Pečení domácího chleba z kvásku je pracnější, ale zdravější varianta

Slyšeli jste už o tom, že chléb z domácího kvásku je mnohem zdravější a lépe také chutná? Sdělíme vám proč a zároveň vás naučíme, jak si doma takový chutný chléb připravit a upéct. Základem je trpělivost a domácí kvásek, jehož výroba není vůbec nic složitého.

chléb, kvásek, domácí chléb, zdraví, pečení

Rozdíl mezi kváskovým chlebem a chlebem z kvasnic

Stále častěji vídáme informace typu, že kváskový chléb je zdravější, ale většina z nás ani neví, jak takový chléb vypadá a chutná. Rozdíl mezi kvašeným a kynutým chlebem je výrazný! Chléb z kvásku je lépe stravitelný. V mouce je totiž přítomna kyselina fytinová, která může spolu s dalšími minerály vytvářet těžce vstřebatelné sloučeniny ve střevech a zároveň odvádět z těla minerální látky. Kváskový chléb je ale bez droždí, takže musí déle kynout a kyselina fytinová se v něm rozloží lépe.

Zdraví a chléb

Kvasnice - droždí, používají se od nepaměti. Lisované, granulované, či instantní a mají velké využití. Kromě toho, že si umíme z nich připravit dobrou pomazánku, polévku nebo zavářku do masové polévky, slouží zejména pro přípravu chleba a pečiva. Proces kynutí je poměrně rychlý, jenže kvasnice přetrvávají i v upečeném chlebu a pečivu, i proto mnoho lidí čerstvý chléb a pečivo nadýmá. Zdraví tedy neprospívají.

Jak pekli chléb naši předkové?

Rozhodně měli zcela jiný proces připravovanými chleba. Příprava trvala mnohem déle, ale i chléb byl mnohem trvanlivější. Nepoužívali droždí, ale kvásek, který si dělali z mouky a vody. V dřevěné nádobě si smíchali mouku s vodou, přikryli ho vzdušnou utěrkou a uložili na teplé místo. Dobře ho ukrývali před průvanem - nesmělo se zchladit. Tento proces trval asi 3 dny, každý den těsto promíchali a podle potřeby přidali mouku. Takto vzniklo silně nakypřené těsto s nakyslou vůní, na kterou si naši předkové pamatují i ​​po letech (mouku si vozili přímo ze mlýna). Pak už následovala příprava chlebového těsta. Doma připravený kvásek smíchali s prosátou moukou, vodou, kmínem. Těsto bylo dobře vykynuté, když zdvojnásobilo svůj objem a bylo pružné. Než těsto formovaly do bochníků, odebrali z něj kus, pomoučili, nechali vyschnout, aby ho použili na přípravu dalšího chlebového těsta - vytvořili si tak "naotěsto", které do dalšího pečení uložili v mouce. Při dalším pečení "naotěsto" rozdrobili, zalili ji vlažnou vodou a zamísili těsto, které kyslo do dalšího rána. Tehdy se pekl chléb v domácí zděné peci. Když se pec vytopila, pekli v ní všichni sousedé. Příprava takového chleba byla náročnější, ale zdraví více prospívala.

Jak upéct kvašený chléb bez droždí?

Než se podělíme s vámi o naše tajemství dobré přípravy, vyzkoušeli jsme každý recept ve své kuchyni. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že kváskový chléb je zdraví prospěšný, podporuje zdravou střevní mikroflóru. Pravdou je, že takto lze péct chléb v malém množství. Pokud nemáte domácí pekárnu, docela dobře vám poslouží horkovzdušná trouba. Pokud upečete občas jeden bochník a mezi tím budete konzumovat nekvašený chléb, tzv. chléb arabské a židovské kuchyně, určitě se budete cítit o poznání lépe.

Jak na to?

