Sekačky na trávu se při opravě setkávají s běžnými problémy bez ohledu na značku a model.
Mnohé opravy může provést sám majitel, pokud ví, jak na to. Když budete umět odhalit a pochopit příčinu problému, umožní Vám to dospět k řešení. Existuje také řada úkonů, jejich prováděním můžete dalším opravám sekačky předejít.
Odhalte problém. Každá sekačka má své základní problémy. Problémy s motorem mohou pramenit z elektrického připojení, z nedostatečného proudění vzduchu, z vibrací nebo ze zkaženého benzínu či oleje. Zkontrolujte také další běžné problémy související s převodovkou, s otáčením a se sekáním. Ty často souvisejí s podvozkem.
Problémy s podvozkem poznáte podle nerovnoměrného sečení. Mohou to být uvolněné matice, šrouby nebo kolečka sekačky. Všimněte si, jakou barvu má kouř. Tmavý kouř znamená hořící palivo v motoru. Lehký kouř znamená vodu v motoru nebo příliš mnoho oleje. Všimněte si také prskání nebo rychlých otáček motoru, náhlého zastavování či selhání – ty mohou znamenat buď potíže s prouděním vzduchu nebo s elektřinou.
Prohlížejte si součásti sekačky přitom, jak ji budete rozebírat. Podívejte se, jestli nenajdete zlomené, chybějící, poškozené či zkorodované součástky nebo na nich usazené nečistoty, protože to bývají nejčastější zdroje problémů. Každou součástku vyčistěte, abyste mohli určit, jestli je problém zde. Při používání sekačky bývají filtry, hadice, nože apod. části pokryté prachem a špínou.
Po každém použití sekačky vyčistěte její nože a podvozek od trávy a usazenin. Na konci sezóny vylijte benzín a olej, abyste předešli jejich ztuhnutí a vytvoření usazenin v motoru, v karburátoru a v potrubí. Baterii přes zimu skladujte zvlášť na suchém zastřešeném místě. Na začátku sezóny vyměňte zapalovací svíčku za novou. Zkontrolujte napětí převodů, potrubí a pák. Přitáhněte uvolněné součástky včetně regulátoru, sytiče, klapky motoru, brzdy, zapalování, startovacího kabelu a všeho dalšího, co se dá upravit a zvýšit tím výkon sekačky.
Součásti motoru a související součástky, tj. karburátor, nádrž a zapalovací svíčku, vyčistěte benzínem. Vnitřek hadic a potrubí vyčistěte stlačeným vzduchem; nepoužívejte na ně tekutiny, protože prach a nečistoty by se uvnitř přilepily a ucpaly je. Pěnový filtr čistěte teplou vodou s čisticím prostředkem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu