Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám
O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě ani muži nevědí. A je tomu skutečně tak! Nejde sice o nějak markantní zvětšení, ale mozek se opravdu zvětšuje. Důvod je ten, že maminky potřebují citlivě komunikovat se svým miminkem.
Střední mozek
Předběžný výzkum, který zveřejnila Americká psychologická asociace, ukázal, že mozky nových maminek se zvětšily v oblastech, ovlivňujících motivaci a chování. U maminek, které nejvíce překypovaly city vůči svým miminkům, byl zaznamenán největší růst v klíčových částech středního mozku. U dospělých se objem šedé hmoty obvykle v průběhu několika měsíců nemění bez výrazného učení, mozkového zranění nebo nemoci, zda zásadních změn životního prostředí.
Výpomoc hormonů
Autoři ve spolupráci s Národním institutem pro duševní zdraví uvažovali, že hormonální změny hned po porodu, zahrnující nárůst hladiny estrogenu, oxytocinu a prolaktinu, mohou napomáhat tomu, aby přebudovaly mozek matky vzhledem k existenci miminka. Nové závěry byly publikovány v odborném časopise.
Není to (jen) instinkt
Motivace, která vede maminky k péči o děťátko a pečeť zvláštnosti mateřství, mohou být méně instinktivní reakcí než se předpokládalo a spíše to může být výsledkem aktivních změn ve stavbě mozku.
Ze studie
Vědci prováděli pozorování na skupině 19 žen, kterým zkoumali mozky prostřednictvím magnetické rezonance s vysokým rozlišením. Všechny z žen porodily v Yale-New Haven Hospital a narodilo se jim celkově deset chlapců a devět dívek. Porovnání snímků mozku pořízených dva až čtyři týdny a následně tři až čtyři měsíce po porodu ukázalo, že šedá hmota se zvýšila o sice malé, ale významné hodnoty v různých částech mozku.
Nadšené a méně nadšené maminky
Oblasti, v nichž vědci zaznamenali největší nárůst, se týkají motivace, odměny a emocionálního zpracování, smyslové integrace a zdůvodňování a rozhodování. Zejména matky, které mimořádně nadšeně hodnotily svá miminka jako výjmečná, překrásná, ideální, perfektní a podobně, měly větší pravděpodobnost vývoje středního mozku než méně "zapálené" matky v klíčových oblastech souvisejících s mateřskou motivací, odměnou a regulací emocí.
Pokračování na větší vzorku
Ze zkoumaných matek všechny kojily a žádná neměla vážné poporodní deprese. Jejich průměrný věk byl těsně přes 33 let. Přestože některá zjištění vyžadují opakování studie na větší reprezentativním vzorku, zvýšily zájem o otázky interakce mezi matkou a dítětem, respektive mezi rodičem a dítětem.
Aby co nejlépe prosperovaly
Odborníci předpokládají, že právě na základě zvětšení zmíněných částí mozku, maminky dokáží komplexně interaktivně komunikovat s dítětem. Nárůst v oblasti motivace by měl podle odborníků vést k větší péči, která by dětem pomohla přežít a prosperovat - fyzicky, emocionálně a kognitivně. Další studie, která by využívala adoptivní matky, by měla pomoci vyřešit otázku, zda změny v mozku mění chování nebo naopak, chování ovlivňuje a mění mozek - nebo případně obojí. Autoři také tvrdí, že poporodní deprese může zahrnovat redukci ve stejných částech mozku, které rostly v případě matek, které nebyly v depresi. Abnormální změny mohou být spojeny s obtížemi v učení hodnoty odměňování kojeneckých podnětů a v regulování emocí v poporodním období.