebo kosmetika či opalovací přípravky s obsahem chemických látek). Dochází k reakci mezi záření a určitými látkami a není zde zapojen imunitní systém. To je rozdíl mezi touto reakcí a alegií na slunce.
Fotoalergické reakce
Fotoalergické reakce mají alergickou podstatu. Působením UV - záření vzniká z látek vlastních či přijatých alergen, který dále vyvolává alergickou reakci na kůži. Už z malého množství slunění může vzniknout fotoalergická reakce, která se projeví 24 - 72 hodin po slunění. Projevy přetrvávají delší dobu a u některých typů se mohou stát chronické.
Nebezpečné přísady běžného opalovacího krému
- UVB filtr - jako octyl methoxycinnamate (OMC) absorbuje UVB záření, na druhé straně však dráždí kůži a způsobuje alergické reakce a předčasnou smrt buněk.
- UVA filtr - benzophenon, oxybenzon, dioxybenzone a butylmethoxydibenzoylmethane, které jsou běžně používané v slunečních přípravcích pro absorbování UVA záření. Mohou způsobit zvýšenou citlivost kůže, náchylnou na záněty, vyrážky a alergické reakce. Mají prokazatelný negativní dopad na hormonální rovnováhu. Někteří vědci dokonce uvádějí, že ingredience jako oxybenzone může zničit nebo blokovat přirozenou obranyschopnost kůže vůči UV záření. Kůže se tak nedokáže bránit proti volným radikálům, čímž ani zdaleka nechrání proti sluncem, ale spíše zvyšuje risk vzniku rakoviny a předčasného stárnutí.
Ochrana kůže
Ochránci kůže obsahující P-aminobenzoic acid, Ethyl Dihydropropyl PABA, padimat-O, padimat A a Glyceryl PABA jsou běžně používané v opalovacích přípravcích na ochranu kůže. Také se chovají jako lokální anestetika v produktech po opalování. Mohou však dráždit kůži a vytvořit formaldehyd a jiné karcinogenní látky, které v kombinaci s chemickými látkami jako DEA a TEA mohou způsobovat podráždění, alergické reakce a citlivost na UV záření, které se projevuje jako vyrážka, otok, svědění.
Konzervanty
Parabeny jsou nejčastěji používané konzervanty. Mohou vyvolat podráždění a zvýšenou citlivost kůže. Paraben jako konzervační látka v současnosti přichází do mnoha kontroverzních diskusí, které spojují parabeny k narušení rovnováhy endokrinního, hormonálního systému. Tyto chemické látky, které mají kumulativní efekt, jsou spojovány s případy rakoviny prsu a poklesu mužských spermií. Některé parabeny jsou podezřelé karcinogeny. Výzkum jasně dokazuje, že používání parabenů jako syntetické ingredience je bioakumulativní, tzn, že se v našem organismu akumulují a tělo je neumí zpracovat, což se spojuje v rostoucích případech výskytu rakoviny prsu a poklesu mužských spermií. Ačkoli paraben tvoří velmi malé procento výrobků, jejich škodlivý vliv na lidský organismus je poměrně silný.
Vůně
Vůně, přidávané do slunečních krémů jsou normálně označeny jako "parfém" a často obsahují syntetické vůně. Mohou způsobovat vodnaté oči, zarudnutí kůže a alergické reakce. Astmatici obzvláště by měli užívat sluneční krémy bez vůní.
Zinc oxid a titanium dioxide
Oxid zinečnatý a oxid titaničitý jsou běžné minerální UV filtry v opalovacích krémech, které však mohou být konstruovány v nano-velikostech, aby nezanechávaly bílý povlak. Někteří výrobci stále přidávají nanočástice k minerálním UV filtrem - titanium dioxide a zinc oxide na blokování UV paprsků tak, aby nevytvářely bílou vrstvu na pokožce, ale aby se staly průhlednými. Tyto nanočástice jsou přidávány bez řádného-pravdivého uvedení na etiketě a představují potenciální ohrožení pro lidské zdraví. Nanočástice mohou vstupovat do vitálních orgánů, tkání a dokonce i do tělních buněk. Dostupné vědecké studie poukázaly, že nanočástice použité v kosmetických přípravcích mohou způsobit vážné poškození DNA (genetického materiálu buněk), narušit funkce buněk, což může vést k rakovině. Odborníci hlásí, že čím menší částice, tím více jsou bioaktivní a toxické. Jejich schopnost působení s jinými živými systémy se zvyšuje, protože mohou snadno proniknout přes kůži, plíce, v některých případech krví i do mozku. Jakmile jsou uvnitř těla, mohou způsobovat další biochemické reakce jako je tvorba volných radikálů, které zabíjejí buňky.
Přírodní opalovací prostředky
Přírodní opalovací produkty jsou bezpečnější, zdravější alternativy, zejména pokud jsou ingredience složeny z přírodních látek, organických a pleťově-kompatibilních UV filtrů. Mnohé kožní reakce, jako jsou fototoxické reakce, sluneční alergie, vyrážky, svědění a otoky mohou vymizet jakmile ropné a syntetické látky budou nahrazeny přírodními alternativami. Proto lze vřele doporučit sluneční péči, založenou na přírodě bez živočišných výtažků, bez syntetických konzervačních látek, bez syntetických barviv a vůní, bez nanočástic, bez silikonů, bez PEG, emulgátorů a parafínů.