  • Suroviny na těsto: domácí kvásek, 1 kg mouky (celozrnná - špaldová, grahamová, podle chuti), 2 vařené brambory ve slupce, 600 ml vlažné vody, 1 PL soli, 1 PL celého kmínu, popřípadě lněná, slunečnicová semínka, dýňová jádra. ..)
  • Postup: Nejdříve si připravíme řídký domácí kvásek (4 PL celozrnné žitné mouky, 1 dl vlažné vody) přikryjeme dobře propustnou utěrkou, uložíme na teplé místo a po tři dny každé ráno těsto prohněteme, podle potřeby přidáme mouku. Někdy z bílé mouky, která je mletá z oloupaného zrna může vzniknout problém při zakládání kvásku, tak jsme použili celozrnnou žitnou mouku. Princip kvašení chleba je podobný jako při kvašení zelí, kde jsou kvasné kultury obsažené v zrnu pod slupkou. Třetí den - večer je kvásek připravený pro míchání chlebového těsta.
  • Mouku prosejeme a rozdělíme na polovinu. Do jedné poloviny přidáme sůl (na začátek méně, raději si posolíme chléb, protože sůl ovlivňuje proces kvašení), kmín, nastrouhané oloupané brambory, podle chuti semínka, vlažnou vodu a vypracujeme řídké těsto, do kterého postupně přidáváme druhou polovinu mouky. Vypracované těsto necháme kynout do druhého dne, do rána (těsto by mělo získat dvojnásobný objem).
  • Z vykynutého těsta vytvarujeme bochník, ale nejdříve si odebereme kus těsta pro budoucí pečení. Horkovzdušnou troubu vyhřejeme spolu s plechem nebo mísou z varného skla na 200 ° C, vložíme bochník chleba, ostrým nožem uděláme zářezy, aby vzduch mohl unikat a pečeme. Nejdříve přikrytý, asi 15 minut, poté troubu stáhneme na 180 ° C a pečeme dalších 45 minut. Chléb je upečený, pokud je kůrka zbarvená do hněda, a pokud při poklepání odspodu vydává dutý zvuk. Chléb necháme krátce chladnout na mřížce a potom ho zabalíme do vlhké lněné utěrky, aby kůrka rychle neoschla.

Užitečné rady

  • Udržovat teplotu 25-30 ° C - při přípravě kvásku a chlebového těsta.
  • Chránit těsto před průvanem.
  • Vybrat si správnou mouku (ideální je polovina žitné a polovina pšeničné).
  • Množství soli zpomaluje kvašení.
  • Čím je těsto řidší, tím lépe kvasí.
  • Čím je doba kvašení delší, tím je chléb kyselejší, ale má i delší trvanlivost.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Čokoláda podporuje naše myšlení a zahání smutek

Milujete čokoládu, ale vyhýbáte se jí kvůli tomu, že pochybujete o tom, zda neškodí zdraví a štíhlé...
více…

Zdravá svačina, kterou si uděláte v klidu domova, zvýší váš pracovní výkon

Také se již v časných dopoledních hodinách nemůžete dočkat oběda a váš žaludek už dlouho volá po něčem k...
více…

Jogurt s probiotickým účinkem

Jak si vybrat jogurt, který nám bude chutnat a navíc bude obsahovat to, kvůli čemu tento zakysaný mléčný výrobek...
více…

Koření dodává jídlu chuť, ale může i škodit!

Umět používat koření, to není vůbec jednoduchá věc. Správně odhadnout množství a chuť je pro konečný výsledek...
více…

Čočka je dobrá volba nejen pro diabetiky, lidi s nadváhou a vyznavače zdravé stravy

Čočka je známá a velice chutná luštěnina. Je to plodina, která nevyžaduje složitou úpravu a je hotová už za pár...
více…

Perimenopauza a menopaouza není lehké období, ale nepříjemné příznaky lze zmírnit

Perimenopauza přichází kolem čtyřicátého roku života ženy, ale klidně se může dostavit i dříve. Je provázena...
více…

Domácí arašídové máslo a jeho varianty s mákem a kokosem

Arašídové máslo je v poslední době často zmiňované v souvislosti se zdravím a zdravým životním stylem. Řeknete si...
více…

Problémy se spánkem může vyřešit změna stravy

Pokud chcete být čilí, funkční a stoprocentně výkonní, potřebujete dobrý noční spánek. Kromě těchto výhod má...
více…

Tofu pečuje o naše zdraví, pleť i vlasy

Tofu vyrobené ze sójového tvarohu je přirozeně bezlepkové a nízkokalorické, přičemž neobsahuje žádný cholesterol...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…